Oliver Nääs: Savisaare rindejoon on nüüd tervis

"Savisaarel on tema rindejoon ikka alles, aga see rindejoon on nüüd tema tervis," tõdes Edgar Savisaare advokaat Oliver Nääs kohtu otsuse kohta vabastada legendaarne Eesti poliitik süüaluse staatusest.

Pilt: Scanpix
Eesti

Oliver Nääs: Savisaare rindejoon on nüüd tervis (5)

Virkko Lepassalu

"Savisaarel on tema rindejoon ikka alles, aga see rindejoon on nüüd tema tervis," tõdes Edgar Savisaare advokaat Oliver Nääs kohtu otsuse kohta vabastada legendaarne Eesti poliitik süüaluse staatusest.

"Kui arvestada terviseekspertiisi akti sisu, siis ma ikka väga lootsin, et menetlus Savisaare suhtes lõpetatakse, sest selle poolt rääkisid aktis väga kaalukad argumendid," ütles vandeadvokaat Oliver Nääs. "Ega selliseid situatsioone, kus osaleksid seitse eksperti ja üks neist jääb eriarvamusele, pole Eesti kohtupraktikas aset leidnud," viitas ta olukorrale, kus üks ekspertiisikomisjoni liige arvas teisiti kui ülejäänud kuus.

Nimelt leidis, endokrinoloog Vallo Volke, et Edgar Savisaar ei ole võimeline osalema kohtuistungitel, sest tegemist on patsiendiga, kelle risk uue kardiovaskulaarse ataki tekkeks või surmaks on ülikõrge. Endokrinoloog osales Savisaare tervise uurimisel, sest teatavasti põeb sajandi kohtuasjaks kutsutud protsessi peategelane juba pikalt suhkruhaigust.

Vaatamata asjaolule, et ekspertiis justkui tunnistas Savisaare tervise istungitel jätkamiseks piisavalt heaks, nähtusid Nääsi sõnul ekspertiisiaktist siiski kaalukad argumendid, mis veensid kohut, et inimese eluga ei tohiks lotot mängida.  "Tervise küsimused ei ole koht, kus saaks otsustada demokraatlikult ehk häälteenamusega," viitas advokaat, et kui leidub väiksemaidki kahtlusi, tuleb esiplaanile seada ikkagi tervis. Vallo Volke kategoorilise arvamuse kohta aga ei saaks Nääsi arvates kuidagi öelda, et tegemist oleks vaid väikese kahtlusega. "Ükski teine komisjoni liige ei ole samas Volke seisukohale ka vastu vaielnud," märkis Nääs, kelle sõnul on Volke erapooletu ning omal erialal tunnustatud spetsialist.

Advokaadi sõnul oli kohtunik öelnud, et tänane kohtumäärus ei ole edasi kaevatav.

"Mingeid takistusi protsessi jätkamiseks ilma Savisaareta ei esine," ütles Nääs, kelle sõnul keskendub kohus nüüd Aleksander Kofkini, Vello Kunmani jt äritegelastest kohtualuste süüküsimuste uurimisele. Teoreetiliselt on võimalik Savisaart edaspidi protsessile kutsuda kui tunnistajat, kui protsessi mõni osaline seda peaks soovima, ent arvestades, et ta on olnud ise süüalune, on tal muidugi õigus ütlustest keelduda.

Küsimusele, kas Savisaar ei tunne pettumust, et tal ei lastagi oma võitlust kohtus lõpuni võidelda ja oma süütust tõestada, vastas Nääs: "Savisaarel on tema rindejoon ikka alles, aga see rindejoon on nüüd tema tervis. See menetlus on teda sellest kõige olulisemast võitlusest täiesti asjatult eemal hoidnud."

Teisipäevasel kohtuistungil Savisaar ise ei osalenud, sest pidi taas oma tervise tõttu viibima ravil Jõgeva haiglas. Prokurör Steven Hristo Evestus ei olnud vahepealsel ajal meelt muutnud ning nõudis kohtus jätkuvalt Savisaare osalemist istungitel, sest eelmisel aasta sügisel oli tema tervis seda ju võimaldanud.

Kohus otsustas siiski Evestuse seisukohti mitte jagada ning hoiduda riskeerimisest – vältimaks olukorda, kus nii Eesti õigusajalukku laiemalt kui kaitsepolitseiameti ajalukku kitsamalt oleks tekkinud juba teine "surnuks menetletu": Tartu Kommertspanka juhtinud Rein Kaarepere kõrvale.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...