PÄÄSTEAMET: Jätkuvalt on paljudes kodudes puudu töökorras ja õigesti paigaldatud suitsuandur

"Vaatamata sellele, et Eestis on suitsuandur kohustuslik juba üle  10 aasta, on jätkuvalt väga palju neid kodusid, kus see puudub või pole korrektselt paigaldatud," tõdes põhja päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Reili Kull ning lisas, et tuleohutus kortermajades on kõigi elanike asi - kellegi teise õnnetus võib mõjutada terve maja elanike, seades ohtu nende elu, vara ja tervise.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

PÄÄSTEAMET: Jätkuvalt on paljudes kodudes puudu töökorras ja õigesti paigaldatud suitsuandur (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Vaatamata sellele, et Eestis on suitsuandur kohustuslik juba üle  10 aasta, on jätkuvalt väga palju neid kodusid, kus see puudub või pole korrektselt paigaldatud," tõdes põhja päästekeskuse ennetusbüroo juhataja Reili Kull ning lisas, et tuleohutus kortermajades on kõigi elanike asi - kellegi teise õnnetus võib mõjutada terve maja elanike, seades ohtu nende elu, vara ja tervise.

Võrreldes 2018. aastaga on Põhja regioonis olukord paranenud - tuleõnnetustes kaotas 2019. aastal elu 6 inimest (Eestis kokku 43 inimest) ja veeõnnetustes 7 inimest (Eestis kokku 36 inimest). Siiski on seda liiga palju ning tööd õnnetuste ennetamiseks tehakse hoolega.

Tulekahjude puhul on märksõnadeks endiselt lahtise tule kasutamine ja siseruumides suitsetamine, samuti on jätkuvalt väga paljudes kodudes puudu töökorras ja õigesti paigaldatud suitsuandurid. Päästjad ja ametnikud viivad regulaarselt läbi kodunõustamisi just selleks, et ennetada õnnetusi ja säästa inimelusid.

Sel sügisel viidi põhja regioonis esmakordselt läbi ka kodunõustamise aktsioon, kus päästekeskuse töötajad koos päästjatega viisid kodunõustamisi läbi majades, kus olid olnud kurbade tagajärgedega õnnetuseks. Aktsioonid tõestasid ennast ning nendega jätkatakse, kuna koos jõutakse alati rohkem.

"Vaatamata sellele, et Eestis on suitsuandur kohustuslik juba üle  10 aasta, on jätkuvalt väga palju neid kodusid, kus see puudub või pole korrektselt paigaldatud või kontrollitud," tõdes Kull ning lisas, et tuleohutus kortermajades on kõigi elanike asi - kellegi teise õnnetus võib mõjutada terve maja elanike, seades ohtu nende elu, vara ja tervise.

Kõigil inimestel on võimalik tellida endale kodunõustamine, et tänane kodune olukord koos päästjatega üle vaadata ja vajadusel seal muudatusi teha. Alates möödunud aasta novembrist saavad ka korteriühistud tellida endale tuleohutusalase nõustamise, mille eesmärk on, et korteriühistud teaksid tuleohutusnõudeid ja oskaksid neile ka ise tähelepanu pöörata.

Nõustamise käigus vaadatakse koos ühistu liikmetega üle kortermaja ühiskasutatavad pinnad ehk trepikojad, koridorid ja keldrid ning ka maja ümbrus. Varasemad päästeameti kontrollid näitavad, et kortermajades on üldkasutatavatel pindadel tuleohutusnõuete täitmisega probleeme.

Enda soovist kodunõustamist saada tuleb teada anda helistades Päästeala infotelefonile 1524. Nõustamised on tasuta.

Tuleohutusnõuded korteris:

- Eluruumis peab olema töökorras suitsuandur. Tahke- või gaasiküttega eluruumi paigalda lisaks ka vingugaasiandur.

- Hoolda küttesüsteeme. Hooldatud küttesüsteem on ohutu ja kestab kauem.

- Korteri uks võiks olla seestpoolt ilma võtmeta avatav, et tulekahju korral sinna lõksu ei jääks.

 

Tuleohutusnõuded kortermaja ühiskasutataval pinnal:

- Hoidke ühiskasutatavad väljumisteed puhtana. Trepikoda on ehitatud nii laiaks just seepärast, et kui ohuolukorras kõik majaelanikud korraga väljuda soovivad, siis on see võimalik.

- Väljumisteele jäävad uksed peavad olema võtmeta avatavad juhuks, kui olete tulekahju või muu õnnetuse korral võtmed tuppa või jope taskusse unustanud. Selliselt ei jää te lõksu ning saate ohutult hoonest väljuda.

- Kui keldri uks avaneb trepikotta, peab see olema tuletõkkeuks, et keldritulekahju korral ei leviks suits trepikotta. Vastasel juhul jääb kogu maja rahvas lõksu ega pääse välja.

 

Teiseks suureks murekohaks on uppunud. Põhja regioonis kaotas veekogudes oma elu 7 inimest. Jätkuvalt on paljudel uppumistel võtmesõnaks alkoholi tarvitamine.

"Veekogude juures on oluline järgida paari lihtsat reeglit- alkoholi tarvitatuna ei tohi ujuma minna, lapsi ei tohi järelevalveta jätta ning oma võimeid ei tohi ülehinnata," rõhutas Kull ning tõdes, et kahjuks on üks neist kolmest alati uppunutega seotud.

Kui veel mõni aasta tagasi oli noorte meeste seas suureks probleemiks purjus peaga ujuma minek ja oma võimete ülehindamine, siis täna seisame silmitsi uue probleemiga- aina rohkem inimesi kukub või komistab veekogude ääres ning upuvad selle tulemusena. Ehk, et isegi kui eesmärk ei olnud vette sattuda, siis alkoholi tarvitades võib juhtuda siiski kõige hullem. Sellega seoses oli 2019. aasta veeohutussõnum suunatud ka eakatele, sest ka tšempionid väsivad. Vanusega kaasnevad kahjuks terviseriskid, 2018. aastal olid üle poole uppunutest eakad.

Räägi oma eaka lähedasega ja tuleta talle meelde et:

- Ta arvestaks oma võimetega

- Arvestaks oma krooniliste haiguste jm terviseriskidega

- Võtaks arvesse ravimite kõrvalmõjusid.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...