Pakosta: haigekassa peab hüvitama soovahetusoperatsiooni

Võrdõigusvolinik Liisa-Ly Pakosta soovitas haigekassal kompenseerida ennast naisest meheks lõigata lasknud inimese soovahetusoperatsiooni, märkides, et kompenseerimisest keeldumine oleks sooline diskrimineerimine.

Pilt: Scanpix

Pakosta: haigekassa peab hüvitama soovahetusoperatsiooni (24)

Võrdõigusvolinik Liisa-Ly Pakosta soovitas haigekassal kompenseerida ennast naisest meheks lõigata lasknud inimese soovahetusoperatsiooni, märkides, et kompenseerimisest keeldumine oleks sooline diskrimineerimine.

"Olukord, kus sünnipäraselt meessoost ja transsoolistele, juriidiliselt meessoost isikutele on kehtestatud samasisulise tervishoiuteenuse saamisel erinevad juurdepääsutingimused, on diskrimineeriv ja seega keelatud tulenevalt soolise võrdõiguslikkuse seadusest," vahendas BNS Pakosta sõnu Eesti Päevalehele(EPL).

Tallinnas tegutsevas taastava kirurgia kliinikus tehti soovahetusoperatsioon inimesele, kes soovis füüsiliselt meheks saada, kirjutas EPL. Klient oli passi järgi juba meesterahvas, aga tal polnud esmast sootunnust ehk peenist. Selle rekonstruktsiooni tarbeks tehti talle operatsioon.

Kliinik tegi operatsiooni, hindas juhtumil olevat meditsiinilise näidustuse ja esitas haigekassale raviarve, aga haigekassa keeldus arvet hüvitamast. Kliiniku väitel pole see õige, sest sünnipärase ja bioloogilise meespatsiendi puhul peetakse suguti puudumist või suurenenud rindu meditsiiniliseks näidustuseks ja haigekassa hüvitab korrigeerivad operatsioonid. Kliinik pöördus võrdõigusvoliniku poole.

„Need on juhtumid, kus hing on vales kehas,” sõnas operatsiooni teinud dr Olavi Vasar Eesti Päevalehele. Tema hinnangul oli kõnealuse juhtumi puhul meditsiiniline näidustus igal juhul olemas. „Näidustus seisneb juba selles, et kui see operatsioon tegemata jätta, siis tagajärjed võivad olla fataalsed, sest inimene võib enda elu kallale minna,” ütles ta. Kui inimene tunneb end teise soo esindajana ja on juriidiliselt juba mees, tuleb ta keha sellega vastavusse viia, märkis Vasar.

Volinik Pakosta analüüsis olukorda ja leidis, et operatsiooni kompenseerimisest keeldunud haigekassa käitus diskrimineerivalt. Ka Euroopa Kohus on leidnud, et transsoolisusest tingitud ebasoodsama kohtlemise puhul on tegemist soolise diskrimineerimisega.

Voliniku arvates tuleb meditsiinilise näidustuse puhul lähtuda arstide otsusest. Lõikus on vajalik inimese suitsiidse käitumise ennetamiseks ja selleks, et viia ta välimus kooskõlla tajutava ja juriidilise sooga.

Pakosta tegi haigekassale ja sotsiaalministeeriumile ettepaneku tagada, et juriidiliselt samast soost isikutel oleks samasugustele tervishoiuteenustele võrdne ligipääs.

Haigekassa ei soovinud kolmapäeval voliniku arvamuse valguses veel oma seisukohta kommenteerida ja võttis aega analüüsiks, teatas EPL.

24 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...