PALJU ÕNNE, PÕHJANAABRID! 10 põnevat fakti Soome kohta

Soomlastel on maailma ühed veidramad rahvusspordialad, Soomes on rohkem kui tuhat järve, väidetavalt on Soomes maailma parim pitsa, soomlased on suured kohvisõbrad. Loe, mille poolest veel on meie vennasrahvas eriline!

Pilt: Scanpix

PALJU ÕNNE, PÕHJANAABRID! 10 põnevat fakti Soome kohta

Soomlastel on maailma ühed veidramad rahvusspordialad, Soomes on rohkem kui tuhat järve, väidetavalt on Soomes maailma parim pitsa, soomlased on suured kohvisõbrad. Loe, mille poolest veel on meie vennasrahvas eriline!

Täna tähistab Soome riik oma 100. aastapäeva, Eestis on sel puhul ka lipupäev. Valitsus on andnud korralduse heisata põhjanaabrite auks päiksetõusul lipud, mis langetatakse alles päikseloojangul. Loe 10 põnevaimat fakti Soome kohta!

 

1. Soomel on rekordeid murdev loodus

Kuigi Soomet kutsutakse mõnikord tuhande järve maaks, jääb see nimetus tegelikkusele kõvasti alla - nimelt on Soome territooriumil 187,888. Ka saari on neil terve trobikond - 179, 888!

2. Soomlastel on maailma ühed veidramad rahvusspordialad

Kõige veidram on muidugi naisekandmine, mille iga-aastased maailmameistrivõistlused on mitmel korral võitnud ka eestlased. 

Teiste veidrate Soome spordialade hulka kuulub sääsejahtimine, mobiiliviskamine, soo-jalgpall, kummikuviskamine ja õhukitarri maailmameistrivõistlused.

3. Nad leiutasid ka esimese kasutajatele mõeldud internetibrauseri

Kuigi mitu rahvust väidab, et nemad olid interneti loojateks, saavad soomlased uhkusega öelda, et olid esimesed, kes selle laiema avalikkuseni tõid.

1994. aastal avalikustasid kolm tehnoloogiatudengit maailma esimese internetibrauseri, millel on ka kasutajaliides - Erwise'i. Mosaic ja siiani tuntud Internet Explorer jõudsid avalikkuse ette paar kuud hiljem.

4. Soomlased on ka palju muid lahedaid asju leiutanud

Soome on oma maailmamastaabis väikse - 5 miljonilise rahvaarvu kohta üllatavalt uuendusmeelne. Soome leiutiste hulka kuuluvad ka südamerütmijälgija, soolane lagrits salmiak, Linuxi operatsioonisüsteem, uisud, Angry Birds, Molotovi kokteil, SMS ja ka soome saun.

5. Neil on mõnel aastaajal päris veider ilm

Kuigi Soome talved võivad olla pimedad ja pikad on kõige üllatavam ilm hoopis suvel. Juunis ja juulis on ilmne, mis Soomet kutsutakse ka Keskööpäikese Maaks - neil kahel kuul ei lange päike kordagi silmapiiri taha.

6. Neil on maailma parim pitsa

Endine Itaalia peaminister  Silvio Berlusconi solvas soomlaseid 2005. aastal sellega, et nimetas soome rahvusköögi söömist "tõeliseks katsumuseks" ning kinnitas, et Parma sink on soomlaste suitsutatud põhjapõdralihast igas aspektis parem.

Soomlased maksid aga talle kolm aastat hiljem valusalt kätte võites rahvusvahelise pitsavõistluse, edestades sealjuures ka pitsa kodumaad Itaaliat. Võidupitsa nimi oli lisatorkena "Pizza Berlusconi" ning sellele andis erilise maitsenüansi suitsutatud põhjapõdraliha.

7. Soomlased armastavad kohvi rohkem kui ükski teine rahvus

Keskmine soomlane tarbib igal aastal tervelt 12 kilo kohvi. Kuigi on võimatu arvutada, mitu tassi kohvi soomlane iga päev joob, võib olla kindel, et see kogus on suurem, kui tavaliselt arstide poolt soovitatud piir.

8. Nad armastavad ka piima

Soomes tarbitakse ka piima rohkem kui kusagil mujal - keskmine soomlane joob seda iga päev peaaegu liitri. Selle koguse muudab kummaliseks aga see, et 17 protsenti soomlastest on laktoositalumatud.

9. Nende liiklustrahvid ulatuvad astronoomilistesse kõrgustesse

Soomes arvutatakse liiklustrahvi suurus rikkuja aastapalga pealt. Üks õnnetu kiirusearmastaja, kes oli ühtlasi ka väga rikas, pidi ühe kiiruseületamise eest trahvi maksma 200 tuhat eurot.

10. Nad armastavad tangot tantsida

Soomes algas tangopalavik juba 1913. aastal ning see ei näita siiani raugemise märke. Kohaliku tango kuldaastad olid 1960ndad, kui soome tangohitid tõukasid edetabelite tipust isegi The Beatles'ite laule.

 

Laadimine...Laadimine...