Pangad säilitavad viipemaksete puhul PIN-koodi pistelise kontrolli

"See tähendab, et tegelikkuses tuleb PIN-koodi sisestada suhteliselt harva. Seda määra pole meil täna võimalik muuta, kuna see tuleneb makseteenuste direktiivist," ütles LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Pangad säilitavad viipemaksete puhul PIN-koodi pistelise kontrolli

Toimetaja: Sandra Lepik

"See tähendab, et tegelikkuses tuleb PIN-koodi sisestada suhteliselt harva. Seda määra pole meil täna võimalik muuta, kuna see tuleneb makseteenuste direktiivist," ütles LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.

Pangad säilitavad ka eriolukorras viipemaksete puhul PIN-koodi pistelise kontrolli, et vähendada makseturvalisuse riske, vahendas BNS. 

Alates 23. märtsist kuni valitsuse poolt määratud eriolukorra lõpuni kehtib uus 50-eurone viipemaksete limiit. Endiselt tuleb aeg-ajalt teatud tehingute arvu või maksete koondsumma ületamisel sisestada PIN-kood.

LHV viipekaartidega maksmisel tuleb PIN-kood sisestada juhul, kui vahepeal on koodi sisestamata tehtud järjest viipemakseid 150 euro väärtuses.

"See tähendab, et tegelikkuses tuleb PIN-koodi sisestada suhteliselt harva. Seda määra pole meil täna võimalik muuta, kuna see tuleneb makseteenuste direktiivist," ütles Rum.

Rum soovitas praegusel ajal kaaluda ka Apple Pay viipemakse kasutamist. Apple Pay puhul ei ole vaja PIN-koodi sisestada, samuti ei kehti Apple Payle viipemakse ühe makse limiit, mis on viipekaartide puhul praegu 50 eurot.

SEB riskijuht Annika Kipso rääkis samuti, et pisteline kontroll viipemaksete puhul säilib ka praeguses eriolukorras. Tema sõnul on niigi keerulist majanduslikku situatsiooni arvesse võttes tarvis arvestada rohkem ka turvariskidega.

Kasvavad riskid kaardi kuritarvitamise osas

"See on vajalik tagamaks kaardimaksete turvalisust. Kliendi tervis on meile ülioluline, kuid kuidagi ei tahaks me seda tagada finantsilise heaolu ja rahulolu arvel, sest viipemakse limiidi tõusuga kasvavad proportsionaalselt ka riskid kaardi kuritarvitamise osas," ütles Kipso BNS-ile.

SEB riskijuhi sõnul ei suudaks ainuüksi PIN-koodi kinnituse kaotamine oluliselt terviseriske vähendada. "Kui klient on juba poodi läinud, on kokkupuudet erinevate muude pindadega lisaks kaardimakse terminalile väga palju. Seetõttu suuname kliente pigem võimaluse korral kasutama e-kanaleid," märkis Kipso.

Ka Swedbanki klienditeenuste divisjoni juht Ede Raagmets ütles BNS-ile, et maksmisel peab säilima turvalisus ka rahalises mõistes, mistõttu ei saa pank pistelist kontrolli kaotada.

Viipemaksetena sooritati eelmise aasta lõpus 32 protsenti Eestis tehtud kaardimaksetest ja nende vastuvõttu võimaldas 87 protsenti Eestis kasutatavatest makseterminalidest. 77 protsenti Eestis väljastatud pangakaartidest on viipemakse võimekusega.

Kui 25 euro limiidi piiresse jääb 85 protsenti kaardimaksete arvust, siis 50-eurose limiidi kehtestamine võimaldab kontaktivabalt arveldada ligikaudu 95 protsenti kaardimaksetest.

Laadimine...Laadimine...