Peep Põdder Savisaare protsessist: teist Kaarepere juhtumit ei tahtnud keegi

"Üks selline juhtum on juba Eestis olnud: Rein Kaarepere," mõtiskles Edgar Savisaare raviarst Peep Põdder traagilistest tagajärgedest, mida võib kurnaval kohtuprotsessil süüalusena esinemine kaasa tuua raskemalt haigele. "Hea, et kohus langetas otsuse kaine mõistusega," kiitis ta kohut Edgar Savisaare tänase vabastamise eest menetlusest - seoses tema haigusega.

Pilt: Scanpix
Eesti

Peep Põdder Savisaare protsessist: teist Kaarepere juhtumit ei tahtnud keegi (3)

Virkko Lepassalu

"Üks selline juhtum on juba Eestis olnud: Rein Kaarepere," mõtiskles Edgar Savisaare raviarst Peep Põdder traagilistest tagajärgedest, mida võib kurnaval kohtuprotsessil süüalusena esinemine kaasa tuua raskemalt haigele. "Hea, et kohus langetas otsuse kaine mõistusega," kiitis ta kohut Edgar Savisaare tänase vabastamise eest menetlusest - seoses tema haigusega.

"Tema tervis oli protsessi käigus oluliselt halvenenud, seega kerkis küsimus, kumb saab enne otsa, kas tema protsess, või tema tervis," nentis Jõgeva haigla juhataja, Savisaare raviarstina teda nõustanud Peep Põdder. "Mul on hea meel, et nüüd sellesse viimatisse, teise terviseekspertiisi olid kaasatud rohkem erialaspetsialiste kui esimesse ekspertiisi, ja nendest vähemalt üks leidis, et Savisaarel pole enam võimalik istungitel osaleda."

Edgar Savisaare äsja valminud terviseekspertiisist selgub nimelt, et endokrinoloog Vallo Volke hinnangul on kohtuistungil osalemine talle eluohtlik. "Edgar Savisaar ei ole võimeline osalema kohtuistungil, sest tegemist on patsiendiga, kelle risk uue kardiovaskulaarse ataki tekkeks või surmaks on ülikõrge," nentis Volke ekspertiisiaktis. "Lisaks regulaarsele ravimite kasutamisele on ülioluline vältida psüühilist pinget ja stressi."

Kuigi arstide arvamused Savisaare kohtukõlbulikkuse osas läksid lahku ja kokkuvõtteks tunnistati Savisaar siiski kohtuprotsessi jaoks piisavalt terveks, hindas Peep Põdder nüüd hiljuti valminud ekspertiisiakti eelmisest objektiivsemaks. Esimese ekspertiisiakti sisu kujundasid nimelt patoloogid: Nende erialaks peaks olema siiski mitte elavate tervise hindamine, vaid siit ilmast lahkunute surmapõhjuste välja selgitamine.

"Teisel korral me nõudsime ekspertiisikomisjoni koosseisu mitmeid spetsialiste nagu näiteks endokrinoloogi ja kliinilist farmakoloogi,“ rääkis Põdder, et "jäme ots" võeti patoloogide ehk "surnuarstide" käest ära.

Tema sõnul tekkis just tugevate erialaspetside osalemise tõttu ekspertiisil Savisaare haigusest parem ülevaade. Kuna ekspertiis korraldati kohtuekspertiisi büroo kaudu, kes suuremas osas peavad tegelema siit ilmast lahkunute ekspertiisiga, kuulusid seitsmeliikmelisse ekspertkomisjoni siiski endiselt veel ka kolm patoloogi.

"Ega arstid ei anna tänapäeval mingeid suvalisi hinnanguid, tehakse põhjalikud uuringud, mille tulemused on igati objektiivsed, ja see ei käi päris nii, et üks shamaan kusagil midagi ütles," tõi Põdder näiteks, et tänu patoloogide kõrval meditsiinikomisjoni kaasatud erialaspetside arvamusele kujuneski kohtu otsus selliseks nagu ta kujunes. Tema sõnul on arstlike uuringute tulemused just sellised nagu nad on ja neid ei ole võimalik kuidagi manipuleerida. "Edgari jaoks tuli see otsus isegi teatav pettumusena, sest tema oleks ikka tahtnud edasi võidelda, et oma süütust tõestada," nentis Põdder.    

Tänavu jaanuaris Harju maakohtus Edgar Savisaare kohtuistungil ütlusi andnud tippkardioloog Margus Viigimaa ütles juba siis, et Savisaare seisund on võrreldes mullu mais talle tehtud esimese terviseekspertiisiga muutunud ebastabiilsemaks.

Savisaare ja Kaarepere vahele on tõmmatud sageli paralleele. Mäletatavasti tehti Tartu Kommertspanga pankrotis süüdistatud Rein Kaareperele, kui ta oli  kohtu all, 1996. a sügisel südameoperatsioon. Kaarepere sarnanes Savisaarega ka selle poolest, et kuulutas end haiglavoodist tõusnult ise igati võitlusvõimeliseks ja suutlikuks protsessil jätkama. Südameprobleemid olid ärimeest juba aastaid kimbutanud ja kohtuprotsess mõistagi vaid süvendas neid. Ta suri 1998. a jaanuaris südameataki tagajärjel, ning 20 aastat hiljem  jääb üle vaid oletada, kas suutnuks kaasaegne kohtumeditsiiniline ekspertiis päästa ta elu, tunnistades ta õigel ajal kohtukõlbmatuks. Kaarepere ja Savisaare uurimise ühisnimetajaks on sõna «venimine», mis Kaarepere puhul olnuks ehk vabandatav noore Eesti Vabariigi kasvuraskustega. Savisaar on olnud aga uurimisalune juba aastast 2011.

Kaarepere oli kohtupingis Savisaarest umbes veerand sajandit noorem ja tema haiguste pakett märksa tagasihoidlikum.

Pealinn kirjutas juba 30. jaanuaril 2018, et "Savisaare protsess jätkub tõenäoliselt ilma Savisaareta": "Kuna Savisaare tervis on mitmete allikate andmetel järsult halvenenud ning ta viibib jätkuvalt Jõgeva haiglas ravil, siis suure tõenäosusega eraldatakse teda puudutavad episoodid ülejäänud kohtuasjast, et saaks vinduma jäänud "sajandi protsessi" teiste kohtualuste, korruptsioonis süüdistatavate äritegelaste osas jätkata."

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...