PERH-i endisele tehnikadirektorile meelehead andnud ärimees jäi süüdi

Harju maakohus mõistis hiljuti korruptsioonis süüdi ehitusfirma juhi, kes andis altkäemaksu Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) endisele tehnikadirektorile Ivo Millile (55) ja osales ehituskartelli tegevuses.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

PERH-i endisele tehnikadirektorile meelehead andnud ärimees jäi süüdi

Toimetaja: Moonika Tuul

Harju maakohus mõistis hiljuti korruptsioonis süüdi ehitusfirma juhi, kes andis altkäemaksu Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) endisele tehnikadirektorile Ivo Millile (55) ja osales ehituskartelli tegevuses.

Keskkriminaalpolitsei pidas Milli kuritegudes kahtlustatavana kinni mullu 17. jaanuaril ja kohus jättis ta ligi pooleks aastaks vahi alla. Riigiprokuratuuri kinnitusel saadetakse endine haiglajuht kohtu ette lähiajal, aga mitu tema kaasosalist on praeguseks juba kuritegudes süüdi mõistetud, vahendas BNS Õhtulehte.

Oktoobris pidi süüpinki istuma ASi Kose Ehitus juht Andrus Greim (61), kes andis Millile üle 30 000 euro altkäemaksu selle eest, et ta mõjutas PERHi ehitus- ja remondihankeid ärimehele kasulikus suunas.

Kose Ehitus pole Millile sugugi võõras fi rma, sest aastail 1997– 2003 oli ta ise selle ettevõtte juhatuse liige ja kuulus veel kuni 2010. aastani omanikeringi. Loomulikult tekitas see kahtlusi, kui Milli endine tööandja hakkas võitma suuri PERHi hankeid. Aastail 2010–2016 oli Kose Ehitus edukas kuuel haigla korraldatud ehitustööde hankel, mille väärtus oli ligi kümme miljonit eurot.

Uurimisel leidis kinnitust, et Kose Ehituse äriedu polnud pelgalt kokkusattumus ja ehitusfi rma juht Greim andis nelja aasta jooksul oma endisele äripartnerile Millile meelehead. Vastutasuks kasulike otsuste eest kandis Kose Ehitus osaühingute Property Advisor ja Milli-Milli kontodele võltsitud arvete alusel ligi 18 000 eurot – mõlemad fi rmad kuuluvad Millile, nagu ühe ettevõtte nimigi ütleb. Samuti tegi Kose Ehitus 10 000 euro eest remonti Milli elukaaslase korteris ja tasus üle 4000 euro köögimööbli ja liugukse eest. Vajadusel pigistas Milli silma kinni ka Greimi skeemitamiste puhul.

Greimi ja Milli omavaheliste diilide kõrval paljastas keskkriminaalpolitsei uurimine terve ehituskartelli. Nimelt selgus, et AS Kose Ehitus, OÜ Tabasalu Meistrid, OÜ Estomar ja veel üks ehitusfi rma hakkasid 2013. aasta paiku koostööd tegema, et PERHi ehitus- ja remonditööde pealt rohkem raha teenida.

Tänavu oktoobris mõistis Harju maakohus ASi Kose Ehitus ja Greimi kokkuleppemenetluses süüdi Millile altkäemaksu andmises, konkurentsi kahjustava kokkuleppe sõlmimises ning dokumendi võltsimises ja võltsdokumendi kasutamises. Ettevõttele määrati rahaline karistus 50 135 eurot ja Greimile 11 200 eurot. Sellest tuleb neil kohe ära maksta kokku 10 240 eurot ning ülejäänu on tingimisi kahe ja poole aasta pikkuse katseajaga.

Juba aprillis mõistis kohus Millile altkäemaksu andmises ja kartellikokkuleppes süüdi ettevõtja Tiit Niibeki (54) ja tema ehitusfi rma OÜ Tabasalu Meistrid. Samade kuritegude eest said karistada ka Alar Lepp (55) ja tema ettevõte AS Telora-E, mis tegeleb ehituse juhtimise ja omanikujärelevalvega. Lepale määrati kaheaastane tingimisi vangistus, Niibekile ja mõlemale firmale rahaline karistus.

Samuti mõistis kohus tänavu sügisel konkurentsikuriteo eest rahalise karistuse Peeter Pajumäele (49) ja OÜ-le Estomar. Üheksa kahtlustatava suhtes lõpetas riigiprokuratuur menetluse oportuniteediga ja Millit ootab veel kohtutee.

Laadimine...Laadimine...