Pesukarude ja teiste võõrliikide pidamine keelatakse ära

Jaanuaris jõustub määrus, mis keelab Euroopa Liidu ühisesse võõrliikide nimekirja kuuluvate loomaliikide pidamise ja müügi, nende hulka kuuluvad ka pesukarud, nutriad ja ninakarud.

Pilt: Scanpix

Pesukarude ja teiste võõrliikide pidamine keelatakse ära

Jaanuaris jõustub määrus, mis keelab Euroopa Liidu ühisesse võõrliikide nimekirja kuuluvate loomaliikide pidamise ja müügi, nende hulka kuuluvad ka pesukarud, nutriad ja ninakarud.

Kogu Euroopa Liidu ühises võõrliikide nimekirjas on 23 looma- ja 14 taimeliiki, nende seas on nii meie looduses elutsevaid liike kui ka lemmikloomi. Tuntumatest loomadest keelatakse pesukarude, nutriate ja ninakarude müük ja pidamine, mis seni oli lubatud. Näiteks pesukarusid elab Eesti kodudes hinnanguliselt paarkümmend tükki, vahendas BNS Eesti Päevalehte.

Loomade puhul on lemmikloomapoodidel siiski lubatud juba olemasolevad isendid aasta jooksul ära müüa. Lemmikloomi võib edasi pidada kuni nende loomuliku surmani, kuid keelatud on neid loodusesse lasta. Nõuete rikkumise eest võib eraisikut tabada kuni 1200-eurone rahatrahv või arest, juriidilise isiku puhul võib trahv ulatuda 3200 euroni. Riigikogus on praegu aga arutamisel looduskaitseseaduse muutmine, kus on muu hulgas ette nähtud ka trahvimäärade tõstmine.

Kõiki Euroopa Liidu riike hõlmav võõrliikide nimekiri pole veel täielik ja seda täiendatakse pidevalt.

Keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna spetsialisti Merike Linnamägi selgitas, et sinna kantud liikide kohta on tehtud riskihinnang ja nad on ohtlikud kas keskkonnale laiemalt või siis ohustavad välja süüa mõnd teist liiki. Nimekirjas olevaid liike ei tohi importida, transportida, turustada, pidada, paljundada ega loodusesse lasta. Eestis esineb keelatavatest loomadest looduses villkäppkrabi, signaalvähk ja kaugida unimudil.

Euroopa Liidu määrus jõustub jaanuarikuu jooksul.

Loomaliikidest kuuluvad nimekirja puna-kabeorav, õuevares, hiina villkäppkrabi, täpikmangust, härgkonn, hiina muntjak, nutria, ninakaru, ogapõskne vähk, vähk Orconectes virilis, valgepõsk-händpart, signaalvähk, unimudil, punane soovähk, marmorvähk, pesukaru, ebarasboora, hallorav, rebasorav, siberi vöötorav, valgesilm-iibis, punakõrv-ilukilpkonn ning aasia vapsik.

Taimeliikidest kuuluvad nimekirja soolak-puisaster, karoliina näkijuus, harilik vesihüatsint, pärsia karuputk, sosnovski karuputk, tulik-vesipaunikas, kähar näkikatk, suureõieline ludviigia, vaipludviigia, ameerika kevadvõhk, brasiilia vesikuusk, prügi-neitsirohi, haakuv kirbutatar ehk haakuv kirburohi ja hõlmine pueraaria.

Laadimine...Laadimine...