Pistisekahtlusega kinnipeetud Tallinna Sadama juhist taheti vabaneda

Pistise võtmises kahtlustatavatena peeti kinni AS-i Tallinna Sadam juhatuse esimees Ain Kaljurand ja liige Allan Kiili. Selgus ka, et endised sadama nõukogu liikmed tahtsid paari aasta eest Kiilit välja vahetada.

Pilt: Scanpix

Pistisekahtlusega kinnipeetud Tallinna Sadama juhist taheti vabaneda

Pistise võtmises kahtlustatavatena peeti kinni AS-i Tallinna Sadam juhatuse esimees Ain Kaljurand ja liige Allan Kiili. Selgus ka, et endised sadama nõukogu liikmed tahtsid paari aasta eest Kiilit välja vahetada.

Kaitsepolitseiameti poolt kolmapäeval kinni peetud mõlemat meest kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises mitme aasta jooksul. "Enne esmaste menetlustoimingute tegemist ei ole võimalik täpsustada kahtlustuse sisu ja altkäemaksuks saadud summa suurust," märkis riigiprokuratuur BNS-ile.

Kui riigiprokuratuur kinnitas kolmapäeval, et suures ulatuses altkäemaksu võtmine toimus kahtlustuse järgi mitme aasta vältel, siis BNS-i andmetel ulatuvad episoodid, mis on uurimise all, koguni aastasse 2009.

Ühtlasi teostab kaitsepolitsei kolmapäeva keskpäeval nii Tallinna Sadama ruumides kui ka kahtlusaluste elukohtades läbiotsimisi. Samuti toimuvad läbiotsimised mitmes teises kohas.

Altkäemaksu andmises kahtlustatavana on kinni peetud kolm inimest ning sellele kaasaaitamises veel kolm inimest. Ükski ettevõte praeguse seisuga kahtlustust saanud ei ole, lisas riigiprokuratuur.

Michali sõnul on uurimine tegelikult kestnud pikemat aega. "Mulle on ametisse astumisest saadik teada, et see uurimine käib, ministeeriumile sama moodi. Me oleme teinud seda, mida me saame teha koostöös kaitsepolitseiga ja riigiprokuratuuriga, et jälgida, et riigi jaoks olulised hanked ja nende tulemused oleksid ikkagi tagatud, sadama juhtimisvõimekus oleks tagatud kui see päev nüüd kätte jõuab, mis on nüüd kätte jõudnud," rääkis ta.

"Aga uurimist me ei ole saanud varem ohtu seada, nii et me oleme üsna piiratult saanud toimetada," lisas minister.

"Selleks me olemegi valmistunud, ja rääkinud täna hommikulgi üle ka sadama nõukogu esimehega, et sadama juhtimisvõimekus oleks tagatud, et suured hanked, mis sadam on võitnud, nad suudaksid ära teenindada. Et nii sadama poolt oleks see kindlustunne olemas, kui ka partneritel oleks see kindlustunne olemas, et me saaksime kinnitada ka väljapoole, et omanikul on huvi olemas, et riigil on huvi olemas selle hanke vastu ja ka ettevõttel on võimekus see hange realiseerida."

"See, et ettevõtte sees on ettevõtte juhid teinud midagi sellist, mis ei olnud teada ettevõtte nõukogule ja võib-olla väljastpoolt vaatajatele, et sea seda [parvlaeva] hanget loodetavasti ohtu," sõnas minister.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi kaitsepolitseiamet ja juhib riigiprokuratuur.

Kiili taheti maha hääletada

Endised Tallinna Sadama nõukogu liikmed Tiit Riisalo ja Veiko Tishler tahtsid paari aasta eest juhatuse liiget Allan Kiili välja vahetada.

"Minu soov oli peaasjalikult Kiil välja vahetada. Põhjus oli selles, et ta oli juba liiga pikalt ametis olnud ja ettevõte vajas värsket verd," ütles Veiko Tishler BNS-ile.

Ta lisas, et see ei olnud kuidagi seotud juhatuse liikmete altkäemaksu võtmise kahtlustusega. "Tahtsime lihtsalt värskemat pilku juurde tuua," märkis Tishler.

Tishleri sõnul hääletas terve ülejäänud nõukogu nende ettepaneku vastu.

Kaitsepolitseiameti töötajad pidasid kolmapäeval altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni AS Tallinna Sadam juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili.

Loe ka:

Kaitsepolitsei otsis läbi Ain Kaljuranna elukoha

Palo: Tallinna Sadam peab oma projektidega edasi minema

 

Laadimine...Laadimine...