PÖFF-i elutööauhinna saab Liv Ullmann

Pimedate Ööde filmifestival (PÖFF) annab ühe kolmest elutööauhinnast tänavu maailmakuulsale Norra näitlejale ja lavastajale Liv Ullmannile. 

Pilt: Scanpix
Festival

PÖFF-i elutööauhinna saab Liv Ullmann

Toimetaja: Kairi Ervald

Pimedate Ööde filmifestival (PÖFF) annab ühe kolmest elutööauhinnast tänavu maailmakuulsale Norra näitlejale ja lavastajale Liv Ullmannile. 

PÖFF-i juhi Tiina Loki sõnul on Liv Ullmanni elutöö seotud Põhjamaade filmikultuuri esindamise ja tutvustamisega, mida ta on suurepäraselt teinud nii näitleja ja režissööri, aga ka naisena. "Ta on tugev isiksus, kes võiks olla eeskujuks paljudele: ajal, kui Ullmann filmimaailmas läbi lõi, ei tuntud veel sookvoote – kõik sõltus professionaalsusest ja isiksuse renessanslikust diapasoonist," ütles Lokk pressiteate vahendusel.

Tänavu 80. sünnipäeva tähistav Ullmann kerkis tähelepanu orbiiti 1966. aastal, kui ta mängis Ingmar Bergmani psühholoogilises draamas "Persona". Sellest sai alguse kahe looja pikaajaline koostöö, mis jätkus sellistes filmides nagu "Hunditund", "Häbi", "Sosinad ja karjed", "Stseenid ühest abielust" ja "Sügissonaat" – kõik maailma filmikunsti varasalve kuuluvad tööd, vahendas BNS.


Bergman ise nimetas Ullmanni oma Stradivariuseks – pilliks, mis suudab tema loodavad helid kõige paremini kõlama panna.

Kokku mängis Ullmann kümnes Bergmani linateoses ja kandideeris osatäitmise eest filmis "Näost näkku" ka parima naisnäitleja Oscarile. Karjääri teise Oscari nominatsiooni pälvis ta Jan Troelli filmi "Väljarändajad" eest. Sama teos tõi ka Kuldgloobuse. Filmirolle on Ullmannil kokku üle 50, peale selle on ta mänginud teatrilaval.

Lavastajana väntas Ullmann oma esimese mängufilmi "Sofie" 1992. aastal. Kokku on ta teinud viis filmi, tuntuim "Kristiina Lauritsatütar". Viimane, "Preili Julie", mille peaosades on Hollywoodi staarid Jessica Chastain ja Colin Farrell ja mis linastus menukalt ka Eesti ekraanidel, valmis 2014. aastal.

Ullmann on olnud pikka aega ka UNICEFi hea tahte saadik, tegelenud heategevusega mitmel pool maailmas ja võidelnud laste ja naiste õiguste eest.

Eesti keeles on temalt ja temast ilmunud kaks raamatut: "Muutumine" ja "Elujooned".

Liv Ullmanni elutööle, aga ka Ingmar Bergmani sajandale sünniaastapäevale on PÖFFi programmis pühendatud filmi "Sügissonaat" erilinastus.

Kokku annab Pimedate Ööde filmifestival tänavu välja kolm elutööauhinda.

Laadimine...Laadimine...