Politoloog Anu Toots peaministri kõrgest reitingust: üldise hüsteeria taustal hinnatakse Ratase rahulikkust

"Koalitsioonikaaslased rikuvad mängu, aga niikaua kui ta suudab nende eest vabandada, senikaua Ratas ilmselt püsib," arvas uuringut juhtinud Juhan Kivirähk Ratasest. Seevastu politoloog Rein Toomla sõnul ei ole EKRE esimehe Mart Helme retoorika olnud alati kõige mõistlikum. "Peaminister on seda suutnud vaos hoida – ilmselt seda ongi Ratase puhul hinnatud," lisas Toomla.

Pilt: Ilja Matusihis

Politoloog Anu Toots peaministri kõrgest reitingust: üldise hüsteeria taustal hinnatakse Ratase rahulikkust (5)

Toimetaja: Vesta Reest

"Koalitsioonikaaslased rikuvad mängu, aga niikaua kui ta suudab nende eest vabandada, senikaua Ratas ilmselt püsib," arvas uuringut juhtinud Juhan Kivirähk Ratasest. Seevastu politoloog Rein Toomla sõnul ei ole EKRE esimehe Mart Helme retoorika olnud alati kõige mõistlikum. "Peaminister on seda suutnud vaos hoida – ilmselt seda ongi Ratase puhul hinnatud," lisas Toomla.

Turu-uuringute AS on juba mõnda aega valimisealistelt kodanikelt uurinud, millise parlamendierakonna esimees oleks kõige sobivam peaministrikandidaat.

Pikalt oli Ratas valijate seas armastatuim peaministrikandidaat, aga kui märtsis toimunud riigikogu valimistel võidutses Reformierakond, suurenes kiiresti ka Kallase populaarsus. Aprillis õnnestus Kaja Kallasel esimest korda pikema aja jooksul saada Ratasest populaarsemaks.

Maikuu tulemused näitavad, et peaministri ameti säilitamine aitas Ratasel säilitada ka oma populaarsuse. Teda toetas 34% küsitletuid. Samas suurusjärgus oli tema toetus ka enne valimisi.

Kaja Kallase toetus langes 25-protsendini, mida on vähem kui aprillis, aga rohkem kui enne riigikogu valimisi.

Uuringujuht Juhan Kivirähk kommenteeris, et aprillis oli aktiivne vastandumine Jüri Ratase juhtimisel loodava Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsiooni tõttu, mis jättis kõrvale valimised võitnud Reformierakonna. See suurendas Kallase toetust. Praeguseks on see aga minevikku jäänud, ilmselt on inimesed harjunud ja rahul, et Ratas on peaminister.

"Koalitsioonikaaslased rikuvad mängu, aga niikaua kui ta suudab nende eest vabandada, senikaua ta ilmselt püsib," arvas Kivirähk Ratasest.

Kaja Kallas ise arvas, et Ratase populaarsus põhineb sellel, et ta on raskematel hetkedel peidus. Ratas on pildilt kadunud ja sisuliselt täidab peaministri rolli Mart Helme.

Keskerakonna avalike suhete juht Andre Hanimägi rõõmustas Ratase toetuse suurenemise üle. Ta uskus, et see näitab ka pikema perspektiivi tendentsi.

"Olukorras, kus valitsuskoalitsiooni moodustamist ja algust on saatnud ühiskonnas valdavalt tugev tagasiside ning teravad sõnadki erinevatel osapooltelt, on peaminister Jüri Ratas jäänud väärikaks, riigimehelikuks ja ühisosa otsivaks. Usun, et valijad hindavad neid omadusi, sest kipub tunduma, et need olulised jooned on päev päeva järel Eesti poliitikast kadumas," kommenteeris Hanimägi.

ANU TOOTS: inimestele meeldib hüsteeria taustal Ratase rahulikkus ja vaoshoitus

Sotsioloog Anu Toots ütles, et eelarvepoliitika kõnelused on Tootsi sõnul väga oluline etapp, nii valitsuse töövõime hindamise osas kui ka avalikkuse toetuse osas.

Tootsi sõnul võib üks seletus Ratase populaarsusele olla, et alternatiivseid kandidaate ei ole. "Kampaania aeg on möödas ja lihtsalt lepitakse sellega, kes on ametlikult peaminister. Osale rahvast sümpatiseerib ka tema vaoshoitud ja rahulik toon, üldise hüsteerilise ja erutatud avaliku ruumi taustal," hindas Anu Toots.

REIN TOOMLA: Ratast toetatakse peaministrina, mitte Keskerakonna esimehena

Sotsioloog Rein Toomla ütles, et Kallase-Ratase toetused meenutavad Vestmanni ja Piibelehe äritehingut: kord Vestmann all ja Piibeleht peal, siis jälle vastupidi.

"Eks ta natuke kummaline tundub, sest kõik küsitlused näitavad, et Keskerakonnal kui sellisel ei ole populaarsusreiting väga kõrge, aga esimehel, kes on ühtlasi ka peaminister on populaarsus märkimisväärne," ütles Toomla.

Sotsioloog julges välja pakkuda, et inimesed, kes Ratasele toetust avaldasid, vaatasid teda kui peaministrit, mitte kui Keskerakonna liidrit. "See, mis ta on teinud peaministrina, on rahvale ilmselt rohkem meeldinud," ütles Toomla.

Tema arvates on viimase kuu jooksul muutunud see, et saadi kokku valitsus. "Aprillis seda veel ei olnud ja valitsuse moodustamine ei tundunud ka lihtne olevat," ütles Toomla. Tema arvates on hinnatud just seda pingutust, võimalik, et ka tasakaalukat käitumist uue valitsuse esimestel nädalatel.

"Ega EKRE roll uues valitsuses ei ole esimestel nädalatel olnud sugugi väga positiivne, kõige kurvastavam näide on minister Kuusiku tagasiastumisega seonduv," ütles Toomla.

Ta tõi esile ka EKRE esimehe Mart Helme retoorika, mis ei ole alati kõige mõistlikum. "Peaminister on seda suutnud vaos hoida – ilmselt seda ongi hinnatud," ütles Toomla.

"Tohutut läbimurret – ükskõik kas positiivset või negatiivset – seda ei ole olnud, ja positiivset ilmselt ei saagi veel olla, need tulevad ilmselt sügiseks, siis kui jõutakse uue eelarvestrateegiani," lisas Toomla.

Tema ei ole enda sõnul pessimistlikult häälestatud, sest "Mida vähem me valitsust näeme, seda parem!". Toomla rõhutas veel, et ega valitsus ei peagi kogu aeg esiplaanil olema.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...