Politoloog Rein Toomla: Keskerakond on kriisi lahenduse juhtiv jõud

"Peaminister Jüri Ratas on eriolukorra juht ning sotsiaalminister Tanel Kiik on samuti väga jõuliselt pildil," ütles politoloog Rein Toomla kommenteerides värsket erakondade reitingutabelit. Keskerakonna toetus liigub tõusvas trendis juba kuus nädalat järjest.

Pilt: Scanpix

Politoloog Rein Toomla: Keskerakond on kriisi lahenduse juhtiv jõud

Vesta Reest

"Peaminister Jüri Ratas on eriolukorra juht ning sotsiaalminister Tanel Kiik on samuti väga jõuliselt pildil," ütles politoloog Rein Toomla kommenteerides värsket erakondade reitingutabelit. Keskerakonna toetus liigub tõusvas trendis juba kuus nädalat järjest.

Toomla sõnul on Keskerakond kriisi lahenduse juures juhtiv jõud: Jüri Ratas peaministrina ning eriolukorra juhina ning Tanel Kiik sotsiaalministrina — mõlemad on võimsalt igapäevases meediapildis. "See on kõige vahetumsotsiaalministeeriumi valdkond, tegeleda inimeste tervisega ja kaitsevahendite hankimisega. Samamoodi on pildil olnud riigihalduse minister Jaak Aab kõikvõimalike kaitsevahendite hankimisega," ütles Toomla.

Ta täpsustas, et enne kriisi, umbes kuu aega tagasi, oli EKRE justkui natuke pildil, aga sealt alates on olnud kergekujuline langus. EKRE proovis Toomla sõnul algul olla hästi jõuline, asudes politsei- ja päästeameti tegevust ümber korraldama, aga see jäi paratamatult tagaplaanile.

"Rahvas on enam-vähem seaduskuulekas, seega ei ole vaja olnud sekkuda," täpsustas Toomla. Ta mainis veel, et ka rahandusminister on olnud kuigivõrd pildil, ent rahaasjad ei ole praeguseks lahenenud, näiteks nagu pensionireform. "Ma arvan hüpoteetiliselt, et näiteks rahandusminister peab väga palju tegelema Euroopa Liiduga, uskumatult palju, ja ma kahtlustan, et see ei meeldi mingile osale EKRE valijaskonnast, sest nemad on alati olnud Euroopa Liidu suhtes kriitilised," ütles Toomla.

Toomla sõnul on arusaadav, miks ei ole koalitsioonierakondadest pildil ei EKRE ega ka Isamaa. "Välisminister teeb, mis jõuab ja jaksab, aga seda on ilmselt populaarsuse saavutamiseks vähevõitu," tõdes ta.

Toomla ütles, et Isamaa langus on olnud küll aeglane, aga see on ikkagi langus. Isamaa ülejäänud ministrid ei ole ka õigupoolest pildil olnud — näiteks ei kuule avalikkus pea justiitsministrist.

"Kaitseministrist ikka kuuleme, et noored aetakse kaitseväkke ja minister on olnud pildil," tõdes Toomla. Ta möönis, et Isamaa ministritel ei ole olnud hiilgavat võimalust särada. "Nad kõik tegelevad oma asjadega, aga tänu kriisile on kõvasti aktuaalsemaid asju," möönis Toomla.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30,8%, Keskerakonda 27,2% ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 15,9% valimisõiguslikest kodanikest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 10. märtsist 6. aprillini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku. Nädalaga on veelgi oma toetust kasvatanud Keskerakond. Peaministripartei reiting on liikunud tõusvas trendis nüüd kuus nädalat järjest ning selle ajaga on toetus kasvanud 6,7% võrra.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (8,1%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,3%) ning Isamaa (5,3%). SDE ja Isamaa toetus on madalaimal tasemel alates eelmise aasta algusest, kui Norstat iganädalase erakondliku eelistuse küsitlusega alustas.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 48,4% ja opositsioonierakondi 38,1% vastajatest. Praeguse valitsuskoalitsiooni toetus pole ametisoleku ajal olnud kordagi nii kõrge ning opositsiooni toetus sama aja jooksul nii madal.

 

Laadimine...Laadimine...