Politoloogia doktor Allik: valija eelistab enam tundmatut meespoliitikut

"Kui valijal on valida vähese poliitilise kogemusega mehe või vähese poliitilise kogemusega naise vahel, siis valitakse enamasti riigikogusse vähese kogemusega mees," nentis politoloogia doktor Mirjam Allik.

Pilt: Ragne Jõerand

Politoloogia doktor Allik: valija eelistab enam tundmatut meespoliitikut (1)

Ragne Jõerand

"Kui valijal on valida vähese poliitilise kogemusega mehe või vähese poliitilise kogemusega naise vahel, siis valitakse enamasti riigikogusse vähese kogemusega mees," nentis politoloogia doktor Mirjam Allik.

Konverentsil "Staatused ja saatused: soolisuse mõtestamine postsotsialistlikus Eestis" tutvustas politoloogia doktor Mirjam Allik oma Dublini Ülikooli Trinity Kolledžis kaitstud doktoritööd, mis käsitles naiste esindatust demokraatlike riikide parlamentides. Doktoritöös analüüsis Allik põhjalikult ka Eesti naiskandidaatide esindatust riigikogus perioodil 1992-2015.

"Vähese poliitilise kogemusega naised saavad vähem hääli kui vähese poliitilise kogemusega mehed. Eriti tuli see tendents välja 1995., 1997. ja 2007. aasta valimistel. Tänaseks on olukord veidi paranenud ja meil on riigikogus juba 20% naisi, samas peaksime jõudma selleni, et meil oleks poliitikas ligi 50% naisi," ütles Allik.

Uuringust selgus samuti, et valijad kipuvad umbusaldama uut naiskandidaati, aga ei umbusalda nii palju tundmatut meeskandidaati. "Eelnev poliitikas olemise kogemus on naise jaoks palju olulisem, kui mehe jaoks ja see on ka üks põhjus, miks naistel on raskem üleüldse poliitikasse tulla," lisas Allik.

Samas said viimastel riigikogu valimistel palju hääli ja pääsu riigikokku vähese poliitilise kogemusega mehed. "Võtame või Vabaerakonna esinumbri Artur Talviku või telest küll tuntud, kuid poliitilise kogemuseta Ants Laaneotsa," näitlikustas oma uurimust Allik.

Naised on valimisnimekirjas tagareas

"Naiste asendist riiklikes valimisnimekirjades paistis välja see, et naiste protsent 30.-40. positsioonil nimekirjas on märksa suurem kui naiste asukoht 1.-20. numbri seas. On ka neid erakondi, kus naised on erakordselt halvasti positsioneeritud ja neid leiab nimekirjast alles 50.-60. kohal. Selline koht naisele tähendab automaatselt väljajäämist, sest kui palju meil on selliseid erakondi, kes niipalju kohti valitsusse saaksid –pole ju!" tõdes Allik.

Siiski nentis Allik, et viimastel aastatel on mõnes erakonnas hakanud olukord paranema ja erakonna valimisnimekirja etteotsa on pandud ka tegusaid naisi. "Paraku ei piisa ainult sellest, et mõni erakond naiste olulisusest valimisnimekirja eesotsas aru saab, kõik erakonnad peaksid seda mõistma, sest vastasel juhul ei suurene naiste protsent parlamendis nii või teisiti."

Eestis napib naisstaare

Riigikogusse valituks saamise puhul mängib rolli ka see, kui suur "staar" kandidaat ühiskonnas on.

"Meil on mitmeid meesstaare nagu näiteks Edgar Savisaar või Taavi Rõivas, aga naisstaare on märgatavalt vähem – vahest võib sellisteks nimetada vaid Kadri Simsonit, Yana Toomi ja Urve Tiidust."

Samas pole staaristaatuse puudumine mehele poliitikasse pääsemisel selliseks probleemiks nagu naisele ja mees võib isegi kuuluda valijale vastumeelsesse erakonda ja saada sellegipoolest valitud.

"Valijad hindavad naist erakonna põhiselt ja kui valijale erakond ei meeldi, siis ei meeldi ka see naiskandidaat. Meestesse suhtutakse, aga kui indiviidi ja valijad valivad mehe, kui ta on neile sümpaatne, isegi siis kui mehe erakondlik kuuluvus on neile vastuvõetamatu," kõneles Allik.

Ühe põhjusena sellele fenomenile pakkus Allik välja asjaolu, et ühiskonnas on nii üldlevinud arusaam, et tõsisest poliitikast räägivad vaid mehed. "Kui tehakse naispoliitikuga intervjuu, siis räägitakse tema punases huulepulgast ja kallist käekotist, aga mehe puhul räägitakse "asjast" ning meespoliitiku kortsus ja viikideta pükse ei panda tähelegi. Eks oma osa ole ka meedial. Võtame või näiteks telesaate "Foorum". Kui tihti te näete seal saates naisi? Väga harva. Ka see tekitab tunde, et kui on vaja poliitikasse uusi inimesi, siis olgu selleks pigem tundmatud mehed kui naised," nentis Allik.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...