Põlluaas Simmi vabastamisest: mul on sügavalt häbi kohtu ja prokuratuuri pärast

"Riigireeturitele ei tohi mitte mingil juhul andestada ega neid ennetähtaegselt karistuse kandmisest vabastada. Ma protesteerin sellise otsuse vastu ja vaidlustaksin selle kohtus, kuid kahjuks ei anna kehtivad seadused selleks mulle võimalust," rääkis Riigikogu esimees Henn Põlluaas.

Pilt: Scanpix
Kohus

Põlluaas Simmi vabastamisest: mul on sügavalt häbi kohtu ja prokuratuuri pärast (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Riigireeturitele ei tohi mitte mingil juhul andestada ega neid ennetähtaegselt karistuse kandmisest vabastada. Ma protesteerin sellise otsuse vastu ja vaidlustaksin selle kohtus, kuid kahjuks ei anna kehtivad seadused selleks mulle võimalust," rääkis Riigikogu esimees Henn Põlluaas.

Põlluaasa (EKRE) hinnangul on Tartu maakohtu otsus vabastada riigireetur Herman Simm ennetähtaegselt vangistusest sügavalt arusaamatu ja häbiväärne, vahendas BNS.

"Oma riigi ja rahva reetmine ning mahamüümine on üliraske kuritegu, mille suhtes ei tohi näidata mitte mingisugust leebust ega tolerantsust. Väide, et Simmi puhul pole karta edasist retsidiivsust ja et tal puudub täna ligipääs salastatud informatsioonile, ei oma selle taustal mitte mingisugust tähtsust," ütles Põlluaas.

"Otsuse teinud kohtunikud ei mõista, kas rumalusest või eiravad teadlikult riigireetmise tõsidust ja asetavad selle oma käitumisega samale pulgale ükskõik millise väiksema rikkumisega, millel puuduvad ligilähedaseltki sarnased tagajärjed niivõrd tõsise kuriteoga, nagu seda on riigireetmine," märkis ta.

Põlluaasa sõnul annab Simmi vabastamine kõikidele potentsiaalsetele riigireeturitele ja meile vaenulike riikide luureteenitustele signaali, et laske aga käia, Eesti kohtud pigistavad silmad sellise kaabakliku ja riiki sügavalt kahjustava käitumise suhtes silmad kinni ja oma riigi ja rahva maha müünud tegelased ei pea niikuinii karistust lõpuni ära kandma.

"Riigireeturitele ei tohi mitte mingil juhul andestada ega neid ennetähtaegselt karistuse kandmisest vabastada. Ma protesteerin sellise otsuse vastu ja vaidlustaksin selle kohtus, kuid kahjuks ei anna kehtivad seadused selleks mulle võimalust. Mul on sügavalt häbi Tartu maakohtu ja prokuratuuri otsuse pärast seda mitte vaidlustada. Kremlis aga kindlasti rõõmustatakse. Nüüd on neil võimalus anda hea teenistuse eest Simmile medal ja kindrali auaste, mida talle lubati," ütles Põlluaas.

Aeg: riigireetur peaks kandma karistuse lõpuni

"Olen jätkuvalt seisukohal, et riigireeturid peaksid siiski kandma oma karistuse viimase päevani," arvas ka justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa). "Aga kohus, mis on vaba ja sõltumatu, on oma otsuse teinud. Keegi ei saa sellele vastu vaielda."

Aegi sõnul peaks järgmise aasta alguses jõudma riigikokku justiitsministeeriumis väljatöötamisel olev seaduseelnõu, mis ei võimaldaks teatud kuriteoliikide puhul ennetähtaegselt vanglast vabanemist.

"See kehtiks riigireetmise, aga ka inimsusevastaste kuritegude, saritapmiste ja sariseksuaalkuritegde korral. Eesmärk on, et ennetähtaegne vabanemine ei muutuks nende puhul korduseks."

Ministri sõnutsi on justiitsministeeriumil plaan selle seaduseelnõu väljatöötamiskavatsus jaanuari lõpuks valmis saada, sealt edasi läheks see erinevate asutustega kooskõlastusele ja lõpuks riigikokku.

Minister andis juba oktoobris ministeeriumi kriminaalpoliitika juristidele korralduse üle vaadata õigusraamistik, et välistada Simmi juhtumiga sarnaseid olukordi.

Tartu maakohus tegi neljapäeval pretsedendi ning otsustas ennetähtaegselt vanglast vabastada taasiseseisvunud Eesti esimese riigireeturi, Venemaa heaks luuranud endise kaitseministeeriumi julgeolekuosakonna juhataja Herman Simmi.

Loe selle kohta rohkem siit: http://www.pealinn.ee/tagid/koik/kohus-otsustas-herman-simmi-vanglast-vabastada-n248291

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...