Põllumajandusamet jätkab väidetavate mürgimaasikate juhtumi uurimist

"Kuna Sepakõrtsi talu on eiranud ka mitmeid muid seadusi, sealhulgas ei ole tal esitada ostu-müügi arveid ja teisi nõutud dokumente, ei ole oma põllult saadud ja müüdud koguse vahe moodustava maasika täpne kogus ja päritolu veel tuvastatud," edastas Põllumajandusamet. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Põllumajandusamet jätkab väidetavate mürgimaasikate juhtumi uurimist

Toimetaja: Sandra Lepik

"Kuna Sepakõrtsi talu on eiranud ka mitmeid muid seadusi, sealhulgas ei ole tal esitada ostu-müügi arveid ja teisi nõutud dokumente, ei ole oma põllult saadud ja müüdud koguse vahe moodustava maasika täpne kogus ja päritolu veel tuvastatud," edastas Põllumajandusamet. 

Põllumajandusameti (PMA) teatel on väidetavalt ebasobival määral taimekaitsevahendeid kasutanud Sepakõrtsi talu avaldanud meedias ametile antuga vastukäivaid ütlusi, vahendas BNS. Amet jätkab maasikas tuvastatud taimekaitsevahendite jääkide päritolu väljaselgitamist.

Maaleht kirjutas eelmisel nädalal, et lehe tellitud laborikatsed tuvastasid turult ostetud Sepakõrtsi talu maasikatest Eestis maasikatel kasutamiseks keelatud taimekaitsevahendite jääke dimetaati ja ometaati, mõlemat üle piirnormi.

Põllumajandusamet teatas, et esmasel pöördumisel kinnitas isik, et kasvatab maasikaid üksnes hobi korras oma tarbeks ning müügiga ei tegele ja sellest tulenevalt ei kehti talle taimekaitse ja muudseadused.

"Järgnes talu esindaja poolt meedias avaldatud teave, et maasikate müügiga siiski tegeletakse, aga müüakse ainult oma talu maasikaid. Ametniku küsimusele, miks ta algselt kinnitas, et maasikate müügiga ei tegele, vastas isik, et ei mäleta," lisas põllumajandusamet.

Kuna PMA ülesannetesse kuulub lisaks värske puu- ja köögivilja turustamisstandardite kontrollile ka taimekaitsevahendite kasutamise kontroll, võttis amet Sepakõrtsi talu maasikate kasvukohalt kontrollproovi, milles taimekaitsevahendite jääke ei tuvastatud

Samal ajal toiduseaduse alusel veterinaar- ja toiduameti (VTA) poolt Tallinna keskturult võetud maasika proovi tulemused näitasid taimekaitsevahendite jääke, mis jäid alla lubatud piirnormi. VTA lõpetas menetluse, lubades selle uute asjaolude ilmnemisel vajadusel taasavada.

Kasvukohalt proovide võtmist on PMA kasutanud järelevalve käigus ka varasemalt, kuna vastuolud müüdavast kaubast võetud analüüside tulemustega võivad sellistel juhtudel viidata marjade erinevale kasvukohale. Kuna lisaks oli tegemist Eestis maasikale mittelubatud taimekaitsevahendi jääkidega, jätkas PMA menetlust, teatas amet.

Maasika kasvupinna suuruse kohta andis isik erinevaid ütlusi. PMA kontroll tootmiskohas tuvastas, et maasikaid kasvatati 2,5 hektaril tugevalt umbrohtunud põllul. Põllu seisukorda ja isiku enda poolt põlluraamatus märgitud saaki arvestades võis sellest turuosaliste hinnangul jätkuda Sepakõrtsi talu müügikohtadel turustamiseks vähem kui nädalaks, tegelikult toimus müük vähemalt kolm nädalat. Ehkki Sepakõrtsi talu oli PMA-le kinnitanud, et müüb ainult oma kasvatatud maasikaid, on käesolevaga tuvastatud, et ta on ostnud maasikaid ka teistelt, märkis amet teates.

"Kuna Sepakõrtsi talu on eiranud ka mitmeid muid seadusi, sealhulgas ei ole tal esitada ostu-müügi arveid ja teisi nõutud dokumente, ei ole oma põllult saadud ja müüdud koguse vahe moodustava maasika täpne kogus ja päritolu veel tuvastatud," lisas PMA.

Isiku poolt meedias avaldatud teabe kohaselt on ka muud Sepakõrtsi talu poolt Tallinna keskturul turustatavad aiandussaadused, näiteks tomat, kurk, kapsas ja muu taoline tema enda kasvatatud, samas kui nii isiku poolt PMA-le antud ütluste kui ka kontrolli tulemuste kohaselt neid seal ei kasvatata.

Käesoleva ja teiste seesuguste juhtumite puhul annab PMA kogutud tõendid üle VTA-le edasiste otsuste tegemiseks toiduseaduse alusel.

Laadimine...Laadimine...