Pritsumees: ma ei tea ühtegi päästjat, kel poleks teist tööd kõrval

Igapäevaselt elusid päästev tuletõrjuja Silver Villiste (fotol keskel) nentis, et tema palk jääb alla keskmise ja tööl käiakse pigem missioonitundest. "Ma ei tea ühtegi päästjat, kel pole teist tööd kõrval," tõdes ta.

Pilt: Albert Truuväärt

Pritsumees: ma ei tea ühtegi päästjat, kel poleks teist tööd kõrval

Lennart Käämer

Igapäevaselt elusid päästev tuletõrjuja Silver Villiste (fotol keskel) nentis, et tema palk jääb alla keskmise ja tööl käiakse pigem missioonitundest. "Ma ei tea ühtegi päästjat, kel pole teist tööd kõrval," tõdes ta.

Päästjad ja vabatahtlikud võistlesid täna Vabaduse väljakul Eesti päästjate kutsemeisterlikkuse võistlustel "Eliitkomando 2015" ja Eesti meistrivõistlusteltuletõrjespordis. Alasid oli kokku neli: Keemiasündmuse lahendamine, suitsusukeldumine ehk kannatanu päästmine põlevast majast, kombineeritud harjutus ja päästeoperatsioon liiklusavarii puhul.

Kõiki harjutusi läbiti täies tuletõrjuja varustuses, mille kogukaal on umbes 20 kilo, selgitas Pealinnale kaheksa-aastase tööstaažiga Silver Villiste Lääne päästekeskuse Vändra komandost

Kõrgharidusega pritsumees

Deniss Stepanov koos kolleegiga Assaku päästekomandost jõudsid oma elukutseni tuttavate kaudu ja on seal praeguseks töötanud vastavalt 10 ja 11 aastat.

"Omal aja teenisin päästekompaniis ja seal oli kokkupuude tulekahjudega, niisiis hakkas see eriala meeldima," rääkis Assaku pritsumees.

Tallinna ülikoolis rekreatsioonikorraldust õppinud Stepanov meenutas viimase aja suurimatest tulekahjudest kolmepäevast metsapõlengut, mida kolmkümmend meest kustutasid 24 tundi.

Praeguseks kaks aastat tuld tõrjunud Raigo Metsaru meenutas oma lühikese karjääri suurimat kustutustööd möödunud aasta juunist Põdrangult, kus oli leekidest haaratud üks laudahoone.

"Tegu oli kolmanda astme põlenguga ja kustutamisele kulus mitu tundi. Väljasõit toimus kell 11:30 ja lahkusime kell 19. Loomad olid õnneks kõrvallaudas ja kuigi oli oht, et tuli ka sinna levib, saime selle õigel ajal pidama," meenutas noor pritsumees.

Suur missioonitunne, väike palk

Kui tuletõrjujate palgast rääkida, siis see võiks meeste sõnul suurem olla.

Silver Villiste nentis, et tema palk jääb alla keskmise ja tööl käiakse pigem missioonitundest."Ma ei tea ühtegi päästjat, kel pole teist tööd kõrval," tõdes mees.

Selle ilmestamiseks teenib Stepanov enda sõnul lisaraha keevitamisega ja tema kolleeg töötab lisaks tuletõrjele poole kohaga Keskhaigla vastuvõtuosakonnas.

"Palk võiks suurem olla, mina saan kätte 650 eurot," tõi Metsaru näite summast, millega hinnatakse elupäästjate tööd.

Mehe sõnul on palgasüsteemid igas komandos erinevad ja nende tuletõrjekomandos jagunevad palgad viieastmelisse skeemi.

"Palgad sõltuvad haridusest ja staažist. Kõige madalamal palgaastmel on harituseta lühikestaaž ja haridusega lühike staaž, sealt edasi on palgad juba suuremad," selgitas Metsaru.

Päästetöö kui sport

Lisaks elukutselistele päästjatele võis Vabaduse Väljakul näha värvikirevates särkides vabatahtlikke tuletõrjujaid, kes tegelevad alaga harrastuslikus võtmes kooli või põhitöö kõrvalt.

"See on meile nagu sport. Osaleme võistlustel ja vabal ajal treenime, aga reaalsetele päästetöödele meid ei lasta" rääkis igapäevaselt Rapla Lilleäris töötav Mari.

"Õpime elukutselistelt päästjatelt, kuidas oma oskuseid lihvida, aga mõtet oma põhitöö tuletõrjuja elukutse vastu vahetada mul siiski pole. See elukutse on nii õudne," leidis naine.

Laadimine...Laadimine...