Psühholoog: multifilmid peaksid lastele edasi andma häid väärtusi

"Head lastefilmid on need, mis tegelevad nende teemadega, mis on lastele tähtsad. Näiteks sõprus, millegi õppimine," selgitas psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Psühholoog: multifilmid peaksid lastele edasi andma häid väärtusi

Merje Aus

"Head lastefilmid on need, mis tegelevad nende teemadega, mis on lastele tähtsad. Näiteks sõprus, millegi õppimine," selgitas psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

"Lastefilmides ei tohi teha haiget teistele. Lastel tekib haiget tegemisest ja valutundest teine arusaamine. Kui tegelane visatakse vastu seina, ta muutub kisselliks, voolab alla, tõuseb üles, võtab jälle oma vormi tagasi. Lapsed võivad vabalt hakata arvama, et ta ei saagi haiget, see ongi mõnus ja lahe," rääkis ETV saates "Hommik Anuga" filmi "Lotte ja kadunud lohed" režissöör Janno Põldma, miks peaks hoolega jälgima seda, mida lastele näidata.

Tempokad multikad muudavad lapsed ärevaks

"Peale selle, et osad multikad on vägivaldsed, kipub mõnes olema ka tempo hirmus kiire ja palju mässu," toob Oidermaa välja veel ühe murepunkti. "See ei pruugi ka väiksematele lastele hästi mõjuda, muutes nad hoopis ärevamaks ja närvilisemaks." 

Oidermaa sõnul võivad lapsed multifilmidesse sisse elada, samastuda ja samu emotsioone kogeda, mistõttu peaksid vanemad olema kursis, mis vaadatavates filmides toimub ning kas ta soovib oma lapsele selliseid elukogemusi edasi anda.

Seetõttu on väga oluline see, et lapsega arutataks neid teemasid, mis multifilmides toimuvad. "Lapsel võiks aidata mõtestada neid teemasid, sest igasuguseid haiget tegemisi on ka päris elus. Tasub lapsega koos mõelda, mida see tähendab," selgitas ta, mida vanemad saaksid ära teha. "Head lastefilmid on need, mis tegelevad nende teemadega, mis on lastele tähtsad. Näiteks sõprus, millegi õppimine. Multifilmid võiks anda edasi samu väärtusi, mida tahame oma lastele edasi anda." 

Südamlikel filmidel on vähem vaatajaid

Tallinna Televisiooni juhatuse liige Revo Raudjärv sõnab, et televisioon ei mõjuta laste arengut enam nii palju kui kümme aastat tagasi, kuna lapsed saavad multifilmid ja erineva huvitava sisu kätte internetist. Küll aga valib Tallinna Televisioon väga hoolega, et eetris olevad multifilmid ei oleks vägivaldsed.

"Me oleme sellega eristunud kommertskanalitest ja kohati on ka meie eetris olevad multifilmid selle tõttu väiksema vaatajanumbriga, sest paljud lapsed on sellega juba harjunud, et peab olema actionit," selgitas ta. "Samas oleme ostnud sisse rahulikke ja südamlikke vanu Eesti multifilme, näiteks "Pagar ja korstnapühkija," "Jussikese seitse sõpra", "Ramsese vembud" ja teisi, mis kohati on tänapäeva laste jaoks ehk liiga rahuliku iseloomuga."

Laadimine...Laadimine...