Putin saabus Pariisi Normandia tippkohtumisele

Vene president Vladimir Putin saabus Pariisi, kus pärast kolmeaastast vaheaega saab uues koosseisus kokku Normandia nelik (Prantsuse president Emmanuel Macron ja Ukraina presidendt Volodõmõr Zelenskõi osalevad seal esimest korda).

Pilt: Scanpix

Putin saabus Pariisi Normandia tippkohtumisele

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Vene president Vladimir Putin saabus Pariisi, kus pärast kolmeaastast vaheaega saab uues koosseisus kokku Normandia nelik (Prantsuse president Emmanuel Macron ja Ukraina presidendt Volodõmõr Zelenskõi osalevad seal esimest korda).

Lennujaamas ootas Putinit auvahtkond. Riigipea siirdus Élysée paleesse kodumaisel Auruse limusiinil, mida kasutab nüüd ringlikkumiseks nii kodu- kui välismaal.

Nelja riigijuhi kohtumiseks on eraldatud umbes kolm tundi. See toimub Élysée palees, samal ajal kui Pariisis käib üldsterik ja Prantsumaa on hõivanud meeleavaldused. Kremlist avaldati lootust, et Prantsusmaa võimud suudavad tagada tippkohtumise turvalisuse.

Enne tippkohtumist vestleb Putin eraldi kõigepealt Saksa kantsleri Angela Merkeliga, seejärel Prantsuse presidendi Macroniga.

Normandia nelik saab kokku Élysée palee Murat' saalis kell 18:00 Moskva aja järgi. Läbirääkimisteks on eraldatud kaks tundi ja 45 minutit. Neile järgneb riigijuhtide pressikonverents, misjärel räägivad omavahel Vene ja Ukraina president. Putin ei ole Zelenskõiga kunagi varem kohtunud, ainult telefonitsi vestelnud.

Vene presidendi abi Juri Ušakov kinnitas Interfaxile, et presidentide peateemaks peaks Vene seisukohast olema Minski lepete elluviimine. Küsimusele, kas Venemaa on valmis arutama kohtumisel Ukraina presidendi mõtet Donbassi "munitsipaalvalvuritest", kostis Ušakov: "Vaatame."

Samas on ürituse ettevalmistamisega seotud allika sõnul läbirääkimistel ligi Vene energeetikaminister Aleksandr Novak ja Gazpromi juht Aleksei Miller. Protokollis on Putini ja Zelenskõi kohtumiseks nähtud ette kolmveerand tundi, kuna Merkeli ja Macroniga vestleb ta kummagagi pool tundi. Seejuures ei ole Ušakovi sõnul Putini ja Zelenskõi kohtumine ajas piiratud.

Putini ja Zelenskõi kohtumine huvitab meediat rohkemgi kui Normandia kohtumine. Kreml märkis, et neil on arutada hulk pakilisi küsimusi, sealhulgas gaasitarnetest ja -transiidist.

Normandia tippkohtumise korraldamisest hakati rääkima juba suvel, kuid selles lepiti kokku vaid mõne nädala eest, kui kooskõlastati Moskva eeltingimuseks seatud lõppdukument.

Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et dokumendil ei ole kohustuslikku iseloomu, kuid selles saab panna paika mõningad punktid, milles on jõutud kokkuleppele.

Üks teine asja tundev Interfaxi allikas mainis, et dokumendil saab olema "kontseptuaalne iseloom" ja selles kinnistatakse osapoolte seisukohad Donbassi üksikute rajoonide omavalitsuse erikorra seaduse pikendamise osas.

Pariisi üritus peaks lõppema esmaspäeva hilisõhtul.

Laadimine...Laadimine...