PUUVILJAD JA JUUST: Õpilased saavad toidupakist nädalajagu tervislikke lõunaid

Et vältida teistega kokkupuutumist ja haigestumisriski, saavad õpilased nüüd kord nädalas paki, kus olemas toiduained pea terve nädala lõunasöökide valmistamiseks.

Pilt: Albert Truuväärt

PUUVILJAD JA JUUST: Õpilased saavad toidupakist nädalajagu tervislikke lõunaid

Kai Maran

Et vältida teistega kokkupuutumist ja haigestumisriski, saavad õpilased nüüd kord nädalas paki, kus olemas toiduained pea terve nädala lõunasöökide valmistamiseks.

Mustjõe gümnaasium jagas koolitoidu pakke kolmapäeval koolimaja fuajees. Lapsevanema ja kooli hoolekogu liikme Artur Stepanovi hinnangul on toidupakil sooja lõunaga võrreldes mitmed eelised. "Igal asjal on nii plussid kui ka miinused – esimeste klasside õpilased ehk ei pruugi kohe iseseisvalt toidupakiga kodus hakkama saada," ütles Stepanov. "Kuid tervikuna on ligi nädalasel toidupakil kindlad eelised. Kogu nädala koolitoidu jagamine vähendab suhtlemist mitmekordselt, ja tervise hoidmine on praegu kõige tähtsam."

Üle saja tänumeili

"Meie ühise pingutuse tulemusena on sooja koolilõunat saavate õpilaste arv tõusnud juba 1600-ni," ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev. "Samas tuleb salakavala haiguse võitmiseks inimeste kontakte miinimumini kahandada. Oleme otsinud uusi võimalusi, kuidas seda lastele nii vajalikku tegevust siiski jätkata, ja leidsime, et parim lahendus on nädala aja toidupakkide jagamine. Toidupakid toimetatakse lapse kodule kõige lähemasse kooli, kust need liigse rändamiseta kätte saab."

Toidupakkides leidub aineid kuue päeva lõunasöökide valmistamiseks. Esimeses koolitoidu pakis olid näiteks must leib ja valik puu- ja juurvilju nagu kurgid, tomatid ja porgandid, õunad, banaanid ja apelsinid. Veel sisaldas pakk makarone, juustu, lihapalle, purgisuppi, piima, keefirit ja maisikepikesi.

Pirita majandusgümnaasiumi direktor Toomas Pikhof ütles, et sooja koolilõuna asendamine ligi nädalase toidupakiga on tänuväärne lahendus. "See on tõesti väga hea! Toidupaki koostamisele on vaadatud praktilise pilguga ja pere saab ise otsustada, kuidas ja millal nad sellest süüa teevad. Juba ühe ööpäeva jooksul saime üle saja tänuliku meili," ütles Pikhof. "Sooja toiduga oli lastevanemate reaktsioon märksa tagasihoidlikum, kippus see ju enne söömist jahtuma ja järel tuli käia iga päev."

Toidupaki populaarsuse põhjuseid tuleb Pikhofi sõnul otsida ka keerukamaks muutunud majandusseisust. "Olud on muutumas, inimesed jäävad aina rohkem töötuks ja majandusraskused muutuvad suuremaks," lausus ta. "Pirita rahvas on väga ettevõtlik, paljudel on oma väikesed ärid või pereettevõtted. Praegustes oludes on paljud neist aga soikunud. Vähenenud on töötasu või siis on töötajaid tabanud koondamine. Samas oleme saanud tagasisidet neiltki, kel praegu tööd ja sääste jagub, kuid kes sooviksid koolitoidu paki loovutada kellelegi teisele."

Menüü muutub

Belobrovtsevi sõnul edaspidi menüü muutub, et kasvav organism saaks mitmekesiseid toitaineid. "Toite aitavad valida toitlustajad ja terviseedenduse spetsialistid," lisas ta.

Kuna toidupakk kaalub üsna palju, võiks sellele järele tulla lapsevanem või hooldaja. "Meil on Pirita linnaosa vanema Tõnis Liinatiga väga hea koostöö ning kooli toidupakke jagatakse linnaosavalitsuse ruumides," ütles Pikhof.  "Majale on hea juurdepääs, lähedal on bussipeatus."

Pirita majandusgümnaasiumi õpilased saavad järgmise toidupaki sooviavalduse esitada kooli kodulehe kaudu kuni 7. aprillini kell 12. Paki saab kolmapäeval kella 12.30-13 kätte Pirita linnaosa valitsuses (Kloostri tee 6). Meetme jätkudes pikeneb avaldus automaatselt ja uuesti pole vaja midagi täita.

Järgmise toidupaki saab 8. aprillil

• Peredel, kes edaspidi samuti lapsele koolitoitu soovivad, tuleb sellest teavitada oma kooli, kes omakorda edastab info linna haridusametile. Toidupaki kättesaamise juhiseid saavad lapsevanemad ja õpilased koolilt.

• Kui mõni õpilane ei saa soovitud toidupakile järele tulla, toimetatakse see kohale muul kokkulepitud viisil.

Laadimine...Laadimine...