RAIG: Erasektor võiks suurte dividendide väljavõtmise asemel palkadesse panustada

"Erasektor võiks vähem dividende välja võtta ja rohkem palkadesse panustada. Meil on juba praegu hinnad Euroopa tasemel kuid palgad mitte," tõdes majandusteadlane Ivar Raig. "Paremate palkade maksmine on aga solidaarsuse ja ühiskonna sidususe küsimus, milles Eestil on veel arenguruumi küll."

Pilt: Scanpix

RAIG: Erasektor võiks suurte dividendide väljavõtmise asemel palkadesse panustada (1)

Kairi Ervald

"Erasektor võiks vähem dividende välja võtta ja rohkem palkadesse panustada. Meil on juba praegu hinnad Euroopa tasemel kuid palgad mitte," tõdes majandusteadlane Ivar Raig. "Paremate palkade maksmine on aga solidaarsuse ja ühiskonna sidususe küsimus, milles Eestil on veel arenguruumi küll."

Majandusteadlase Ivar Raigi sõnul näitab USA konsultatsioonifirma The Boston Consulting Group heaolunäitajate indeks päris hästi seda, kuidas asetub Eesti rikkuse poolest teiste riikidega võrreldes maailmakaardile. Kõrgemasse gruppi ei lase Eestit aga tema sõnul pääseda jätkuvalt madalad palgad. "Meil on madalad palgad, mis ei lase ka paljudel tarbimisnäitajatel tõusta," selgitas Raig.

USA konsultatsioonifirma The Boston Consulting Group (BCG) hiljutisest  läbiviidud kodanike heaolu uuringust selgus, Eesti on maailmas 25. kohal näitaja poolest, mis iseloomustab riikide suutlikkust pöörata rahvuslik rikkus oma kodanike heaoluks. Uuringus käsitleti 152 riiki ja andmeid aastatest 2007 kuni 2016.

Eesti kõige kõrgemad näitajad olid võrdsuse, valitsemise  ja tervise valdkonnas. Neile järgnesid infrastuktuuri, kodanikuühiskonna, hariduse  ja tööhõive näitajad. Kõige halvem oli Eesti olukord sissetulekute taseme, keskkonna ja majandusliku stabiilsuse osas.

Arenenud kodanikuühiskond kõrvuti ebavõrdsusega

Raigi sõnul on Eestis olnud väga avatud  liberaalne majandusmudel, millega kaasnes väga sügav 2009. aastal alanud majanduskriis "Kuni 2008. aastani olid meie majandusstabiilsuse näitajad head aga sellest alates on need oluliselt langenud ja me ei ole siiamaani seda stabiilsust tegelikult saavutanud," tõdes Raig.

Lisaks majanduslikule heaolule on Raigi sõnul rõõmustav, et Eestis on näiteks ka kodanikuühiskond jõudsalt kasvanud, ning tervishoiuteenused oma kättesaadavuselt on head. "Me oleme tegelikult väga hästi edenenud," lisas Raig.

Muret teeb talle aga endiselt sissetulekute jaotumine, meil on suhteliselt palju rikkad, eriti palju aga vaeseid. "Siinkohal jääme me pigem arenguriikide tasandile," nentis Raig.

Erasektor hoiab palku kinni

Raigi sõnul hoiab erasektor endiselt palku kinni, sest paljud firmaomanikud soovivad suuri dividende välja võtta. "Kõik on ju omavahel seotud, see on ka üks põhjus, miks meil on ühiskond, kus peaaegu puudub keskklass. Erasektor võiks rohkem panustada palkadesse ja võtta vähem dividende välja," sõnas Raig.

See, kuidas balansseerida aga kasumi saamise ja palkade maksmise vahel on Raigi sõnul solidaarsuse küsimus ühiskonnas, kus ka Eestil on omajagu maad minna. "Meil peaaegu ei olegi ametiühinguid ja sellepärast inimesi kaasatakse vähe ettevõtte juhtimisse," lisas Raig.
Ametiühingute ülesandeks on Raigi sõnul just nimelt ettevõtte ja inimese kommunikatsiooni juhtimine. Kuna meil aga ametiühinguid hetkel napib, tekivad seetõttu ka erisused.

Ebavõrdsuse vähendamiseks peaks aga Raigi sõnul kindlasti sisse viima kinnisvaramaksu. "Siis maksaksid rikkamad ka rohkem makse, sest riik hoolitseb ju nende kinnisvara säilimise eest," selgitas Raig

Majanduskriis pani põntsu

Raigi sõnul oleks pidanud kunagine Andrus Ansipi poolt juhitud Reformierakonna  valitsus tegema paremaid otsuseid, et pehmendada 2008. aastal toimunud majanduskriisi. Siis aga kehtis tema sõnul  arusaam, et turg paneb ise kõik asjad paika. "Oleks siis valitsuses tehtud paremaid otsuseid, oleks see majanduskriisi pehmendanud," lisas Raig.

Raigi sõnul oleksid õigeaegsed pehmendused toonud kindlasti kätte olukorra, kus Eesti oleks praeguseks ka Tšehhist ja Sloveeniast ette jõudnud. "Stabiilne ja hea areng katkes meil majanduskriisiga," leidis Raig.

Hea majandusregioon kui pluss

Praeguses majandusarengus võib Raigi sõnul aga tänada head majanduslikku keskkonda, kus Eesti asub ja kindlasti ka rikkaid naabreid, kes tahavad siia investeerida.

"Meil on Eestis Soome-Rootsi kapital ja ka nende riikide töökultuur. Heaoluindeksi kõrget kohta on meil aidanud saavutada eelkõige Soome ja Rootsi partnerid, nende pikaajaline tegevus," selgitas Raig.

Ka Tallinna linn on tööhõive kohapealt Raigi sõnul palju ära teinud. "Tööpuudus on midagi, millega on tegeletud linnavalitsuse tasandil ja see mõjutab ka majanduslikku stabiilsust," ütles Raig.

Raigi sõnul on Eesti majandustulevikku vaadates üks märksõnadest aga kindlasti kohanemine, sest oma väiksuses ei saa Eesti palju dikteerida. "Me peame jälgima, mis maailmas toimub ja püüdma siis ennast kohandada," leiab Raig.

Tuleviku stabiilsuse ja parema elatustaseme saavutamiseks peaks Raigi sõnul keskenduma uutele kasvusektoritele, milleks ei ole põllumajandus ega tööstus, vaid kindlasti IT. "Me peame keskenduma targale toomisele ja targale tarbimisele. Ka Bostoni uuringust tuli välja, et me oleme oma rikkuse potentsiaali suhteliselt hästi kasutanud aga raiskamist ja korruptsiooni oleks kindlasti veel võimalik vähendada," ütles Raig. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...