Ratas: Eesti riigi võlg on jätkuvalt väikseim Euroopas

"Nii Eesti kogemus kui ka rahvusvaheliste institutsioonide soovitused kinnitavad, et investeerides vastutustundlikult laenutatud raha, võime oodatud kasvu kiiremini saavutada," märkis peaminister Jüri Ratas. 

Pilt: Rene Suurkaev
Eesti

Ratas: Eesti riigi võlg on jätkuvalt väikseim Euroopas

Toimetaja: Sandra Lepik

"Eesti riigi võlataseme kasv on tingitud eelkõige riigipoolsest kriisiabist. Tänavu kevadel toetasime Eesti inimesi, ettevõtteid ja kogu majandust erinevate meetmetega seni nägematus ulatuses. Selle tulemusena näevad sügisesed majandusprognoosid ette väiksemat langust kui kevadised," ütles peaminister Jüri Ratas. 

Euroopa Statistikaameti andmeil on kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide võlakoormus tänavusel koroonakevadel kasvanud, kirjutas Ratas oma sotsiaalmeedia kontol. "Keskmine riigi võlatase on teises kvartalis tõusnud 87,8%ni SPK-st, mis on 8,4% võrra kõrgem kui kvartal varem," selgitas Ratas, et Eesti riigi võlg on jätkuvalt väikseim Euroopas.

Esimese poolaasta järel püsib Eesti võlakoormus Euroopa Liidu madalaimal tasemel – 18,5% SKP-st. Eestile järgnevad Bulgaaria (21,3%) ja Luksemburg (23,8%). Kõige kõrgem võlatase on Kreekas (187,4%), Itaalias (149,4%), Portugalis (126,1%), Belgias (115,3%) ja Prantsusmaal (114,1%). 

"Eesti riigi võlataseme kasv on tingitud eelkõige riigipoolsest kriisiabist. Tänavu kevadel toetasime Eesti inimesi, ettevõtteid ja kogu majandust erinevate meetmetega seni nägematus ulatuses. Selle tulemusena näevad sügisesed majandusprognoosid ette väiksemat langust kui kevadised," selgitas Ratas.

"Ka järgmisel aastal jätkame majanduse taastamise toetamist riigi poolt. Riigikogule üleantud riigieelarve projekt näeb ette mullusega võrreldes 1,2% võrra suuremaid riiklikke investeeringud, et tasandada erasektori investeeringute vähenemist. Samuti teadus- ja arendustegevuse rahastamist riigi poolt 1% SKP-st ulatuses, et hoogustada innovatiivseid uuendusi."

Ratase sõnul nähakse järgmise neljaks aastaks koostatud riigi eelarvestrateegiaga, et selle perioodi lõpuks saab riigi võlatase jõuda kriisieelsele tasemele. "Seejuures peame oluliseks hoida keskmes meie inimeste elujärje ja kogu majanduse seisu paranemist. Nii Eesti kogemus kui ka rahvusvaheliste institutsioonide soovitused kinnitavad, et investeerides vastutustundlikult laenutatud raha, võime oodatud kasvu kiiremini saavutada."

Laadimine...Laadimine...