Ratas kinnitab NATO liidrite kohtumisel alliansi ühtsust ja elujõudu

"Tunneme igapäevaselt, et 70 aastat kestnud NATO koostöö on vägagi elujõuline, eriti igapäevases tegevuses nii poliitilisel kui ka riigikaitselisel tasandil," sõnas peaminister Jüri Ratas. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Ratas kinnitab NATO liidrite kohtumisel alliansi ühtsust ja elujõudu

Toimetaja: Sandra Lepik

"Tunneme igapäevaselt, et 70 aastat kestnud NATO koostöö on vägagi elujõuline, eriti igapäevases tegevuses nii poliitilisel kui ka riigikaitselisel tasandil," sõnas peaminister Jüri Ratas. 

Ratas osaleb täna ja homme koos kaitseminister Jüri Luige ja välisminister Urmas Reinsaluga Londonis NATO riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus kinnitab alliansi ühtsust ja elujõudu, vahendas BNS. 

NATO liidrid kogunevad Londonis, tähistamaks alliansi 70. aastapäeva. Kokkusaamisel arutatakse lähiaastate arenguid ja väljakutseid NATO liitlaste koostöö, kollektiivkaitse ja heidutuse arendamisel.

"Tunneme igapäevaselt, et 70 aastat kestnud NATO koostöö on vägagi elujõuline, eriti igapäevases tegevuses nii poliitilisel kui ka riigikaitselisel tasandil. NATO heidutus toimib sajaprotsendiliselt. Eesti julgeoleku jaoks kõige tähtsam kinnitus sellest on NATO tugevnenud kohalolek meie piirkonnas – Eestis, Lätis, Leedus, Poolas," ütles peaminister Jüri Ratas, lisades et meie piirkonna julgeolek on suurem kui kunagi varem. "Tõestus Atlandi ülese sideme praktilisest tugevusest on, et Ameerika Ühendriigid on viimastel aastatel suurendanud kohalolekut Euroopas ja terves meie regioonis," lisas ta.

NATO liidrite kohtumise töösessioon toimub kolmapäeval, mil alliansi riikide juhid keskenduvad kaitseinvesteeringutele, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele ning julgeolekut tugevdavale tegevusele väljaspool ühenduse piire. Ühtlasi räägivad riigipead NATO vastusest globaalsetele arengutele ja uute tehnoloogiatega seotud riskidest.

"Eesti töötab igapäevaselt liitlassuhete tugevdamise nimel. Oleme üks liitlastest, kes oma kaitsesse on aastaid investeerinud kokkulepitud kahe protsendi tasemel. NATO kaitsekulude kasv alates 2014. aasta Walesi tippkohtumise kaitseinvesteeringute kokkuleppest on olnud märkimisväärne. See tähendab, et NATO liikmesriigid on võimekamad, paremad on üksuste valmisolek ja riikide suutlikkus vägesid üle NATO vajadusel kiirelt liigutada," tõdes Ratas.

Muu hulgas märgivad alliansi riigipead ja valitsusjuhid ära edusammud NATO valmidusalgatuse elluviimisel.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on NATO kohanemine uute väljakutsetega tihedalt seotud pühendumisega kollektiivkaitsele. "NATO on elujõuline organisatsioon, mida näitab ilmekalt see, et allianss panustab kaitsekuludesse rohkem kui eales varem. Eesti jaoks on oluline, et tulevikuteemadega tegelemisel püsiks NATO fookus kindlalt Euro-Atlandi alal ning teeksime veelgi enam koostööd kaitse- ja heidutushoiaku tugevdamiseks meie regioonis. Loomulikult mõjutavad meid kõiki globaalses julgeolekukeskkonnas toimuvad muudatused ja ka NATO peab nendega arvestama," sõnas välisminister.

Londonis toimuv NATO liidrite kohtumine on alliansi 70. aastapäeva tähistav niiöelda minitippkohtumine, kus kohal on üksnes liitlased, mitte aga NATO partnerid nagu tavaks tippkohtumistel. Kohtumise töösessioon toimub kolmapäeval. Teisipäeval leiab aset kuninganna Elizabeth II vastuvõtt NATO riigipeadele ja valitsusjuhtidele koos abikaasadega. Sellele järgneb Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoni võõrustatud kohtumine Downing Street 10-s.

Laadimine...Laadimine...