Ratas: Trumpi sõnum oli, et kaitsekulutusi tuleb tõsta kiiremini

Peaminister Jüri Ratas ütles NATO tippkohtumisel Eesti ajakirjanikele, et USA presidendi sõnum täna peetud aruteludel oli, et kaitsekulutusi tuleb tõsta senisest kiiremini.

Pilt: Scanpix

Ratas: Trumpi sõnum oli, et kaitsekulutusi tuleb tõsta kiiremini (2)

Peaminister Jüri Ratas ütles NATO tippkohtumisel Eesti ajakirjanikele, et USA presidendi sõnum täna peetud aruteludel oli, et kaitsekulutusi tuleb tõsta senisest kiiremini.

"Ukraina-Gruusia partnerlust arutades tõusis uuesti üles ka kaitsekulutuste teema. Hiljem oli ka uus töökohtumine. Trumpi sõnum oli, et kaitsekulutusi tuleb tõsta kiiremini ja pole võimalik, et jõuame eesmärgini 11-12 aasta pärast," vahendas BNS Ratase sõnu.

Tema sõnul lõppes NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi poolt neljapäeva ennelõunal kokku kutsutud liidrite erakorraline nõupidamine kõigi põhimõttelise nõusolekuga, et kaitsekulutusi tuleb tõsta kiiremini.

Peaministri sõnul on Trumpi 2017. aasta jaanuaris alanud ametiajal NATO Euroopa liikmesmaade ja Kanada kaitsekulutused tõusnud 33 miljardi dollari võrra.

Vastates BNS-i küsimusele, kas vastavad tõele NATO ametnikele viidatud teated rahvusvahelises meedias, et Trump ähvardas USA NATO-st välja viia, kui liitlased piisavalt kiiresti kaitsekulutusi ei tõsta, ütles Ratas, et oli nendel nõupidamistel ja tema tunnetuse kohaselt oli Trumpi sõnum see, et USA on endiselt tugev liitlane.

"USA on jätkuvalt NATO-le pühendunud. Loomulikult ta tõstatas nende päevade jooksul korduvalt kaitsekulutuste teema," lausus peaminister. "Ta rõhutas mitmel korral nelja protsendi küsimust. Ta rõhutas, et tulevikus peaks kokkuleppe tasand olema veel kõrgem. Täna on aktuaalsemalt laual kahe protsendi küsimus." 

Kaitseminister Jüri Luik ütles, et Trumpilt küsiti sama küsimust ka pressikonverentsil ja oli selge, et sellist suhtumist tal NATO-sse ei ole.

Välisminister Sven Mikser lisas, et väiteid sellest, et Trump ähvardas hakata "oma asja ajama", kui liitlased oma kohustusi piisavalt tõsiselt ei võta, ei saa küll kuidagi tõlgendada nii dramaatilises võtmes.

"President Trump ütles pressikonverentsil korduvalt, et NATO on tugevam kui ta oli kahe päeva eest, mis väljendab erakordselt tugevalt USA suhtumist," sõnas Mikser.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...