Reedel avatav jõuluturg pakub seekord ka restoranitoite

Teiste hulgas esinevad turul Leigarid, tantsuansambel Sõleke ja Ellerheina mudilaskoor, aastavahetusel aga ansambel Regatt.

Pilt: Albert Truuväärt

Reedel avatav jõuluturg pakub seekord ka restoranitoite

Urmas Kaldmaa

Teiste hulgas esinevad turul Leigarid, tantsuansambel Sõleke ja Ellerheina mudilaskoor, aastavahetusel aga ansambel Regatt.

Raekoja platsi traditsiooniline jõuluturg ootab ostjaid juba 16. novembril. Pidulik avamine on kavas kell 17, siis ütleb avasõnad  Kesklinna vanem Vladimir Svet ja jõulukuusel süüdatakse tuled. Turult võib osta jõuluteemalisi käsitööesemeid, suveniire, jõulumaiustusi, sooje suupisteid ja jooke.


"Jõuluturul on müügil nii palju erinevaid asju, et kõike seda üles lugeda ei jõua," lausus turu juhataja Maive Nahksepp. "Aga võin julgelt väita, et kõik jõulukingitused saab siit ära osta. Valik ulatub gurmeetoodetest villaste kampsuniteni."


Avatud juba kell 8 hommikul


Uutest kauplejatest nimetas Nahksepp esmalt Arkna mõisa, mis pakub 17 juustusorti, ja siis kõrgtasemel restoranitoitu pakkuvat toitlustuskohta. "Kui seni on meie jõuluturul pakutud rohkem tänavatoidu stiilis kraami, siis tänavu tuleb ka restorani tasemel toidu pakkuja," lausus turu juhataja. "Nende toidud on väga kvaliteetsest toorainest tehtud ja tõelised hõrgutised. See söögikoht paistab külastajatele oma väljapaistva kujundusega kindlasti hästi silma."


Turg avatakse iga päev kell 8, kuid kauplemine lõpeb olenevalt nädalapäevast eri aegadel. Pühapäevast neljapäevani saab oste teha kella 22-ni, reedel ja laupäeval tund aega kauem. Erandiks on aastavahetus, mil turg avatakse nagu tavaliselt kell 8 hommikul, kuid suletakse alles öösel kell 2.30, pärast uusaastakontserdi lõppu.


Lisaks jõulukauba ostmisele saavad külastajad kolmel päeval nädalas vaadata kultuuriprogrammi. Möödunud aastal osales Nahksepa andmeil jõuluturu kultuuriprogrammis kokku ligi 2700 tantsijat ja lauljat. "Tõenäoliselt ei ole neid tänavu vähem, pigem ikka rohkem. Tulevad linna kõige paremad tantsustuudiod, teiste hulgas esinevad rahvakunstiselts Leigarid, tantsuansambel Sõleke ja Ellerheina mudilaskoor."


Eraldi programmi pakutakse aastavahetusel, kui peaesinejaks on ansambel Regatt. Reedeti ja laupäeviti on esinejad laval kella 16-19, pühapäeviti 12-15.


Külaliste seas hinnatud


Laste rõõmuks on jõuluturul ka karussellid ja loomulikult ootab neid oma väikeses majakeses jõuluvana. Esimest korda tuleb jõuluvana kohale 1. advendil ehk 2. detsembril kell 11.45. Edaspidi ootab ta lapsi enda juurde iga päev kuni 7. jaanuarini ja kõik lapsed saavad jõuluvanalt kommi. Jõuluvana maja on tänavu ehitud täiesti uut moodi ja peaks varasemast veel paremini silma hakkama.


Nahksepp ütles, et nagu eelmistelgi aastatel, pakub jõuluturul kaupa sadakond müüjat, ja varasematele näitajatele tuginedes on kohale oodata üle poole miljoni külastaja. Turg jääb avatuks peaaegu kaheks kuuks, kuni uue aasta 7. jaanuarini.


Tallinna jõuluturgu on tähele pannud ka meie külalised. Möödunud aastal kirjutas näiteks Briti väljaanne The Guardian, et Tallinna jõuluturg on Euroopas kõige ehedam. Ajaleht Times aga valis neli aastat tagasi välja Euroopa 20 parimat jõuluturgu ja esimesena tutvustati neist Tallinna Raekoja platsi turgu. Jõuluturgusid seatakse isegi pingeritta ja ühe sellise edetabeli järgi tunnistati meie jõuluturg 2016. aastal Berliini jõuluturu järel teise koha vääriliseks.


Tallinna Raekoja plats on Vikipeedia andmeil ka esimene või vähemalt üks esimesi kohti Euroopas, kus jõulukuuse ümber pidustusi korraldati. Juba 1441. aastal tõid Mustpeade vennaskonna liikmed Raekoja platsile jõulukuuse, mis väidetavalt oli esimene linna jõulupuu Euroopas.

 

 

 

Jõulukuusk on tänavu ka ise tallinlane


Raekoja platsi kaunistab tänavu Tallinnas kasvanud kuusk, mis on pärit Kristiine linnaosast Kibuvitsa tänavalt.   
"Kesklinna valitsus otsis pealinna tänavust esindusjõulupuud üle terve Eesti, kaasates ka teised kohalikud omavalitsused," ütles  Kesklinna vanem Vladimir Svet. "Mõneti ootamatult selgus lõpuks, et pakututest kõige ilusam puu kasvab siinsamas Tallinnas, Kristiine linnaosas Kibuvitsa tänaval."


Pealinna tähtsaima jõulukuuse toomiseks Raekoja platsile alustati ettevalmistustöid möödunud neljapäeva hommikul kell 8. Kuusk saeti jalalt kella 9 paiku ja tõsteti üle majakatuste veokile. "Langetamine ja tõstmine kulges igati edukalt," kinnitas Svet. Seejärel kinnitati jõulupuuks välja valitud kuusk hoolikalt veoautole ja toodi politseieskordi saatel mööda Paldiski maanteed, Tallinna ringteed ning Viljandi ja Pärnu maanteed kesklinna  Raekoja platsile. Kohale jõudis puu neljapäeva lõuna paiku. Kuuseveokit juhtis jõuluvana isiklikult.

Laadimine...Laadimine...