Rehemaa: Eesti arstid kipuvad üha vähem välismaale

"Oleme mitu aastat järjest saanud sõlmida kollektiivlepinguid, mille tõttu arstide töö- ja palgatingimused kodumaal on paranenud," sõnas Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa ja lisas, et kodumaale jäämist motiveerib ka tervishoiu üldine parem rahastamine.

Pilt: Scanpix

Rehemaa: Eesti arstid kipuvad üha vähem välismaale

Ivo Karlep

"Oleme mitu aastat järjest saanud sõlmida kollektiivlepinguid, mille tõttu arstide töö- ja palgatingimused kodumaal on paranenud," sõnas Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa ja lisas, et kodumaale jäämist motiveerib ka tervishoiu üldine parem rahastamine.

Eesti Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa sõnas, et meie arstiabi kõige põletavam probleem on endiselt ravijärjekorrad ja sellest hakataksegi tänasel üldkogul ka rääkima.

"Me kõik usume, et järgmise aasta jooksul luuakse eeldused, et inimeste ootamise aeg hakkab lühenema, sest meditsiinile on kavas riigi poolt lisaraha anda," oli Rehemaa üpriski lootusrikkalt meelestatud. Esialgu sellest lisarahast muidugi kogu järjekordade paine kiireks lahendamiseks ei piisa, aga leevendust on ometi loota. "Me võiksime varsti rääkida olukorrast, mil järjekorrad on mõistuse piires," ütles Rehemaa.

See tähendab, et kõik abivajajad hakkavad pääsema enne kriitilist aega arsti juurde. Kõige raskem olukord on praegu haiglaraviga. "Me oleme kokku leppinud, et lisarahast läheb suurem osa selleks, et haiglaravi järjekordi lühendada."

Töötingimused on paremad

Rehemaa hinnangul on Eesti arstide soov Soome ja mujale välismaale tööle minna viimasel ajal hakanud nõrgemaks jääma ja ei kujuta enam nii suurt ohtu, kui mõni aeg tagasi kardeti.

Arstide lahkumine on viimase kolme-nelja aasta jooksul vähemaks jäänud. 

"Kindlasti ka tänu sellel, et oleme mitu aastat järjest saanud sõlmida kollektiivlepinguid, mille tõttu arstide töö- ja palgatingimused kodumaal on paranenud. Kui nüüd hakkab tervishoid rohkem raha saama ja arstid näevad, et asi on hakanud üleüldse paranema, siis jäävad nad kindlasti rohkem kodumaale. Seda kinnitab muide ka terviseameti statistika, et arstide lahkumine on viimase kolme-nelja aasta jooksul vähemaks jäänud. Ja see ongi meie arstide liidu eesmärk, et meie arstid saaksid kodumaal väärika tasu eest inimesi ravida ja meie rahva tervist korras hoida."

"Ma arvan, et isegi rohkem, kui mõne arsti isiklike töötinguste paranemine, mõjutab nende kodumaale jäämist üldine asjade paranemine meditsiinis. Kui inimesed näevad, et valitseb püüd asja parandada, mitte ainult ei räägita, nagu on seni tehtud, siis nad hakkavad ka ise paremini oma töösse suhtuma."

Niisugusel positiivsel õhustikul on Rehemaa sõnul väga suur tähtsus inimeste meeleolule ja see juba aitab jälle kaasa olukorra muutmisele. "Inimesed elavad ja töötavad parema meelega kodumaal, kui see on vähegi vastuvõetav."

Eesti arstide hea maine ei kao

Üldiselt peetakse meie arste tarkadeks ja ei tõtata oma hädadele otsima lahendust välismaalt, nagu mõnes teises riigis on kombeks.

Rehemaa arvates ei jää praeguste Eesti noorte arstide tase ja töössesuhtumine millegi poolest alla legendaarse doktor Sullingu ja tema põlvkonna tarkadele tohtritele. "Tartu arstiteaduskonda on väga suur konkurss ja sinna pääsevad kõige paremate õpitulemustega noored. Ja pole mingit põhjust meie noori arste umbusaldada."

"Meie süda on meditsiinihariduse koha pealt süda rahulik, sest Tartu ülikooli arstiõpe on väga heal tasemel. Vaja on tegeleda ka arstide edasise täienduskoolituse toimimise eest, et arstid oleksid pidevalt kursis kõige uuega, mis ravimaailmas on peale tulemas," sõnas Rehemaa.

Kolmandatest riikidest lubatakse siia ainult pädevaid arste

Kuigi meie arste hakkab üha rohkem kodumaale jääma, lubatakse Eestisse ka mõningaid tohtreid kolmandatest riikidest, sest arste meil ülearu ei ole.

Kui võrrelda Euroopaga, siis on Eesti arstide hulk elanike arvu võrreldes alla keskmise. Mujalt saabuvate tohtrite taset ning oskusi tuleb veelgi paremini jälgida kui seni, leidis Rehemaa. "Meil saavad töötada ainult euroopalikele nõuetele vastavate teadmiste ja oskustega arstid ja neid oskusi tuleb ka kontrollida ning hinnata," ütles Rehemaa.

 

Laadimine...Laadimine...