Reinsalu: EL andis tugeva signaali Liibüas lahenduse leidmisele

"Oluline on jõuda püsiva relvarahuni ja minna ÜRO eriesindaja juhtimisel edasi poliitilise protsessiga," ütles välisminister Urmas Reinsalu. 

Pilt: Scanpix

Reinsalu: EL andis tugeva signaali Liibüas lahenduse leidmisele (4)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Oluline on jõuda püsiva relvarahuni ja minna ÜRO eriesindaja juhtimisel edasi poliitilise protsessiga," ütles välisminister Urmas Reinsalu. 

Tänasel välisasjade nõukogu kohtumisel Brüsselis otsustasid Euroopa Liidu (EL) välisministrid luua Vahemerel uue sõjalise operatsiooni, mis aitaks ÜRO-l jõustada Liibüas relvaembargot, vahendas BNS. Reinsalu sõnul on see suur samm Liibüas lahenduse leidmise suunas.

Uus operatsioon asendab senist operatsiooni Sophia ning kohtumisel rõhutati vajadust vältida selliseid ebaseadusliku rändega seonduvaid probleeme, mis tõstatusid eelmisel operatsioonil.

Reinsalu sõnul on see reaktsioon murettekitavatele uudistele, et hoolimata Berliini konverentsil antud lubadustest pole Liibüas sõjategevus ja väline sekkumine täielikult lõppenud. "Liibüas toimuv mõjutab otseselt Euroopa julgeolekut, seega on meie juhtroll siin vajalik. Tänane otsus selle signaali ka annab. Oluline on jõuda püsiva relvarahuni ja minna ÜRO eriesindaja Salamé juhtimisel edasi poliitilise protsessiga," ütles minister.

Reinsalu tunnustas viimastel nädalatel Liibüa teemal toimunud positiivseid arenguid. Alles eelmisel nädalal andis Eesti poolthääle ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile, milles kutsuti Liibüa konflikti osapooli üles saavutama relvarahu.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on jätkusuutliku lahenduse leidmine Euroopa naabruses hädavajalik. Sellega on seotud ka julgeoleku tagamine Saheli regioonis, kus Eestil on kõrgendatud kohalolu.

Samuti jätkasid Euroopa Liidu välisministrid arutelu Euroopa Liidu uue Aafrika-suunalise strateegia teemal. Eesti välisministri sõnul peab strateegias kajastuma põhimõte mitte soodustada rännet, vaid tagada rände üle kontroll. Samuti on olulisel kohal digikoostöö, mis majanduse elavdamise kaudu saab aidata kaasa stabiilsuse kasvamisele ja ebaseadusliku rände vähendamisele. Strateegia peaks valmima selle aasta kevadel.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...