Reinsalu kinnitas Süüria konfliktis Eesti toetust Türgile

"Kindlasti on Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriigi vaates oluline, et see lepe, mis puudutab pagulasvoo kontrolli või selle tõkestamist Türgi poolt, toimiks," rääkis välisminister Urmas Reinsalu. 

Pilt: Albert Truuväärt
Eesti

Reinsalu kinnitas Süüria konfliktis Eesti toetust Türgile (3)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Kindlasti on Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriigi vaates oluline, et see lepe, mis puudutab pagulasvoo kontrolli või selle tõkestamist Türgi poolt, toimiks," rääkis välisminister Urmas Reinsalu. 

Eesti kinnitab oma solidaarsust NATO liitlase Türgiga, kelle 33 sõdurit hukkus eile Süürias Idlibi provintsis, vahendas BNS Reinsalut rahvusringhäälingu uudisteportaalis.

"Kindlasti on Eesti oma liitlase Türgiga solidaarne ja avaldab jäika hukkamõistu [Süüria presidendi Bashar al-] Assadi režiimi sellisele tegevusele, mis viis Türgi sõdurite hukkumiseni. Samuti mõistame ühemõtteliselt hukka Assadi režiimi relvarahust mitte kinnipidamise, massilise tsiviilobjektide ründe, mis on aset leidnud. Me näeme, et see humanitaarkatastroof on kestnud juba pikka aega ning ka Venemaa ja Iraani tegevus on olukorda seal pingestanud," ütles Reinsalu reedel rahvusringhäälingule.

Viidates täna Türgi palvel kogunevale Põhja-Atlandi Nõukogule (NAC) sõnas Reinsalu, et olukord on äärmiselt pingeline. "Türgi on pöördunud NATO peasekretäri poole, et kokku kutsuda erakorraline Põhja-Atlandi Nõukogu koosolek tuginedes NATO harta artikkel neljale, mille kohaselt kui üks liikmesriik tunneb oma julgeolekut ohustatuna, siis ta algatab sellekohased konsultatsioonid."

"Praegu koosolek käib, Türgi esindajad selgitavad oma vaadet olukorrale ja võimalik, et nad küsivad lisaks moraalsele toetusele NATO-lt ka mingisugust abi. Milline see saab olema, seda on võimalik kuulda ja arutada pärast kohtumist," lisas Reinsalu.

14 Euroopa riiki kutsuvad üles relvarahule

Tema sõnul tuleb väga tõsiselt kaaluda erinevaid samme, kuidas oleks võimalik relvarahu kiiremas korras tõhusalt tagada. "Üks võimalus selleks on kehtestada lennukeelu koridor. Omaette küsimus on, millise sõjalise jõuga oleks võimalik selle keelu täitmist tagada. Aga me konsulteerime oma liitlastega ja kindlasti oleme valmis selle küsimuse käsitlemiseks ÜRO Julgeolekunõukogus," rääkis Reinsalu.

Reinsalu viitas ka enda ja veel 13 Euroopa Liidu liikmesriigi välisministri ühispöördumisele, milles nad kutsusid üles viivitamatule relvarahu kehtestamisele ja mõistsid hukka Assadi režiimi tegevuse.

Reinsalu ütles ka, et täna hommikul meediasse ilmunud anonüümse Türgi allika ähvardus avada uuesti piir Euroopasse püüdlevatele Süüria põgenikele, pole ametlikku kinnitust saanud.

"Tõepoolest kinnitamata andmetel seda informatsiooni on, kuid niipalju kui meie suursaadik on täna suhelnud ka Türgi ametiisikutega, siis nemad niisugust poliitilist sammu, et Türgi ametivõimud sellise otsus oleks langetanud, ei kinnita," ütles minister.

"Kindlasti on Euroopa Liidu ja Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriigi vaates oluline, et see lepe, mis puudutab pagulasvoo kontrolli või selle tõkestamist Türgi poolt, mille eest Euroopa Liit on omapoolse rahalise panuse Türgi suunas teinud, toimiks," lisas ta. "On oluline, et Euroopa Liit olukorda jälgiks ja kindlustaks oma välispiiri," rõhutas Reinsalu.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...