Režissöör Aljona Suržikova: Eestis hoolitakse filmitegijatest

“Mul on hea meel, et statistika näitab, et nüüd koroonaajal tulevad inimesed Eestisse tagasi. Siin on lihtne teha oma äri ja elada teistsugust elu kui Moskvas või Berliinis. Suures linnas on oma reeglid, aga Eestis on isegi praegu natukene rahulikum,” rääkis PÖFFil esilinastuva dokumentaalfilmi “Ankeet” režissöör Aljona Suržikova saates “Tallinna kodanikud”.

Festival Kultuur Kino

Režissöör Aljona Suržikova: Eestis hoolitakse filmitegijatest

Jaanika Valk

“Mul on hea meel, et statistika näitab, et nüüd koroonaajal tulevad inimesed Eestisse tagasi. Siin on lihtne teha oma äri ja elada teistsugust elu kui Moskvas või Berliinis. Suures linnas on oma reeglid, aga Eestis on isegi praegu natukene rahulikum,” rääkis PÖFFil esilinastuva dokumentaalfilmi “Ankeet” režissöör Aljona Suržikova saates “Tallinna kodanikud”.

Pimedate Ööde filmifestivalil esilinastuv film “Ankeet” räägib klassitäiest lasnamäelastest, kes läksid kooli aastal 1989. Lasnamäel üles kasvanud režissöör uurib, kuidas on läinud tema klassikaaslastel. Kuna inimesed on kolinud erinevatesse riikidesse, siis toimus filmimine viies erinevas riigis: Kambodžas, Venemaal, Tšehhis, Eestis ja Saksamaal.

Suržikova sõnul on filmis näha väga erinevaid näited sellest, miks inimesed on Eestist lahkunud. “Tahtsin seda teemat uurida, sest minu jaoks on see väga tähtis. Sõitsin ka päris mitu korda erinevatesse riikidesse, elasime Prahas, Tais ja Hispaanias, aga tulen alati tagasi koju,” lisas režissöör.

Eestis hoitakse filmitegijaid

Suržikova sõnul oli tema jaoks kõige põnevam olukord hetk kui filmiti Eesti presidendi ja paavsti vastuvõtul klassikaaslast Romani, kes oli siis presidendi ihukaitsja. “Seal oli 300 inimest rahvusvahelist pressi ja meie juurde tuli presidendi nõunik, kes küsis, kas saime tegelast Romani filmida. Ütlesin, et ei saanud ja siis tuligi Roman esimesena ja saime kõik ilusti filmitud. Eestis hoolitakse filmitegijatest ja see on väga meeldiv,” lisas ta.

Operaator Sergei Trofimovi sõnul oli kõige huvitavam filmida Kambodžas. “Selline eksootiline riik. Seal oli raske filmida, sest tavaliselt seal keegi ei filmi ja kõik need reaktsioonid. Filmis ei ole palju selliseid kaadreid, aga see on nagu mäng. See on alati eksperiment, kunagi ei ole kindel, milline reaktsioon tuleb,” lisas Trofimov.

Aljona sõnul tahtis ta filmiga edasi anda tunnet, et ükskõik kui rikas sa kuskil mujal ei ole, kodu tuleb alati hoida, see ja sõbrad aitavad alati ka kõige raskematest hetkedest üle saada. “Ma ei tahtnud teha kurba lugu. Näitasin inimesi nii nagu nad on. Jah, nad olid natukene üksikud,” tõdes Aljona, et paljud filmitegelased on pisut üksildased ja kurvavõitu.

Suržikova loodab, et peale filmi vaatamist helistavad inimesed oma sõpradele, õpetajatele ja vanematele, sest meelde tuleb kindlasti kooliaeg ja koolikaaslased. “See film on kõigile arusaadav ja selge. Miljonid inimesed saavad sellest aru. Loodan, et ka Eestis näevad seda paljud,” ütles ta, et koroonast hoolimata võiksid inimesed leida võimaluse filmi näha.

Lasnamäe kodanikualgatused on linnaosa palju muutnud

Suržikova sõnul ei ela ta hetkel Lasnamäel, kuid on seal elanud 32 aastat. Hetkel elavad nad koos operaatorist mehe Sergei Trofimoviga väikeses kohas Käru, kus neil on ka kodukohale vastava nime ja sisuga kärumuuseum. Lasnamäed näevad nad aga väga muutununa. “See ei ole enam selline rajoon nagu see oli kunagi. Siin on hästi palju aktiviste, Lasna Idee on väga tore ja Sergei Lasnamäe muuseumi projekt, mis ta tegi,” ütles Suržikova.

Trofimovi sõnul tahtsid nad Lasnamäe muuseumi projektiga näidata kui palju erinevaid kihte Lasnamäel on ja kui palju on lugusid, mida inimesed ei tea. “Kogu aeg räägime, milline on Lasnamäe tänapäeval, aga tegelikult on päris huvitav, milline ta oli 200 aastat tagasi,” rääkis Trofimov.

Trofimovi sõnul ei peaks me enam rääkima eraldi eestlastest ja venelastest, Tallinnast ja Lasnamäest. “Kui oleme kesklinnas, kas see on Eesti? Praegu on kõik teistmoodi. Viis aastat tagasi oli see hoopis teine koht,” ütles Trofimov.

Suržikova arvates on Lasnamäe ülejäänud Tallinnaga lõimunud päris hästi. “Kui lähed Kivila parki või Pae parki, vaatad ilusaid seinamaalinguid, vaateid ja lasteväljakuid, siis see näeb kõik väga Euroopa moodi välja,” ütles ta.

Režissööri sõnul oli ka Moskvas elanud filmitegelane uuesti Lasnamäel ringi käies üllatunud. “Tal oli täiesti šokk sees, ta ei uskunud, et siin on sellised rajoonid. Ta tuli tagasi ja ütles, et siin on kõik nii ideaalne, ilus ja puhas. See on uskumatu kui head olukorras on Tallinn, nagu muinasjutt,” lisas Suržikova.

 

 

 

 

Laadimine...Laadimine...