Riigigümnaasium  aitab juba varakult tuleviku eriala  valida

Mustamäele kerkiv riigigümnaasium loob tehnikaülikooli linnakule hubase n-ö tagahoovi, kus õpilased juba koolipingis teaduritega mõtteid vahetada saaksid.

Haridus Tallinn

Riigigümnaasium aitab juba varakult tuleviku eriala valida

Kai Maran

Mustamäele kerkiv riigigümnaasium loob tehnikaülikooli linnakule hubase n-ö tagahoovi, kus õpilased juba koolipingis teaduritega mõtteid vahetada saaksid.

Tulevane Mustamäe riigigümnaasium kerkib Akadeemia teele arhitektuuribüroo Arhitekt Must ideekavandi "Kuppelmaastik" järgi. Haridus- ja teadusministri Mailis Repsi sõnul populariseerib esimene Tallinnasse rajatav riigigümnaasium ka loodus- ja täppisteadusi, infotehnoloogiat ja ettevõtlikkust. "Riigigümnaasiumidel on missioon pakkuda kõikjal Eestis kõrge tasemega ja valikuvõimalustega haridust," ütles Reps. "Asukoht Mustamäel annab selleks suurepärase võimaluse, sest läheduses paiknevad lisaks tehnikaülikoolile ka paljud valdkonnaga seotud edukad ettevõtted."

Põhikooliklassideta riigigümnaasium valmistab õpilast ette õpinguteks kõrg- või kutsekoolis. "Tänapäevane gümnaasiumiharidus nõuab, et õpilastel oleks gümnaasiumis rohkem võimalusi neile huvi pakkuvaid aineid valida ja spetsialiseeruda," lausus haridustöötajate liidu juhatuse esimees Reemo Voltri. "Riigigümnaasiumide asutamine annab selleks kahtlemata senisest parema võimaluse. Gümnaasiumide võrgu loomisel on ka õppekavu võimalik mitmekesisemaks muuta."

Tehnikapisik juba gümnaasiumist

Arhitektuurikonkursi võitnud ideekavandi ühe autori Alvin Järvingu sõnul andis riigigümnaasiumi eesmärk neile mõtte, milline koolimaja peaks olema. "Koolihoone on avatud Akadeemia tee poole, teiselt poolt saavad selle hoovid tehnikaülikooli linnaku väravaks," rääkis Järving. "Kuna tulevane riigigümnaasium Mustamäel on kavandatud tehnilise kallakuga, soovisime nii luua koolile Tehnopoli poole omalaadse tagahoovi. Gümnaasiumihoone sulandub teaduslinnakuga sujuvalt ühte. Puhkealal saaksid kokku nii tulevased üliõpilased ehk gümnaasiumiõpilased ja praegused üliõpilased, nt lähedasest Mehhatroonikumist, samuti teadlased. Sellest saab mõnus suhtluspaik!"

Põnevaid suhtluspaiku pakub ka maja ise. "Tänapäeva kool koosneb klassiruumide kõrval samaväärselt ka avalikest ruumidest," lisas Järving. "Hoone esimese korruse astmestikku saab kasutada näiteks grupitöödeks."

Maastikku peidetud galerii

Ka Riigi Kinnisvara projektidirektori ja konkursi koordinaatori  Raivo Toomi sõnul on ideekavandi pluss ühtesulamine. "Žürii hinnangul on võidutöö eeliseks kahe mahuna kavandatud lahendus, kus kärarikkas spordihoone ei sega igapäevast õppimist, vaid loob koos vaheruumiga uue ühtse keskkonna," rääkis Toom. "Tore lisa on Akadeemia tee äärne lineaarpargi ettepanek. Lahendus toimib kui stardipunkt kogu Tehnopoli alale – krunti läbiv diagonaalne liikumine on säilitatud ja loodud avalikust ruumist võib mugavalt läbi jalutada. Siseruum jätkab välist maastikku astmestikuna, mis on väga sümpaatne. Hoone vorm ja paigutus on huvitav – kolmnurga tipu suunamine Akadeemia tee poole tekitab toreda perspektiivi."

Ühenduse spordihoonega tagab esimese korruse tasandilt maastikusse peidetud galerii. Hoonete ühenduse kohale jääb maastikus kõrgem ala, mis eraldab päikeselise koolihoovi Akadeemia tee äärsest liiklusmaastikust.

Uues koolimajas hakkab tarkust taga nõudma üle tuhande õpilase


• Mustamäe uus koolihoone on koos võimlaga u 7900 m2 suurune. Õpilasi mahub majja 1080, õpetajaid ning muud personali 120.


• Novembris kuulutas Riigi Kinnisvara koos haridus- ja teadusministeeriumi ja arhitektide liiduga välja ka Kolde pst riigigümnaasiumi õppehoone arhitektuurivõistluse.


• Eelduste kohaselt on 2023. aastaks õppetööd üle Eesti alustanud 24 riigigümnaasiumi, sh igas maakonnas vähemalt üks.

Laadimine...Laadimine...