Riik esitas ID-kaarte tootnud Gemalto vastu kahjunõude septembris

Eesti esitas septembri alguses ID-kaardi tootja Gemalto vastu kahjunõude, nõude suurust politsei- ja piirivalveamet (PPA) ei avaldanud.

Pilt: Scanpix
Eesti

Riik esitas ID-kaarte tootnud Gemalto vastu kahjunõude septembris

Eesti esitas septembri alguses ID-kaardi tootja Gemalto vastu kahjunõude, nõude suurust politsei- ja piirivalveamet (PPA) ei avaldanud.

"Riik on esitanud Gemaltole kahjunõude. Juristid tegelevad selle teemaga ja kui on rohkem selgust võime täpsemalt rääkida," ütles PPA arendusosakonna büroojuht Margit Ratnik ajakirjanikele. Nõue esitati Ratniku sõnul juba septembri alguses, vahendas BNS.

Nõude sisu Ratnik täpsemalt kommenteerida ei soovinud, kuid ta märkis, et riik on oma kahjud kokku arvestanud ning nendest vastavalt ka nõude esitanud. "Mina ikka vastan, et kulude vaade ei saa selgeks enne, kui viimane kaart on uuendatud. Iga selline kaart omab riigile kulusid," lisas Ratnik.

3. novembri hilisõhtul peatas riik ligi 760 000 turvariskiga ID-kaardi sertifikaadid. Kõik uuendamata sertifikaatidega ID-kaardid jäävad toimima isikut tõendava dokumendina. Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab jätkuvalt uuendada politsei- ja piirivalveameti teenindustes ja kauguuendamise teel. Peatatud sertifikaate saab uuendada 31. märtsini.

Turvarisk puudutab ligi 800 000 ID-kaarti, sealhulgas digi-ID-d ning e-residendi- ja elamisloakaarti. Turvarisk ei puuduta mobiil-ID-d ega enne 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte.

Teisipäevaks uuendatud 232 000 ID-kaardist on ligi 200 osutunud pärast uuendamist kasutuskõlbmatuks ning on tulnud seetõttu välja vahetada.

"Kaartide uuendamise käigus on välja tulnud üksikud juhud, kus kaarti ei saa kasutada või on lukustunud. Ligi 200 sellist kaarti on välja tulnud, mis on olnud vaja välja vahetada," ütles riigi infosüsteemi ameti (RIA) e-ID valdkonnajuht Margus Arm ajakirjanikele.

Kaartide sulgumine on olnud Armi sõnul tõenäoliselt tingitud vananenud tarkvara kasutamisest. Tema sõnul tuleb RIA käesoleval nädalal välja uue tarkvaraga, mille puhul sääraseid kaartide sulgumisi peaks välistama.

Septembri alguses teatasid valitsus, RIA ja PPA avalikkusele ID-kaardi turvariski avatastamisest Tšehhi teadlaste poolt. Senise teadaoleva teabe kohaselt ei ole turvarisk ühegi konkreetse kaardi puhul realiseerunud. Praeguseks on suletud ID-kaardi avalike võtmete andmebaas, kuna ilma avalikku võtit teadmata ei ole võimalik antud turvariski kaardi ründamiseks kasutada.

Laadimine...Laadimine...