RIISALU: Kas tõesti sotsid propageerivad öist joomist?

"Minu käes on mesitaru, millele me nüüd kõik koos anname jalaga, siis võtame kaane pealt ära ja laseme neil mesilastel sealt endale kallale lennata ja hakkame nõelata saama," rääkis alkoholimüügi piirangute eelnõu neljapäeval volikogule tutvustanud abilinnapea Aivar Riisalu.

Pilt: Ilja Matusihis
Eesti

RIISALU: Kas tõesti sotsid propageerivad öist joomist? (9)

Erki Varma

"Minu käes on mesitaru, millele me nüüd kõik koos anname jalaga, siis võtame kaane pealt ära ja laseme neil mesilastel sealt endale kallale lennata ja hakkame nõelata saama," rääkis alkoholimüügi piirangute eelnõu neljapäeval volikogule tutvustanud abilinnapea Aivar Riisalu.

Alkopiirangute eelnõu arutelu volikogus kujunes meeleolukaks. Volinik Olle Koop Isamaast tundis muret, kas Tallinnal on üldse mõtet praegu mingeid omapoolseid piiranguid kehtestada, kui pole teada, missugused üleriigilised piirangud kehtestamise ajal  kehtivad ja kas üldse tegutseb veel avalikke lõbustusasutusi, mida piirata. "Meie mõtlesime täpselt samamoodi nagu lugupeetud linnavolinik," kinnitas Riisalu, kelle sõnul just seetõttu peakski piirangud kehtima hakkama aastase etteteatamisajaga, et ettevõtjad teaksid sellega oma plaanide tegemisel arvestada.

Eraldi peoala?

Volikogu aseesimees Mart Luik (pildil) Isamaast soovis teada, kas uued piirangud juhtumisi ei kahjusta abilinnapea enda ärihuve, kuna tegemist on ju tuntud muusiku ja muidu ettevõtliku inimesega. "Ma ootan pikisilmi piirangut," märkis Riisalu. "Siis ma ei pea oma bändiga ööklubis lavale minema alles kell kaks öösel, et kell kolm siis viimastele tuikujatele laulda siniseid vilkureid, sest politsei neid koju minnes kinni võtab. Tänu piirangule saan ma minna lavale näiteks kell üks, sest siis on hakanud juba inimeste alkoholitarbimise harju

mused muutuma positiivses suunas ja on rohkem õnnelike pereemasid, kas laste kilgete saatel ootavad öösel purjus pereisa koju."
Abilinnapea Riisalu isiklikud ärihuvid pakkusid huvi ka linnavolinik Priidu Pärnale Isamaast. "Mulle tundub, et varsti tuleb müügile lisaks Ossinovski viinale ka Riisalu viin," märkis Pärna. "Kas teil, härra Riisalu, on äkki huvisid hotellisektoris? Piiranguid ei kohaldata majutusettevõtte fuajees asuvas müügikohas. Mina pelgan, et meie hotellide lobid ehitatakse ümber Prisma alkoholi osakondade taolisteks asutusteks."

Riisalu kinnitusel temal sellist muret ei ole, kuna ta usub Eestimaa inimestesse ja ettevõtjatesse. "Aga kui praegu inimesed rendiks endale hotellitoa selle nimel, et hakata toateeninduse kaudu sinna kell kuus hommikul viina saama, siis see muuseas päästaks Eesti hotellinduse täitsa," leidis Riisalu.

Sotsist volinik Rainer Vakra kurtis, et abilinnapea esinemisoskuse juures on keeruline järge pidada, millist laulu ta täpselt laulab. "Te laulate nii mitut laulu korraga. Ühel hetkel näpud püsti, et kui keegi võtaks hotellitoa, siis ta võiks juua nii palju, kui tahab, see päästaks majanduse. Järgmisel hetkel te räägite, kuidas keegi ei või juua," lausus Vakra ja tundis huvi, kas ei kaalutud võimalust rajada kuskile eraldi piiratud ala peo pidamiseks, kus inimesed saaksid teisi segamata pidutseda.

Riisalu leidis, et eraldi peopidamise ala rajamine ei ole üldse paha mõte.

Sots Raimond Kaljulaid (pildil) leidis, et Tallinn ei peaks karistama ühtviisi kõiki ettevõtjaid, vaid tegelema eraldi probleemsete meelelahutusasutustega. "Tahate karistada kõiki neid inimesi, kes lihtsalt tahavad, et Tallinn oleks normaalne linn, kus on võimalik väljas käia ja kus on ööelu," märkis Kaljulaid. "Kas te tõesti ei näe seda, et Tallinnasse on eriti viimastel aastatel tekkinud väga palju huvitavat ööelu? Miks te tahate kõike seda ära rikkuda, ära keelata ja tuksi keerata?"

Riisalu hinnangul oli tegemist väga kummalise küsimusega sotsiaaldemokraadi suust. "Sotsiaaldemokraatide tagajärjel käime me täna kõik Lätis viina ja eterniiti ostmas," märkis ta. "Kurb on kuulda, kuidas sotsiaaldemokraat propageerib Tallinnas ööpäevaringset joomist," lausus Riisalu, lisades siiski, et linnal on plaanis hakata eraldi tegelema ka probleemsete kohtadega ning selle jaoks on ka eelnõud ettevalmistamisel.

Kaljulaidi toetas reformierakondlane Kristen Michal (pildil). "Minu hinnangul tuleks jõuliselt kohe tegeleda just nendega, kes rikuvad reegleid, heakorda või öörahu," ütles. "Probleem on loetud arvu ettevõtetega, neid on alla kümne. Minu ainuke küsimus ongi praegu, et miks me nendega ei tegele, miks me ütleme, et kõik muud korralikud restoranid on probleemid?"

Piiranguid tõesti vaja

Riisalu kinnitas, et ka talle isiklikult piirangud ei meeldi. Samas ei ole järgmisest sügisest jõustuvad piirangud tema sõnul ettevõtetele liigselt koormavad. "Ööklubide alkoholimüügi keeld kella neljast nädalalõppudel näiteks, kus inimesed valdavalt ööklubides käivad, tähendab, et kella viiest lähevad kõik enam-vähem koju. Kuid tegelikult on see ju ka praeu niimoodi," leidis Riisalu.

Tulemusega 35 poolt, 15 vastu, 1 erapooletu võttis volikogu neljapäeval vastu määruse, mis piirab järgmisest sügisest Tallinna baarides, pubides ja teistes sarnastes asutustes alkoholi müüki nädala sees kella kahest öösel hommikul kuueni ning nädalavahetustel kella kolmest seitsmeni. Ajaline erand tehti kasiinodele ja ööklubidele, kus piirang algab tunni võrra hiljem ehk nädala sees kella kolmest öösel kuueni hommikul ja nädalavahetustel kella neljast seitsmeni.

9 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...