Rita Rätsepp: vanem ei pea lapsele näitama koledat alkohooliku aju pilti, vaid teda kuulama

"On tähtsam, et lapsest kasvaks iseendaga tasakaalus olev, õnnelik ja rõõmus inimene, kui see, et tal oleksid olemas moodsad telefonid ja arvutid," rääkis programmi Tark Vanem nõustaja Rita Rätsepp.

Pilt: Kuvatõmmis

Rita Rätsepp: vanem ei pea lapsele näitama koledat alkohooliku aju pilti, vaid teda kuulama

"On tähtsam, et lapsest kasvaks iseendaga tasakaalus olev, õnnelik ja rõõmus inimene, kui see, et tal oleksid olemas moodsad telefonid ja arvutid," rääkis programmi Tark Vanem nõustaja Rita Rätsepp.

Algas teavituskampaania Tark Vanem, mille eesmärk on õpetada koolieelikute ja algklassis õppivatete laste vanematele, kuidas laste alkoholi ja teiste meelemürkide proovimist ennetada ja edasi lükata. Oluline on see, kuidas vanem ise lastele heaks eeskujuks saab olla.

Tallinna Laste Turvakodu juhataja Priit Siigi sõnul räägitakse kampaania raames julmadest statistilistest numbritest, mille järgi tänasel päeval iga kolmas 11-aastane laps on mingisugust meelemürki proovinud ja sellega eksperimenteerinud. "Kui alaealine sellisele teenusele juba satub, vihjab see sellele, et peresuhted on probleemsed või lapsevanemal puudub huvi täpselt teada, millega tema järeltulija tegeleb, kui vanemat kodus pole," lisas Siig.

Ka programmi Tark Vanem nõustaja Rita Rätsepp on nõus, et väga palju alkoholi- ja riskikäitumisega lapsi tuleb tegelikult sellest, et vanematel pole nende jaoks aega. "Võib olla tasub vanematel mõelda elustandarditele. Kas need peavad just need olema, mis on malliks võetud kuskilt ühiskonna poolt tulnud survena. On tähtsam, et lapsest kasvaks iseendaga tasakaalus olev, õnnelik ja rõõmus inimene, kui see, et tal oleksid olemas moodsad telefonid ja arvutid," selgitas Rätsepp.

Siseministeeriumi korrakaitse- ja migratsioonipoliitika asekantsler Raivo Küüt sõnas, et ennetustööd tuleb alustada võimalikult vara. "Meie sõnum on väga selge – nulltolerants alaealiste alkoholi tarbimisele." Küüdi sõnul mängib siin võtmerolli lapsevanem ja kampaania eesmärk on suunata lapsevanemaid ja aidata neil mõista, missugused käitumismallid aitavad nulltolerantsi esile tuua.

Ka Rita Rätsepp kinnitas, et lapsed õpivad mudelite ehk isiklike eeskujude järgi. "Tuleb olla isiklik eeskuju, jälgida iseennast, ollas teadlik oma käitumisest, mõelda sellele, mis on põhjus-tagajärg-seos ja millise mulje jätame lapsele."

Rätsepa sõnul on laiem eesmärk kvaliteetaeg, et lapsevanem veedaks aega oma lapsega. "Et ta räägiks oma lapsega, et tal tekiks lapsega kontakt. Vanem pole autoriteetne, kui annab lapsele kätte koleda pildi suitsetaja või alkohooliku ajust ja kopsudest. Autoriteet on see, kes kuulab ja informeerib oma last, räägib temaga ja veedab temaga aega. Selline vanem mõtleb kaugemale, tal on vastutus oma lapse ees," rääkis Rätsepp.

Siseministeerimi nõuniku Jenny Jakobsoni selgitusel on kampaania Tark Vanem üks osa ministeeriumi programmist, mille eesmärk on kustuda vanemaid üles oma kasvatusmeetoteid analüüsima, kuidas nad oma lapsega suhtlevad, millised on suhtumised sõltuvuskäitumiste suhtes ning läbi eneseanalüüsi ja testimise jõudma kampaania keskkonnas tarkvanem.ee õige käitumiseni.

"Fookus tuleb just suunata ennetusele, et me tagajärgedeni ei jõuaks," sõnas Jakobson. "Probleemkoht on lastevanemate salliv suhtumine sõltuvuskäitumiste suhtes, nende kasvatusmeetodid on liiga sallivad ja neil on vale arusaam sellest, kuidas sõltuvuskäitumist läbi viia. Näiteks meie uuringu kohaselt leiab iga kolmas lapsevanem, et lapsele tuleb ise kodus alkoholi pakkuda. See aga pole korrektne käitumine.“

Jakobsoni hinnangul hoiavad loodetavast halbu tagajärgi ära ennetustöö, kampaania Tark Vanem, lapsevanema eneseanalüüs ja resoluutsed kokkulepped lapsega. "Politseini jõuab ju ainult jäämäe tipp. Ka on politsei oma töökorraldust ümber vaadanud ja tegeleb pigem alaealise ümber olevate täiskasvanutega, sest meie täiskasvanutena saame ju ära hoida seda, et lapsed alkoholi kätte ei saaks," selgitas Jakobson ja lisas, et ka  ka dokumendi küsimine poes on osa ennetustööst.

Veebulehel tarkvanem.ee saab lapsevanem end testida ning lugeda nõuandeid, kuidas oma lapsega suhelda ja temani jõuda. "Tihti mõtlevad lapsevanemad, et vanus, millal lapsega alkoholist rääkima hakata on kõrgem. Tegelikult peaks sel teemal rääkima juba eelkooli eas, neile sobivas vormis. Näiteks see kampaania on suunatud 5-11-aastaste laste vanematele," lisas Jakobson.

Laadimine...Laadimine...