Savisaar: tänane prügimajandus on üles ehitatud vastuoludele

„Ühelt poolt on keskkonna kaitsmise soov ja riiklikud eesmärgid ringmajanduses, teiselt poolt on ärihuvid, kus oluline on ainult maksimaalne kasum,“ ütles Riigikogu liige Erki Savisaar.

Pilt: Scanpix

Savisaar: tänane prügimajandus on üles ehitatud vastuoludele

Vesta Reest

„Ühelt poolt on keskkonna kaitsmise soov ja riiklikud eesmärgid ringmajanduses, teiselt poolt on ärihuvid, kus oluline on ainult maksimaalne kasum,“ ütles Riigikogu liige Erki Savisaar.

Riigikogu keskkonnakomisjoni kuuluv Savisaar (Keskerakond) ütles, et prügi probleemiga ei ole sisuliselt tegeldud viimased 10 aastat. "Nüüd oleks vaja leida lahendus, mis tundub kõigile õige ja õiglane," sõnas ta.

Savisaare sõnul üritatakse prügist välja sorteerida ainult seda, mida on võimalik edasi müüa ja seda, mida edasi müüa ei saa, sellega lihtsalt ei tegelda.

Prügi võiks sorteerida kaheks

"Lõpuks tuleb ikka kõike sorteerida, nii nagu me Euroopas oleme kokku leppinud," ütles Savisaar ja tutvustas lahendust, mille tema tänasel linnade ja valdade volikogude istungil välja pakkus: inimesed sorteerivad oma prügi kaheks, on kuiv prügi ja märg prügi.

"Ühest küljest on see hästi lihtne, isegi lasteaia lapsed saavad sellega hakkama – see ei vaja kõrgharidust," rääkis Savisaar. "Teiseks peaks olema selge visioon, mida ühe või teise prügiga teha: märga prügi saab kasutada gaasi tootmisel ja kompostimisel ning kuivast prügist saab välja sorteerida materjale, mida saab samuti kasutada ringmajanduses, olgu see siis metall, plastik, puit või midagi muud."  

Sorteerimisvõimekuseks on Savisaare sõnul vaja ehitada korralikud sorteerimiskeskused, mis prügi ära sorteeriksid. "Mitte inimesed ei hakka sorteerima, vaid seal on masinad, kes võtavad õiged ained välja," ütles Savisaar.

Tema sõnul liigutakse prügiteemaga edasi nii kiiresti kui võimalik, enne tuleb läbi arutada hulk tehnilisi küsimusi: sorteerimise puhul on tegu suurte investeeringutega. "Tehas maksab nii palju, et seda ei ole mõtet teha igasse valda ega isegi mitte maakonda. Tekib uus küsimus, kuidas me prügi mõistliku hinnaga õigesse kohta kokku veame," ütles Savisaar.

Teine küsimus on tema sõnul see, et mida selle sorteeritud prügiga edasi teha – mida saab ringmajanduses kasutusele võtta või mida mitte. "Et oleks inimestel ka selge, mida selle prügiga teha ja mis temaga edasi juhtub," rääkis Savisaar.

Jokutamiseks enam aega pole

Savisaar juhtis tähelepanu veel sellele, et jokutamise aega enam ei ole. "Aeg on kõik juba ära kulutatud. Euroopa poolt oleme võtnud endale kohustuse juba järgmisel aastal saavutada 50% sorteerimise tase. Selge see, et muudatused võtavad mõnevõrra aega!" ütles Savisaar, ja lisas, et järgmised tähtajad ja protsendid on ka kõik juba kokku lepitud.

Ta tõi välja, et esmalt on vaja kokku leppida, et nüüd hakkame niimoodi tegema, määrata, kes mille eest vastutab ja plaanist kindlalt kinni pidada. Teiseks on omaette küsimus, millal jõuavad omavalitsused need muudatused ära teha. "Täna on ju tehtud jäätmemajanduses pikaajalisi lepinguid ja neid ennetähtaegselt üles öelda ei pruugi olla niisama lihtne," ütles Savisaar.

 

 

 

Laadimine...Laadimine...