Sinisalu: Metsavase tasu riigireetmise eest jäi alla 20 000 euro

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu märkis, et riigireetmise teed läinud endise kaitseväelase Deniss Metsavase tasu ei olnud nii suur kui võinuks arvata.

Pilt: Scanpix/ Deniss Metsavas

Sinisalu: Metsavase tasu riigireetmise eest jäi alla 20 000 euro (2)

Toimetaja: Moonika Tuul

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu märkis, et riigireetmise teed läinud endise kaitseväelase Deniss Metsavase tasu ei olnud nii suur kui võinuks arvata.

"Oleme tuvastanud, et Metsavase koostöö GRU-ga algas 2007. aastal. Töötasu, mis ta nende aastate jooksul sai jäi alla 20 000 euro," ütles Sinisalu. Sinisalu sõnul on loo moraal see, et alates 2008. aastast on tabatud kuus riigireeturit, vahenads BNS.

"Soovitav on tulla ja ära rääkida, kui on tekkinud kontakte Venemaa eriteenistustega. Ei ole mõistlik esmaste kontaktide tekkimisel seda jätta kaitsepolitseile rääkimata," märkis ta.

"Deniss Metsavas oma käitumisega põhjustas olukorra, kus tal ei jäänud muud üle, kui asuda Vene luurega koostööle. Seal oli mõttekoht, kus ta ei tulnud sellest rääkima, vaid mässis ennast sisse," tõdes Sinisalu.

Sinisalu sõnul kestab veel kaitseministeeriumis riigireeturite tegevusest tekkinud kahjude hindamine, kuid antud menetluses ei ole riigi poolt kahjunõuet esitatud.

Harju maakohus mõistis riigireetmises ning asutusesisese teabe välisriigile edastamises süüdi kaks meest – Deniss Metsavase (38) ja tema isa Pjotr Volini (65). Mehed edastasid riigisaladusi ja muud infot Venemaa Föderatsiooni Relvajõudude Kindralstaabi Peavalitsusele (GRU).

Kokkuleppemenetluses mõistis kohus Metsavasele karistuseks 15 aastat ja 6 kuud vangistust ning Volinile 6 aastat vangistust. Karistuse kandmise algust arvestatakse Metsavase ja Volini kinnipidamisest mullu septembris.

Metsavas ja Volin abistasid Venemaa Föderatsiooni Relvajõudude Kindralstaabi Peavalitsust (GRU) Eesti-vastase vägivallata tegevusega ning kogusid ja edastasid GRU-le Eesti riigisaladusi, salastatud välisteavet ja asutusesisest teavet. Metsavas pani riigivastased kuriteod pandi toime enam kui 10 aasta jooksul, Volini tegevus kestis ligikaudu poole vähem, samuti oli tema roll oluliselt väiksem, kuid lisaks eelmainitule mõisteti ta süüdi ka kahes laskemoona ebaseadusliku käitlemisega seotud kuriteos.

Enamik kahjustada saanud teabest oli Eesti riigisaladusega kaetud info ning asutusesisene teave. Peamiselt leidis Metsavase ja Volini ebaseaduslik tegevus aset Eestis ja Venemaal. Info üle andmiseks kasutati nii sidekanaleid kui ka vahetuid kohtumisi ning selle eest said süüdimõistetud ka tasu.

Kohtuasja arutati kinniseks kuulutatud istungil. Menetluskuludena mõisteti Metsavaselt välja 1350 (sundraha) ning Volinilt 2532 eurot (sundraha, ekspertiisitasu ja kaitsjatasu).

Kohtuotsus ei ole jõustunud.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...