Sõit arstile läheb puudega inimestele soodsamaks

"Sotsiaaltransporti on mul vaja ravil, huviringis või kultuuriüritustel käimiseks, aga ka mitmesugusteks ootamatuteks sõitudeks," selgitas Eesti puuetega naiste ühenduste liidu juhatuse esinaine Mare Abner.

Pilt: Albert Truuväärt

Sõit arstile läheb puudega inimestele soodsamaks (1)

Urmas Kaldmaa

"Sotsiaaltransporti on mul vaja ravil, huviringis või kultuuriüritustel käimiseks, aga ka mitmesugusteks ootamatuteks sõitudeks," selgitas Eesti puuetega naiste ühenduste liidu juhatuse esinaine Mare Abner.

Abner kasutab pidevalt linna pakutavat sotsiaaltransporti. "Seda on mulle väga vaja, sest mina tavalise ühistranspordiga sõita ei saa, aga sõita on mul vaja küllalt palju," rääkis ta. "Sõidulimiidi kasutan alati täielikult ära. Tegelikult jääb limiidist isegi väheks ja sellepärast kasutan ka odavamate taksofirmade abi."

Abner ütles, et sotsiaaltransporti on tal vaja ravil, huviringis või kultuuriüritustel käimiseks, aga ka mitmesugusteks ootamatuteks juhusõitudeks. "See, et nüüd limiiti suurendatakse, on väga-väga hea. Võiks olla ka selline kord, et kui inimene ei kulutanud oma kuulimiiti ära, saab ta kasutamata jäänud osa järgmisse kuusse üle kanda. Kogemus näitab, et inimestel on suvel rohkem sõitmist kui talvel. Ideaalne sotsiaaltransport on selline, kus hinnad on abivajajatele mõistlikud."

1. juulist on raske või sügava puudega inimestel ühes kuus võimalik kasutada neli ja poolaastas kokku 24 osaliselt tasulist sõitu, kus inimene ise maksab iga sõidu eest vaid kaks eurot.

Olukord muutub kergemaks

Tallinna paljudele raske ja sügava puudega inimestele, kes tervise tõttu ei saa sõita liinibussi või trammiga, läheb arsti juurde jm neile vajalikesse kohtadesse sõitmine natukene soodsamaks, sest linn pakub neile alates juulist rohkem tasuta ja soodushinnaga sõite. "Puuetega inimesed peavad saama teha oma sõite senisest paremini," ütles abilinnapea Betina Beškina. "Näiteks juhuveoteenuse tasuta sõitude arvu suurendatakse kümnelt 12-le aastas."

Muudatusi on varasemaga võrreldes veelgi. Kui puudega inimene kasutab juhuvedu sõiduks Tallinnast mujale Eestisse, siis saab ta kaks korda poolaastas teha seda nii, et põhiosa sõidutasust maksab linn ja inimene ise vaid 13 senti kilomeetri eest. Kui keegi tahab sõita Tallinnast välja ja tulla ka tagasi, siis saab ta soodustingimustel teha poolaastas ühe edasi-tagasi sõidu.

Muudatused on ka taksoga sõitmisel. Nüüd on limiit, mille ultatuses  saab raske või sügava puudega inimene ühe kalendrikuu jooksul sõita, 190 eurot. Seejuures tuleb inimesel endal iga sõidu eest maksta veerand tegelikust maksumusest. Inimese jaoks ei ole enam rahaliselt vahet, kas tellida ratastooliga vedamiseks kohandatud või kohandamata sõiduk, sest maksta tuleb tal mõlemal juhul ühepalju. Kui varem käis taksosõidu eest tasu arvestamine aja ja taksomeetri järgi, siis edaspidi tehakse seda ainult taksomeetri näidu alusel.

Juhuvedu käib bussikesega

Abilinnapea Beškina sõnul on sotsiaaltranspordi kasutajatel tekkinud mõnikord ka küsimus, mida tähendab täpselt juhuveo- ja mida taksoveoteenus ja mis on neil kahel veoteenusel vahet. "Juhuveoteenust peavad inimesed tellima linnaosa sotsiaalosakonnast viis päeva ette ja ka ütlema, kuhu nad sõita tahavad," selgitas Beškina. "Sealt antakse inimesele teada, millal täpselt ta oma sõidu saab ära teha. Sõiduks kasutatakse tavaliselt väikesi busse, mis võtavad peale korraga mitu puudega inimest. Sotsiaaltranspordi taksot saab aga tellida põhimõtteliselt samamoodi kui tavalist taksot. Kui abivajajal on tarvis kuhugi sõita, võib ta tellida endale sobivaks ajaks takso ja limiidi piires sõita soodushinnaga soovitud kohta. Vahe päris tavalise takso tellimisega on ainult selles, et kindlast firmast – Tulika Taksost, kes võitis vastava riigihanke."  

Beškina juhtis tähelepanu ka sellele, et sotsiaaltransport on määratud kindla puudega inimestele. "Juhuveoteenust on õigus saada raske ja sügava nägemis-, liikumis- või vaimse puudega tallinlastel, kellel puue ei võimalda sõita isikliku või ühissõidukiga tervishoiu- või hoolekandeasutusse või avalikke teenuseid pakkuvasse asutusse," selgitas Beškina. "Taksoveoteenust pakutakse sügava nägemispuudega inimestele ja sügava või raske liikumispuudega inimestele, kes liiguvad väljaspool kodu ratastoolis või käimisraamiga."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...