Soome valmistub piirkonniti asutuste sulgemiseks, kaugtööks ja distantsõppeks

Soome peaminister Sanna Marin on kritiseerinud omavalitsusi, kes pole epideemia leviku kasvuga sammu pidanud ning õigel ajal karmimaid piiranguid kehtestanud.

Pilt: Albert Truuväärt

Soome valmistub piirkonniti asutuste sulgemiseks, kaugtööks ja distantsõppeks

Õnne Puhk

"Peame epideemia kontrolli all hoidmiseks ja haiguse leviku tõkestamiseks kasutusele võtma rohkem ennetavaid ja karmimaid meetmeid," ütles Soome peaminister Sanna Marin täna hommikul. Piirkondades, kus on nakkuse kiire kasvu ja leviku faas, soovitatakse asutused sulgeda ja avalikud üritused tühistada.

Koroonaviiruse teise laine tulekul otsustati Soomes esialgu anda voli piirangute kehtestamiseks kohalikele omavalitsustele, aga valitsuse hinnangul ei toiminud see piisavalt tõhusalt. Soome peaminister Sanna Marin ütles täna hommikul, et nakatumise määr on tõusnud murettekitava kiirusega.

Seetõttu on Soome valitsus nüüd asunud kehtestama piirkonniti rangemaid piiranguid. Maakondades, kus viirus on kiire nakatumiste kasvu faasis, soovitab valitsus sulgeda ametiasutused ning rangemad piirangud puudutavad ka täiskasvanute huvitegevust, kaugtööd, distantsõpet, avalikke sündmusi ja kogunemisi.

Soome Terviseameti andmeil on tänase seisuga Soomes diagnoositud 189 uut koroonaviiruse nakatumise juhtumit. Viimase 14 päeva jooksul on lisandunud kokku 2889 uut koroonajuhtumit ja surnud 6 inimest. Linnades registreeriti kõige rohkem uusi nakatumisjuhtumeid Helsingis (63), Espoos (23), Turus (13), Vantaas (11) ja Vaasas (10).

Kolmapäevase seisuga oli haiglas 48 koroonapatsienti ja juhitaval hingamisel kaheksa.

Valitsuse karmimate piirangusoovituste eesmärk on julgustada haiglapiirkondi, omavalitsusi ja piirkondlikke valitsusasutusi kiiremini otsustama, kui epidemioloogiline olukord piirkonnas süveneb. Seda tehti näiteks tõhusalt Vaasas, kui koroonaviirusesse nakatumise juhtumite arv piirkonnas märkimisväärselt kasvas.

Soome teadus- ja kultuuriminister Annika Saarikko ütles eilsel pressikonverentsil, et koroonaepideemia teine laine on nüüd kohale jõudnud. "Nüüd on viimane aeg astuda jõulised sammud selle nimel, et saaksime koos hoida olukorra Soomes kontrolli all ning vältida ühiskonna täielikku sulgemist," rõhutas Saarikko.

Millised piirangud kehtestatakse?

Valitsus on nüüd välja andnud üksikasjalikumad suunised, mis erinevad piirkonniti ja haiguse leviku olukorra järgi. Piirkondlike soovituste eesmärk on, et kogu riik ei peaks olema täielikult suletud. Piirangute soovitused sõltuvad sellest, kas ala on ulatusliku leviku faasis, kiire nakatumise kasvu faasis või nakatumise algfaasis.

Nakatumise esinemissageduse põhjal on epideemia ulatusliku leviku faasis praegu Vaasa haiglaringkond ja epideemia kiire leviku faas on Helsingis ja Uusimaal, Lõuna-Pohjanmaal, Päris-Soomes, Kanta-Hämes, Pirkanmaal ja Ahvenamaal.

Valitsus soovitab kiire leviku faasis piirata avalikes kohtades klientide arvu poole võrra. Ulatusliku leviku faasis lubab seadus avalikke ruume sulgeda. Kultuurimister tõi muu hulgas ka välja, et raamatukogud peaksid jääma avatuks. Ulatusliku leviku korral soovitatakse avalikud üritused keelata ning üle kümne inimesega kogunemised ei ole soovitatavad.

Valitsus võib anda soovitusi kogunemispiirangute kohta, kuid otsustusõigus jääb siiski piirkondlikele ametiasutustele. Valitsus otsustab nii reisipiirangute kui ka äritegevuse, näiteks restoranide lahtiolekuaegade piirangute üle.

Piirkondlike valitsusasutuste otsused piirangute täitmise kohta on seni tehtud iga kuu. Oktoobris kehtivad piirangud võimaldavad praegu üritusi korraldada rohkem kui 50 inimesele, kui järgitakse ohutusjuhiseid. See on jäänud kehtima hoolimata koroonajuhtude järsemast kasvust viimase 14 päeva jooksul.

Piirkondlike valitsusasutuste kehtestatud kogunemispiirangud ei kehti eraürituste puhul. Koroona ulatusliku leviku faasis ei soovitata enam kui kümne inimese kogunemisi.

Huvitegevust piiratakse erinevalt

Kui epideemia on kiire kasvu faasis, tuleks valitsuse uute soovituste kohaselt lõpetada kõrge nakatumisriskiga tegevuste korraldamine siseruumides. Millised on kõrge nakatumisriskiga tegevused? Helsingin Sanomat toob välja, et näiteks keeleõpe avaras klassiruumis ei ole kõrge riskiga meelelahutustegevus, nagu seda on näiteks saalijalgpalli mängimine.

Ulatusliku leviku faasis soovitab valitsus katkestada kõik täiskasvanute hobidega seotud rühmategevused. Need soovitused ei kehti laste ja noorte kohta nakkuse kiire kasvuga piirkondades – nende puhul tuleb arvestada tegevuspiirangute mõjudega.

Mais suleti Soomes valitsuse otsusega avalikud rajatised ja need avati uuesti juunis. Sellest ajast peale on olnud võimalik huvitegevust jätkata, arvestades ohutussoovitusi nagu käte pesemine ja distantsi hoidmine.

Omavalitsused on suutnud hoida lahti ka ujulad, riietusruumides jm üldkasutatavates ruumides on olnud soovitatav maski kanda.

Soovitused kaugtööks ja distantsõppeks

Avalikes ametiasutustes töötajad said nüüd soovituse kaugtööle jäämiseks. "Kaugtöö on soovitatav kõigile avaliku sektori töötajatele. Peale selle tuleb järgida ohutusmeetmeid ja vältida tihedat kontakti," ütles kohaliku omavalitsuse minister Sirpa Paatero.

Valitsus otsustas ka, et kutseõppeasutused ja ülikoolid peavad minema distantsõppele, kui piirkond jõuab nakkuse kiire kasvu faasi. Distantsõppe soovitus kehtib muu hulgas ka Soome pealinna Helsingi kohta.

Soome haridusministri Li Anderssoni sõnul rakendatakse distantsõpet üldhariduskoolides vastavalt piirkondlikule olukorrale siis, kui epidemioloogiline olukord seda nõuab. Seni hoitakse koolid kontaktõppel.

Põhikoolid ja keskkoolid läksid Soomes distantsõppele märtsis. Soome gümnaasiumiõpilaste liidu (SLL) küsitluses ütles 60 protsenti vastanutest, et nad pidasid distantsõpet vaimselt raskeks – küsitlusest selgus, et see muutis õpilaste arvates õppimise keerukamaks ja tulemused halvenesid.

Koroonaarvud Soomes

Viimase 14 päevaga on lisandunud haigusjuhtumite arv Helsingis ja Uusimaal 1400 uut nakatunut, Vaasa haiglapiirkonnas 648, Päris-Soomes 164, Kesk-Soomes 162, Pirkanmaal 137, Lõuna-Pohjanmaal 50, Kanta-Hämes 65.

Täna lisandus 189 uut juhtumit; viimase 14 päeva jooksul on lisandunud kokku 2889 uut koroonajuhtumit ja surnud 6 inimest (kevadel oli 14 päeva suurim arv 1932 (142 surma).

Kokku on Soomes diagnoositud 13 133 koroonajuhtumit ja surnud 350 inimest, paranenud on 9100 inimest. Praegu on avatud 3683 koroonajuhtumit ja raskelt haigestunuid on kaheksa.

Allikas: Helsingin Sanomat

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006671055.html

Laadimine...Laadimine...