SOS Lasteküla patroon laste kasvatamisest: aeg on kujunenud kõige suuremaks defitsiidiks

"Rahal on lapse kasvamisel roll, aga mitte määrav. Tegelik põhjus halvaks lapsevanemaks olemisel on lapsevanema vaimuvaesus ja oskamatus olla mõistev lapsevanem," rääkis SOS Lasteküla patroon Kristi Kallas.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

SOS Lasteküla patroon laste kasvatamisest: aeg on kujunenud kõige suuremaks defitsiidiks

Sandra Lepik

"Rahal on lapse kasvamisel roll, aga mitte määrav. Tegelik põhjus halvaks lapsevanemaks olemisel on lapsevanema vaimuvaesus ja oskamatus olla mõistev lapsevanem," rääkis SOS Lasteküla patroon Kristi Kallas.

Eilsel emadepäeva konverentsil "Raha või lapsed?" rääkis Kallas, kas vaesus võib teha lapsevanemast halva ema või isa. 

Lapse parimaks kasvukeskkonnaks on tema bioloogiline pere, kuid kui võtta arvesse, et üha rohkem lapsevanemaid on lapse kasvatamisega hädas, tuleb otsida põhjuseid sügavamalt kui lihtsast vaesusest.

"Kõige olulisemaks faktoriks on aeg, mille lapsevanem oma lapsega koos veedab. Paraku on aeg kujunenud kõige suuremaks defitsiidiks," selgitas Kallas, et kui aega napib, võtavad lapsed oma eeskujudeks teised samaealised lapsed ja kujundavad end nende järgi. "Kõige halvem ongi see, kui lapse eeskujudeks muutuvad inimesed, kelle eesmärgid on väärastunud või valed."

Üheks lapse ja vanema võõrandumise teguriks on lapse füüsiline karistamine. "Tutistamine ja löömine toimub hetkel, kus vanem on endast väljas, lootes, et nii lõpeb ebasobiv käitumine," märkis Kallas, et tegelikult on lapsevanem siis ise hädas, kuna ei oska leida paremat meetodit olukorra lahendamiseks. 

"Kui teda ennast karistati lapsena füüsiliselt, kasutab ka tema samu karistusvahendeid," selgitas Kallas, et see annab hoopis vastupidise efekti, rikub lapse ja vanema vahelisi suhteid. Samuti kandub see lapsega edasi lasteaeda ja kooli, kus see võib eskaleeruda juba suuremateks rikkumisteks. "Kogu selle ajaga on lapsevanemad muutunud veelgi jõuetumaks ja paljud löövad käega olukorra parandamisele."

Nagu eelpool mainitud, on sellise olukorra põhjuseks enamasti koosoldud aja vähesus. "Lapsed unistavad üle kõige isa ja emaga koosveedetud ajast," lisas Kallas, et ka lapse liigselt planeeritud päevakava mõjub sama halvasti kui liiga vähene planeeritus. 

Tänapäeval kasvavad lastekülas sotsiaalsed orvud, kellel on üks vanem, aga too ei saa lapse kasvatamisega hakkama. "Hakkamasaamatust põhjustab enamasti alkohol, narkootikumid, vangla aga ka lihtsalt sotsiaalne hakkamasaamatus," ütles Kallas, et seda põhjustab omakorda vähene sissetulek.

"Paljudele on vaja õpetada, kuidas last kasvatada - millal laps pesema peab, kuidas panna laps ilmastikule vastavalt riidesse, miks on oluline lapsega mängida ja aega veeta jne," ütles kallas, et osadele tundub selline jutt iseenesest mõistetav, aga vahel peab seda siiski selgitama. 

Mida varem märgatakse lapsevanema hakkamasaamatust, seda parem on see lapse enda huvides. "Lapse jaoks on parimaks kasvukohaks oma kodu, mitte lastekodu," kinnitas Kallas. 

"Rahal on lapse kasvamisel roll, aga mitte määrav. Tegelik põhjus halvaks lapsevanemaks olemisel on lapsevanema vaimuvaesus ja oskamatus olla mõistev lapsevanem." 

Laadimine...Laadimine...