Stoltenberg: Trumpi algatatud lisaarutelu tegi NATO tugevamaks

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles täna pärast NATO tippkohtumise lõppu, et USA presidendi Donald Trumpi algatatud kavaväline arutelu koormajagamise ja kaitsekulutuste üle tegi NATO tugevamaks.

Pilt: Scanpix

Stoltenberg: Trumpi algatatud lisaarutelu tegi NATO tugevamaks (1)

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles täna pärast NATO tippkohtumise lõppu, et USA presidendi Donald Trumpi algatatud kavaväline arutelu koormajagamise ja kaitsekulutuste üle tegi NATO tugevamaks.

"Meil oli otsekohene ja avameelne arutelu koormajagamise üle. Ma arvan, et see arutelu tegi NATO tugevamaks ja tekitas uue pakilisuse tunde koormajagamise seisukohast," lausus Stoltenberg kahepäevase tippkohtumise lõppedes pressikonverentsil vastuseks ajakirjanike küsimusele.

Alates eelmisest tippkohtumisest 2017. aasta mais on NATO liitlased suurendanud kaitsekulutusi 41 miljardi dollari võrra, sõnas peasekretär. "Me oleme pühendunud ning asjaolu, et meil oli see lisakohtumine, kus me kõik leppisime kokku oma jõupingutuste kahekordistamises, näitab, et president Trumpi sõnumil on olnud mõju."

Norra ekspeaminister ütles vastuseks ajakirjanike korduvatele küsimustele, et otsustas erakorralise kohtumise pidada, sest tundis, et liidrid ei ole kolmapäeval jõudnud lõpetada arutelu koormajagamise üle.

NATO liidrid arutasid tippkohtumisel koormajagamist kolmapäeval ning neljapäeval peetavad arutelud pidid keskenduma teistele teemadele.

Stoltenberg ei kinnitanud ja hoidus vastamast küsimustele NATO ametnikele viidatud teadete kohta rahvusvahelises meedias, et Trump ähvardas USA NATO-st välja viia, kui liitlased piisavalt kiiresti kaitsekulutusi ei tõsta.

Peasekretär tunneb enda sõnul, et NATO on tippkohtumise järel tugevam kui enne seda. "Me kujundasime välja ühise arusaama väljakutsetest ning liitlased pühendusid meie jagatud julgeolekusse investeerimisele."

"Erimeelsused ei ole probleem seni, kuni me suudame panusada ja langetada otsuseid. Tippkohtumine oli edukas sisu ja selle üksteisemõistmise saavutamise poolest, et me oleme koos tugevamad kui eraldi," ütles Stoltenberg.

Peasekretär rõhutas pressikonverentsil oma sõnavõtus enne ajakirjanikele sõna andmist, et kõik liitlased on NATO-le pühendunud ja seda oli kõigi 29 liidri poolt tippkohtumisel tunda.

"Sest NATO on hea Euroopale ja Põhja-Ameerikale. Kaks maailmasõda ja külm sõda on näidanud meile, et me oleme tugevamad üheskoos kui eraldi. Ainus kord, kui NATO on aktiveerinud artikkel 5, oli pärast 11. septembri terrorirünnakuid Ühendriikidele," lausus ta.

Stoltenbergi sõnul on selle tulemusena sajad tuhanded Euroopa ja Kanada sõdurid seisnud õlg-õla kõrval Ühendriikidega ja üle tuhande on maksnud kõrgeimat hinda.

Norra ekspeaminister rõhutas seejärel NATO tähtsust USA jaoks, öeldes, et Euroopa on tähtis Ühendriikide võimu siirmiseks Aafrikasse, Aasiasse ja Lähis-Itta, et sealne segadus ei jõuaks meie kallastele.

"Euroopa riikide väed, taristu ja luureteenistused aitavad kaitsta ka Ühendriike olukorras, kus me seisame silmitsi senisest rohkem ennast kehtestava Venemaaga. Lühidalt öeldes, NATO on USA jaoks jõu mitmekordistaja," sõnas ta.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...