Suvised merepäevad toovad Tallinna saja-aastased purjekad

50 Tallinna saabuva purjelaeva meeskonnast pooled on 15-25-aastased noored, kes ei teadnud enne laevale astumist purjetamisest midagi.

Pilt: Svetlana Aleksejeva
Festival

Suvised merepäevad toovad Tallinna saja-aastased purjekad

Triin Oja

50 Tallinna saabuva purjelaeva meeskonnast pooled on 15-25-aastased noored, kes ei teadnud enne laevale astumist purjetamisest midagi.

Esmakordselt pealinna ajaloos toovad tänavused merepäevad Tallinna lahele suurejoonelise The Tall Ships Race laevastiku, kuhu kuulub enam kui 50 purjelaeva, kus 1500 noort Euroopast ja kaugemalt navigeerimist õpivad. Õpperegati purjelaevad külastavad Tallinna sadamaid 17. ja 18. juulil. "Kõige suuremad laevad on üle saja meetri, väiksemad aga natuke üle kümne meetri pikad," ütles MTÜ Eesti Noorte Purjeõppeselts STA Estonian juhatuse liige Madis Rallmann. "Teisalt tuleb hästi suur melu, laevastiku meeskond toob endaga kaasa hästi kihvti sumina."

Suurim laev kruiisikai äärde

Tall Ships Race laevastikus on Rallmanni sõnul nii moodsaid purjekaid kui üle saja aasta vanuseid laevu. "Üks tingimus on see, et pool meeskonnast peab olema vanuses 15-25 – noored, kes enne laevale astumist ei pea teadma purjetamisest midagi, kõik õpetatakse neile merel selgeks."

Kõige suurem laev, mis Tallinnasse tuleb, on Rallmanni sõnul Venemaalt pärit Sedov. 117,5 m pikk alus peatub sadama kruiisikai ääres, sest see on ainuke kai, kuhu ta ära mahub. Venemaalt saabub ka ülikooli õppelaev MIR pikkusega 108,8 meetrit, kahe laevaga saabub Tallinnasse juba 400 kadetti.

Lisaks saabub meile Omaani sultaniriigist 110 meetri pikkune laev Shabab Oman 2. "See täidab Omaani sultaniriigi jaoks ühtlasi liikuva saatkonna rolli," rääkis Rallmann. Omaani sultan on ka Eesti purjeõppe suur toetaja ja toetanud meie õpilasi stipendiumitega.

Bulgaariast saabub Tallinna kauni nimega laev Royal Helena, millel pikkust võrreldes eelmainitutega vähe – "vaid" 54 meetrit. Poolast saabuv 42,9 meetri pikkune kuunar Zawisza Czarny toob kaasa ka meremeeste shanty-koori, kes laeva pardal traditsioonilisi meremehelaule esitab.

Festival kestab päeva kauem

Leedust on tulemas Klaipeda ülikooli õppelaev ja Hollandist Morgenstern, mis on ehitatud 1919. aastal ning teeninud oma pika elu jooksul Põhjamerel ka piraatraadiojaamana.

Viimati võis sarnast pilti pealinna külje all näha 1992. aastal, mil Tallinna külastas Cutty Sark Regatta. "Nii palju purjelaevu külastas viimati Tallinna 25 aastat tagasi," lausus tegevlinnapea Taavi Aas. "Sellised suured purjekad sobivad Tallinna kui merelinna ja tänu The Tall Ships Race’le saab merepäevadel nautida sarnast õhustikku, mis valitseb Amsterdamis või Kielis, kus purjelaevad on vallutanud kõik sadamad."

Just The Tall Ships Race laevastiku külaskäigu tõttu toimuvad Tallinna merepäevad tänavu esmakordselt neljal päeval, 15.-18. juulini Vanasadamas, Lennusadamas, Noblessneri sadamas, Pirita jahisadamas ja Kakumäe sadamas. "Need on suurimad Tallinna merepäevad, mis kunagi toimunud," nentis Rallmann. "Sündmus kestab päeva kauem kui varasemad, kaasatud on ka rohkem sadamaid."

Enne Tallinna saabumist väisavad laevad Tallinna sõpruslinna Kotkat. Tallinn on vahepeatuseks Klaipeda võidusõidu eel. Suurejooneline vaatemäng saab kindlasti olema laevastiku lahkumise mereparaad 18. juulil. Täpsem sadamate programm on peagi üleval internetis www.tallinnamerepaevad.ee

Laadimine...Laadimine...