TAAVI AAS: Kakumäe randa eramuid ei tule

"Kaunis roheala jääb Liivaranna tee ja Kakumäe lahe vahele kindlasti alles, mingeid eramuid sinna ei tule," lubas abilinnapea Taavi Aas kakumäelaste murekirjale vastates.

Pilt: Scanpix

TAAVI AAS: Kakumäe randa eramuid ei tule

Urmas Kaldmaa

"Kaunis roheala jääb Liivaranna tee ja Kakumäe lahe vahele kindlasti alles, mingeid eramuid sinna ei tule," lubas abilinnapea Taavi Aas kakumäelaste murekirjale vastates.

Kakumäe elanikud saatsid linnale avaliku kirja, milles protesteerivad Kakumäe poolsaarele Liivaranna paadisadama ehitamise plaani vastu. Paadisadam olevat elanike sõnul välja mõeldud ainult arendajate tegelike eesmärkide varjamiseks. Väidetavalt tahtvat üks tuntud purjetamistreener Liivaranna paadisadamas hakata noori purjesportlasi õpetama. Kirja autorite arvates soovivad arendajad Tom Annikve ja Peep Siitam aga hoopis muuta paadisadama rajamise varjus sotsiaalmaana omandatud mereäärsed kinnistud elamumaaks ja rajada looduslikult erakordselt kaunisse kohta miljonivaatega elamud.

Ühtlasi satuks kirja autorite arvates sadama ehituse käigus ohtu Liivaranna tee ja Kakumäe lahe vaheline roheala. 
"Tuleb tunnistada, et fantaasiat ja ärarääkimise võimeid arendajatel leidub," kirjutavad kakumäelased. "Kord tahavad nad rannikut kindlustada, kord merd täita, kord promenaadi luua jne. Aitab väljamõeldistest …"

Pole mingit alust karta

Abilinnapea Aas ütles, et Liivaranna tee ja Kakumäe lahe vahelisel rohealal on üritatud mitmel korral detailplaneeringut algatada ja linn on algatajatele seni alati ära öelnud. Aasa väitel ei saa nimetatud kohta elamuid kindlasti ehitada juba ainuüksi sellepärast, et seal on rohevöönd. "Linnavalitsusse saabus maikuus tõepoolest uus detailplaneeringu algatamise taotlus, kuid mingit protsessi seoses detailplaneeringu ja selle algatamisega praegu ei toimu," rääkis Aas.

"Inimesed võivad meile ju igasuguseid taotlusi ja avaldusi saata, aga see ei tähenda veel, et Tallinna linn kohe nendega nõustub. Juriidiliselt me peame detailplaneeringute algatamise taotlused küll läbi vaatama ja menetlema, aga nendega nõustumine on hoopis teine teema. Antud juhul ei ole seda, kas nõustuda või mitte nõustuda detailplaneeringu alustamisega, üldse veel arutatudki."

Vaatamata sellele kinnitas Aas juba nüüd, et roheala jääb kindlasti alles ja randa elamute ehitamise plaan lükatakse tagasi. "Kakumäelaste kiri on praegu rohkem nagu lahtisest uksest sissemurdmine," ütles Aas. "Mingit alust seal avaldatud kartusteks pole."

Soodsa paigata sadamat ei tule

Veidi teine lugu on jahisadama rajamise plaaniga, sest Haabersti linnaosa üldplaneeringu järgi võib Liivaranna tee ja Kakumäe lahe vahelise roheala randa rajada väikesi puhkerajatisi. Puhtjuriidiliselt on seega jahisadama rajamise võimalus iseenesest olemas. Aga ainult võimalus. Aasa sõnul sõltub sadama rajamine sellest, kuivõrd looduslikud olud selleks sobivad. "Põhimõtteliselt võib asja arutada, aga kui sadamat ei saa ehitada, siis ei saa," lisas Aas.

Mõni aeg tagasi saagis keegi seni tuvastamata tegelane Kakumäel maha puuladvad, millest sai meedia vahendusel üleriigiline uudis. Kakumäelaste arvates ei olnud barbaarse teo ajastus juhuslik ja sellega taheti Kakumäe elanikele heita halba varju, et näe, miljonärid rüvetavad miljonivaate saamiseks loodust. Väidetavalt kahtlustavad mõned kakumäelased provokatsiooni, sest puude ladvad saeti maha mai algul umbes samal ajal, kui Tallinna linnavalitsusse saabus eelpool nimetatud detailplaneeringu algatamise taotlus.

"Kahtlematult oli see provokatsioon ja kahtlematult tuleb seda uurida. Ka linn tahab välja selgitada, kes puuladvad maha saagis," ütles Aas.

Laadimine...Laadimine...