TAAVI AAS: Linnahalli seinte võrdlemine Raekoja või Toompea omadega on kohatu

"Kuna Kultuurikatlas toimuvad Euroopa liidu eesistumisüritused ja samas lähedal asuvad linnahalli seinad nägid päris koledad ja soditud välja, eraldas linn Kopli kunstikoolile vahendid seina kaunistamiseks," rääkis tegevlinnapea Taavi Aas avatud istungil. "Suure tõenäosusega tuleb nagunii linnahalli halvas seisukorras paekiviseinad välja vahetada." 

Pilt: Svetlana Aleksejeva

TAAVI AAS: Linnahalli seinte võrdlemine Raekoja või Toompea omadega on kohatu

Ivo Karlep

"Kuna Kultuurikatlas toimuvad Euroopa liidu eesistumisüritused ja samas lähedal asuvad linnahalli seinad nägid päris koledad ja soditud välja, eraldas linn Kopli kunstikoolile vahendid seina kaunistamiseks," rääkis tegevlinnapea Taavi Aas avatud istungil. "Suure tõenäosusega tuleb nagunii linnahalli halvas seisukorras paekiviseinad välja vahetada." 

Kolmapäevasele tavaliselt kinnisele linnavalitsuse istungile olid seekord kutsustud ka ajakirjanikud. Tegevlinnapea Taavi Aas ütles päevakorda kommenteerides, et tema jaoks oli kõige olulisem linnahalli maa-ala detailplaneeringu kehtestamine. "See tähendab, et nüüd tuleb konkurss selle paiga arendajate leidmiseks ja mul on hea meel, et asjad on tänaseks niikaugele jõudnud," rääkis Aas. Võitja ülesandeks jääb ka arhitektuurikonkursi läbi viimine ja maa-ala hilisem hoonestamine.

Aas rääkis ka sellest, kuidas tekkisid poleemikat esile kutsunud maalingud halli seintele. "Selle aasta kevadel me arutasime, kas laguneva linnahalli seintele võiks teha ajutised maalingud, sest maja läheb nagunii peagi korda tegemisele," selgitas Aas. "Suure tõenäosusega tuleb ka praegused paekiviseinad välja vahetada, sest need on suhteliselt halvas seisukorras. Seetõttu sai nõustutud, et nendel seintel võiksid tõepoolest olla ajutised maalingud, eriti arvestades, et Eesti on Euroopa liidu eesistuja ja sealsamas kõrval Kultuurikatlas toimuvad eesistumisüritused. Täissoditud seinad nägid seal ikka päris koledad välja. Tänavuse esimese lisaeelarvega eraldas linn Kopli kunstikoolile vahendid seina kaunistamiseks."

Arhitekt oli nõus

Aas lisas, et eelarvest annab linn raha alati enne, kui mingi projekt on saanud lõpliku heakskiidu kõikidelt instantsidelt. "Ühelgi ehitusel, milleks linn annab raha, ei ole ju veel alguses ehitusluba," ütles abilinnapea. Rahaeraldus tähendas, et kõik vastavad load tuleb kunstikoolil ka taotleda. "Siin ei olnud tegemist mitte millegi ebaseaduslikuga," rõhutas Aas. "Raha eraldamise maalinguteks otsustas Tallinna volikogu, Eelarves on väga selgelt kirjas, mille jaoks see raha anti. See on graafiline disain Tallinna linnahallil. Niipalj8u kui mina mäletan selle eelarve arutamist volikogus, siis ei olnud opositsioonil selle kohta mingeid vastuvaidlemisi ega küsimusi."

Linn lähtus Aasa sõnul eeldusest, et muinsuskaitseamet teeb linnahalli puhul erandi, arvestades kõiki asjaolusid ja tervet mõistust. "Linnahalli võrdlemine Raekoja või Toompea seintega on siinkohal kohatu," ütles Aas. "Keegi ei hakka ju välja vahetama kohe Toompea müüri või Raekoja seinu."

Linn andis nõusoleku linnahalli maalingutele pärast kosntuleerimist halli arhitekti Rainer Karbiga, kes oli asjaga nõus ja andis ajutistele värvingutele oma projekteeritud hoonel õnnistuse kaasa.
Milline võiks linnahall varsti välja nägema hakata, seda võib igaüks vaadata linna kodulehelt, kus on ära toodud visioonid tuleviku Tallinnast.

Rahakirstu polegi

Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid tutvustas ka Tallinna dokumentide, teadete, kodulehe jm ametliku atribuutika uut ühtset kujundust- nn  visuaalset identiteeti. "Me võtsime Tallinna sümboolikat luues appi tugevad disainerid ja tulemus on hea," ütles ta. "Ma arvan, et ühtse sümboolika valmistamine on investeering, mis tasub ennast ära väga kiiresti."

Konkursil võitnud Eesti disainibüroo AKU Collective OÜ välja mõeldud Uus kujundus lähtub lehvivast Tallinna lipust, mis on asetatud mustrina Tallinna vapikilbile. "Ühtne kujundus aitab linlastel ja koostööpartneritel tajuda linna tegevusi tervikuna," märkis Kaljulaid. "Nii lihtsustame omavahelist suhtlust. Ühtlasi aitab loodav ühtne kujundus väga olulisel määral linna raha kokku hoida. Kui linnaasutustel on üks logo, üks kirjastiil, värvid jt elemendid, siis on kõigil linna asutustel palju lihtsam ja odavam erinevaid kujundusmaterjale luua."
Võidutöö autor AKU Collective OÜ esindaja Alari Orava sõnul on Tallinn üks mõnusamaid linnu maailmas. "Meil on hea meel, et esimest korda oma pika ajaloo jooksul saab ta endale ka visuaalse identiteedi," ütles Orav.

Ühtse visuaalse identiteedi stiiliraamat valib 2017. aasta jooksul. Visuaalne identiteet võetakse kasutusele jupikaupa hiljemalt 1. jaanuarist 2019.
Pärast pressikonverentsi tutvustas abilinnapea Taavi Aas ajakirjanikele linnapea töökabinetti, märkides nalga pooleks, et pole seal ei laia voodit ega rahakirste.

Sellega ajakirjanikud veel ei pääsenud. Neil tuli läbida ka linnavalitsuse majja loodud 333 meetri pikkune terviserada, mis kulges alt vestibüülist mööda järske treppe üles, käis läbi mitmed koridosid ja muud trepid, kus olid ka jõuharjutuste redelid ja isegi väike minigolf ning lõppes samas all, kust alustati.

 

Laadimine...Laadimine...