Talivilja saak võib tänavu olla möödunud aastast kõrgem

Jahe kevad ja hea talvitumine võib kaasa tuua eelmisest aastast kõrgema talivilja saagi.

Pilt: Scanpix

Talivilja saak võib tänavu olla möödunud aastast kõrgem

Jahe kevad ja hea talvitumine võib kaasa tuua eelmisest aastast kõrgema talivilja saagi.

"Usun, et tuleb hea viljaaasta. See kevad on lubanud head viljaaastat ja arvan, et ületame eelmise aasta saagi, mis oli umbes 1 miljon tonni ja 3 tonni hektarilt," sõnas Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas BNS-ile. "Üleelmist rekordiaastat, kui saak oli 1,5 miljonit tonni ja 4 tonni hektarilt tõenäoliselt ei ületa, aga arvan, et saak jääb kuhugi kahe eelmise aasta tulemuse vahele," ütles Ameerikas BNSile.

Ka Baltic Agro taimekasvatuse konsultandi Eili Rajapuu sõnul talvitusid taliviljad käesoleval aastal hästi võrreldes eelnenud hooajaga ja on oodata head saaki. „Varase soojalainega alanud kevad muutis kurssi ja järgnes mitmenädalane jahe periood. Mullatemperatuurid päevasel ajal olid tihti õhutemperatuuridest kaks kuni neli kraadi kõrgemad," ütles Rajapuu. Sel perioodil jätkasid taimed tema sõnul kasvu allapoole ja võrsusid aktiivselt.

"Arenes välja tugev juurekava ja rohkem produktiivvõrseid, mis on eelduseks, et tänavu on oodata kõrgemat saagikust soodsate klimaatiliste tingimuste jätkudes," ütles Rajapuu.

Alanud soe periood on põhjustanud hiilamardika ja varre peitkärsaka aktiivse leviku talirapsil, liblikõieliste tärkavaid taimi himustavad kärsakad ja suviviljade tõusmeid närivad teravilja maakirbud. Viimaste külvitööde lõppedes on alustatud taimekaitsetööde ja täiendväetamisega lehe kaudu, et kindlustada juba formeerunud saak põldudel.

Laadimine...Laadimine...