Tallinna filharmoonia avab hooaja sünnipäevakontserdiga

Tallinna filharmoonia hooaja avakontserdil mängib Tiit Kikas laserharfi ning publiku ette astuvad ooperilauljad Mati Turi ja Kai Rüütel.

Pilt: Scanpix

Tallinna filharmoonia avab hooaja sünnipäevakontserdiga

Ivo Karlep

Tallinna filharmoonia hooaja avakontserdil mängib Tiit Kikas laserharfi ning publiku ette astuvad ooperilauljad Mati Turi ja Kai Rüütel.

Tallinna filharmoonia tutvustas teisipäeval oma algavat hooaega. "Eelmisel hooajal korraldati koduses Mustpeade majas, mujal Eestis ning välismaal kokku üle 60 kontserdi, tänavu ei tule neid vähem," ütles filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints. "Meile on väga oluline, et kammerorkester saab 25-aastaseks. See Tõnu Kaljuste loodud kollektiiv on praegu Eesti vanim püsivkoosseisuga keelpilliorkester. Sel hooajal on meil uudisloomingu tellimused ja Eesti heliloojate loomingu ettekanded. Oleme uhked, et hooaja lõpetab Erki Sven Tüüri viiulikontserdi maailmaesiettekanne."

Mahleri "Laul maast"

Homme kell 18 korraldab filharmoonia ka hooaja avakontserdi, kus saab kuulata Eesti praegusaja parimaid lauljaid. Üles astuvad metsosopran Kai Rüütel, kelle karjäärist suurem osa on seni möödunud Inglise kuninglikus ooperis, ja Mati Turi, kes on Euroopas tuntud kui suurvormide esitaja. Kontserdi teises pooles tuleb ettekandele Gustav Mahleri "Laul maast".

"See teos peegeldab sügist ja ka elusügist. Tegemist on tunniajalise teosega, mis sobib hästi meie hooaja avakontserdiks," ütles filharmoonia kunstiline juht ja kammerorkestri dirigent Risto Joost. "Kui kontsert läbi saab, koguneme koos külaliste ja esinejatega nautima kohvi ja meie värskeid muffineid."

Pärast kohvipausi algab üritus, mis kannab nime "Räätsa remix". "Tähistame meie kammerorkestri 25. sünnipäeva ja Jaan Räätsa 85. sünnipäeva omapärase remiksiga juba klassikuks kujuneva sünnipäevalapse teostest," lausus Joost. "Jaan Rääts keelpilliorkestri muusika on väga oluline, tema esimest keelpillikontserti oleme kammerorkestriga esitanud vaata et vahetpidamata. Aga avakontserdil pakume publikule Räätsa teist kammerorkestrikontserti, mida on seni kuulnud vaid vähesed. See saab siis olema meie hooaja pidulik avalöök."

Jaan Räätsa remix

Jaan Räätsa loomingu kõlab väga erinevatel instrumentidel. Solisti ja remiksimootorina astub üles Tiit Kikas koos TAFF Club`i kunstilise juhi Raivo Tafenauga. Laserharf, mida Tiit Kikas mängib, on kogu maailmas väga haruldane instrument. "See saab olema pidu jämmi ja elamusliku valgusmänguga, kuhu on oodatud nii avakontserdi külalised kui ka need, kel soovi hea muusika saatel puusa nõksutada," rääkis Joost.

Mahedate helide eest vastutavad kammerorkestri muusikud ning plaatidelt kõlab viiekümnendate tantsumuusika. Pidu kestab südaööni. "See kõik annabki tunnistust, et algaval hooajal on Mustpeade majja oodatud noored ja vanad, eri muusikamaitsega inimesed," lausus Joost.

 

Birgitta tuleb Uku ja Vanemuisega

Noortele on tuleva aasta Birgitta festivalil etendus, mis põimitud kokku koos Hanna-Liina Võsaga.

"Üks tuntumaid Tallinna filharmoonia ettevõtmisi on olnud maestro Eri Klasi algatatud Birgitta festival, mis jätkub oma tuntud headuses ka tuleval aastal," ütles kunstiline juht ja kammerorkestri dirigent Risto Joost. "Järgmisele Birgittale on meil plaanis tuua häid soliste ja põnev kava. Näiteks maailma tasemega ooperisolistid, kes on laulnud nii Londoni kuningliku ooperi laval kui ka New Yorgi Metropolitan Operas. Kindlasti on kohal jälle meie oma kollektiivid – Tallinna kammerorkester, festivaliorkester ja Eesti lauljad. Kavas on selline legendaarne teos nagu Karl August Hermanni "Uku ja Vanemuine", samuti Raimo Kangro "Uku ja Eko"."

Noortele on festivalil etendus, mis on põimitud üheks looks koos Hanna-Liina Võsaga. "Festival tuleb väga mitmekesine, näeb ja kuuleb nii laulu kui ka tantsu," mainis Joost.

Laadimine...Laadimine...