"TALLINNA KODANIKUD": Reformierakondlane Valdo Randpere tunnustab Tallinna tegutsemist eriolukorras

"Kiidan väga Tallinna meetmeid koroonaviiruse mõjude leevendamiseks," ütles Riigikogu liige Valdo Randpere eileõhtuses TV3 debatisaates "Tallinna kodanikud." "Saame Tallinnas aidata neid ettevõtteid, kes on meiega reaalselt seotud," ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Tallinn Eesti Meedia

"TALLINNA KODANIKUD": Reformierakondlane Valdo Randpere tunnustab Tallinna tegutsemist eriolukorras (6)

Õnne Puhk

"Kiidan väga Tallinna meetmeid koroonaviiruse mõjude leevendamiseks," ütles Riigikogu liige Valdo Randpere eileõhtuses TV3 debatisaates "Tallinna kodanikud." "Saame Tallinnas aidata neid ettevõtteid, kes on meiega reaalselt seotud," ütles Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu.

Randpere ütles, et Tallinn on tegutsenud eriolukorras kiiremini ja paremini kui riik. Ta soovitas Tallinn linnal toetada võimalikult palju ettevõtjaid. Samuti andis ta linnavõimule nõu teha Tallinnas praeguse hõreda liikluse ajal suuremahulisi teetöid. "Sellega annate inimeste tööd ega sega tänavaäärseid ärisid," ütles ta.

Riisalu ütles, et Tallinn peab seaduse kohaselt läbi viima riigihankeid ja koheselt pole võimalik töid tegema hakata.

Riisalu tutvustas Tallinna linna abipaketti ettevõtjatele. "Kui olukord ei stabiliseeru, siis me teeme uue otsuse – me oleme õppinud, et raskel ajal tuleb teha kiireid otsuseid," ütles ta.

Neivelt möönis, et kohalikel omavalitsustel polegi eriti palju rohkem valikuid ja nad on teinud kõik võimaliku, aga tuleb vaadata ka suuremat pilti. 

Olde Hansa tegevjuht: meile on Tallinna pakett suureks abiks just planeerimisel

Olde Hansa tegevjuht Tene Link ütle, et nende restoran on uksed sulgenud ja töötajad on kodukontorites.

Link ütles, et Tallinna abipakett on neile suureks abiks. "Meid puudutab rendimaksete peatamine kolmeks kuuks, sest meie restoranid on Tallinna rendipindadel, " sõnas ta. "Ja meile on see pakett suureks abiks just planeerimisel, sest sellel on konkreetne algus ja lõpp." 

Eriolukorra lõppemisel loodetakse teha linnaga tihedat koostööd. "Kindlasti, kui eriolukord lõpetatakse ja inimesed saavad liikuma ning piirid avatakse, siis loodame linna toetust, et ühiseid üritusi linna tuua ja kaasata ettevõtjaid ajurünnakutesse, mida teha, et kiiremini taastuda," sõnas ta.

"Vanalinna ettevõtetena soovime teha kõik selleks, et kohalikud vanalinna tuua, sest viimastel aastatel pole eestlasi vanalinnas nähagi," sõnas ta.

"Me ise peame ennast väga tugevaks ettevõtteks: kui jaanipäevaks saab uksed lahti, siis me elame kindlasti edasi," ütles Link.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et kuna ees ootab suur majanduskukkumine, siis on riigi abistavate meetmete põhieesmärk ettevõtete kukkumisele anda "amort" või "vedrud", et majandus kukkudes ei puruneks. 

Majandusekspert Indrek Neivelt lisas, et õppima ei peaks ainult USA-st, vaid ka näiteks Saksamaalt. "Väga paljudel inimestel ei ole midagi puudu – palk on olemas ja töö on olemas, me loodame, et mingisugune taastumine hakkab maikuus ja juunis," ütles ta.

Neivelt ütles kodanikupalga idee kohta, et sisuliselt ollaksegi praegu valitsuse abipaketiga selle peale mindud: "Võib-olla kodanikupalk oleks lihtsam, aga samal ajal väga paljud inimesed lähevad tööle iga päev ja neile juurde maksta pole mõtet," ütles ta.

Riisalu ütles, et Eestis, isegi kui inimene kaotab täielikult töö, makstakse talle abiraha palga järgi, mis on oluliselt suurem kui kodanikupalk 500–600 eurot.

Randpere ütles, et peale suurettevõtete on tähtis aidata ka väikeettevõtteid, et nad saaksid startida kohe, kui kriis on möödas.

Reinsalu ütles, et lisaks krediidi võimalusele on ettevõtetel maksude ajatamise võimalus ja töötatakse välja toetust mikro- ja väikeettevõtetele.

Reinsalu: otsused, millega kõheldi, oleks tulnud kohe teha

Randpere ütles, et tema isiklikult ei ole rahul meetmetega, mis on kasutusele võetud. "On tehtud mitu asja, mida oleks võinud mitte teha – näiteks piiride kinnipanek, see iseenesest ei aita midagi paremaks ega halvemaks teha," ütles ta.

"Hoian pöidlaid, et Rootsi meetod läheks õnneks – see on leebem ja on antud teadlaste juhtida. Inimesed usaldavad spetsialiste rohkem: kui poliitik mõtleb valijatele, siis spetsialistil on võimalik teha otsuseid, mida in inimesed usuavad ja ta ise usub."

Randpere ütles, et on vaid üks väljapääs – et tekiks karjaimmuunsus, muidu võib viirus pärast kontrolli alla saamist uuesti levima hakata.

Ta lisas, et tema arvates oleks võinud Eestis koolid lahti jätta ja see oleks paljud probleemid ära hoidnud.

Reinsalu rõhutas, et kindlasti poleks saanud piiride kinnipanemist vältida. "Viiruse levik oli äärmiselt kiire – selles kiiruses oli väga tähtis langetada otsuseid: kui me ei oleks langetanud neid otsuseid, oleks meil uusi nakatanuid juurde tulnud," ütles ta."Karjaimmuunsus tähendab loodusliku valiku maksma panemist ja seda valikut pole ei Eesti teadlased ega valitsus soovitanud."

"Rahvusvaheline liikumine on peatatud kogu maailmas – Venemaa ja Soome on oma piirid sulgenud, Läti on oma piiri maismaaliikumise säilitanud, aga rakendanud riigi sees palju rangemaid piiranguid kui Eesti," ütles ta.

"Minu hinnangul oli kõige olulisem see, et oli tähtis langetada otsused – kõik otsused, millega alguses kõheldi, näitasid hiljem, et seda oleks tulnud kohe teha," ütles Reinsalu, rõhutades, et ka Rootsi, mille Randpere näiteks tõi, on samm-sammult asunud kasutama ka rangemaid piiranguid.

Riisalu lisas, et kui valitsus midagi valesti tegi, siis seda, et pani piirid kinni liiga hilja – kui seda oleks kohe tehtud, poleks Saaremaal toimunud saatuslikku võrkpallimängu ega olnud haiguspuhangut.

"Tallinn on järginud Vabariigi Valitsuse nõuandeid ja me oleme sellel kohal, et Põhja-Eestis, kus on suurusjärgus rohkem elanikke, on sama palju haigestunuid kui Saaremaal," ütles ta. "Ma arvan, et need meetmeid on olnud õiged – me oleme saanud häid suuniseid ja oleme olnud ka ise initsiatiivikad."

Randpere avaldas arvamust, et kui Eesti oleks jätnud Läti ja Soome piirid lahti, siis see oleks olnud lihtsalt üks suurem territoorium sarnase nakatumise tendentsiga, aga kus oleks säilinud mingi Euroopa Liidu, st vaba liikumise mõte.

Eileõhtuses saates "Tallinna kodanikud" oli fookuses viiruse mõju majandusele ning saatejuht Mihkel Raud uuris, kas süvenevas majanduskriisis on riigi ja Tallinna linna meetmetest ettevõtetele abi.

Debatisaade "Tallinna kodanikud" on TV3 eetris kolmapäeviti kell 22.30 ja kordus TV6 pühapäeval kell 10.30.

 

 

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...