Tallinna Ühistupank hakkab suure hooga tööle

"Huvi on üüratu," ütles vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik Tallinna linna initsiatiivil loodava Eesti Ühistupangaga liitujate kohta. Reedel andis linnapea Edgar Savisaar esimesena oma asutajaliikme allkirja Eesti Ühistupanga loomiseks. 

Pilt: Aleksandr Guškov

Tallinna Ühistupank hakkab suure hooga tööle (2)

Urmas Kaldmaa, Ragne Jõerand

"Huvi on üüratu," ütles vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik Tallinna linna initsiatiivil loodava Eesti Ühistupangaga liitujate kohta. Reedel andis linnapea Edgar Savisaar esimesena oma asutajaliikme allkirja Eesti Ühistupanga loomiseks. 

Ühistupanga asutajate avakoosolekule oli uut panka looma tulnud ligi poolsada inimest. Teist sama palju inimesi on avaldanud kirjalikult soovi panga asutajaliikmed olla.

"Ma arvan, et meid on ühtekokku juba üle saja inimese, kes tahavad uue panga loomise juures olla," täpsustas Ühistupanga Asutamise SA liige Ester Tuiksoo.

"Lihtsalt füüsiliselt ei ole jõudnud," ütles oma ühinemisplaanide kohta Reformierakonna asutajaliige, suurärimees Neinar Seli. "Me tuleme kindlasti, aga ma ei tea veel, millal ja mitmekesi."

Miks mitte liituda?

Seli sõnul ei sega teda kui põlist reformierakondlast ka see, et Eesti Ühistupanka seostatakse Keskerakonna ja Keskerakonna juhitava Tallinnaga. "Ärge siit nüüd otsige. See on ikka majanduslik küsimus," märkis Seli. "Pank peab tegelema kõigiga, ei saa olla mingit erakonna panka!"

Teiste hulgas olid avakoosolekule tulnud Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma, pangandusguru Ain Hanschmidt, poliitikud Lauri Laasi ja Heimar Lenk, advokaadid Üllar Talviste ja Oliver Nääs, ärimehed Urmas Jürgenson, Oliver Kruuda, Juhan Särgava, Alvar Ild, E-Piima juht Jaanus Murakas jpt.

Eesti elanike hüvanguks

Koosolekul osalenud linnapea Edgar Savisaar nentis, et praegu valitsevad Eesti pangaturgu välismaised kommertspangad. Seejuures ei ole probleem mitte pangad ise, vaid see, et sektoris teenitud kasum liigub Eestist välja ning turgu puudutavad otsused tehakse kaugel peakontorites. "Meie panga missioon ei ole mitte ainult finantssektori tasakaalustamine, vaid ka kodanikuühiskonna arendamine," märkis Savisaar. "Kindlasti on ühistupank suunatud välismaiste pankade ülemvõimu murdmiseks ja pangandusest tuleva kasumi jätmiseks Eesti riigi ja elanike hüvanguks. Pank on mõeldud väikeste ja keskmiste ettevõtete, korteriühistute, omavalitsuste, põllumajandusettevõttete ja muidugi kõigi Eestimaa elanike jaoks."

"Üks panga loomise eesmärk on ka see, et me tahame kasvatada elanike tulu," lausus loodava ühistupanga juhatuse esimees Ülle Mathiesen. "Halbadel aegadel pole sellel pangal välissurvet, et ta peaks muutma oma kehtivaid poliitikaid ning hakkama kliente n-ö piitsutama. Tihti pole Eestis asuvatel välismaa pankade harukontoritel sõnaõigust ja võimalust inimestele makseraskustesse sattumisel appi tulla, sest tegevuskäsud tulevad välismaa omanikelt, kellele eestlaste saatus on võõras mure."

Pangaga liitub ka Kiriku Varahaldus

"Praeguse seisuga on meil juba otsustatud, et kiriku kinnisvaraettevõte Kiriku Varahaldus liitub ühistupangaga," ütles luteri kiriku peapiiskop Urmas Viilmaa. "Ühistuline pank ideena on minu hinnangul õige asi, sest see eeldab ka, et ollakse koos justkui kogukonnana, langetatakse üheskoos otsuseid ning jagatakse ühiselt vastutust," rääkis Viilmaa. "Kirik on olnud selliste ühistuliste pankade looja aastakümneid. Saksamaal oli mõni aasta tagasi vähemalt viis kiriku enda poolt algatatud panka, ja ka Eesti luteri kirik on algatanud juba aastaid tagasi ühe hoiu-laenu ühistu, mis tegutseb seniajani." 
 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...