Tallinna Vene Muuseumis avatakse ajalooline näitus "Mööda Revali tänavaid"

Mastaapsest ajaloolisest näitusest "Mööda Revali tänavaid" tõotab tulla oluline sündmus Eesti kultuuriloos ja näitus on pühendatud Tallinna 19. sajandi lõpu – 20. sajandi alguse vene ajaloole. 

Pilt: Erakogu

Tallinna Vene Muuseumis avatakse ajalooline näitus "Mööda Revali tänavaid"

Mastaapsest ajaloolisest näitusest "Mööda Revali tänavaid" tõotab tulla oluline sündmus Eesti kultuuriloos ja näitus on pühendatud Tallinna 19. sajandi lõpu – 20. sajandi alguse vene ajaloole. 

Näitusekülastajad saavad teha kaasahaarava jalutuskäigu Vene turult mööda Jaani tänavat kuni Peetri platsini või kui kasutada tänapäevaseid nimetusi, siis Viru väljakult mööda Pärnu maanteed Vabaduse väljakuni.

Väljapandud rohkem kui 200 eksponaati, milleks on riideesemed, mööbel, lauanõud, tarbeesemed, juveelid, rahatähed, linna kaardid ja plaanid, samuti üle 80 vanaaegse foto Eesti Ajaloomuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Tallinna Vene Muuseumi, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Tallinna Linnaarhiivi, Eesti Riigiarhiivi, Eesti Filmiarhiivi, Tallinna Keskraamatukogu ja Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu kogudest räägivad 19.-20. sajandi vahetuse Revali arhitektuurist, kultuurist ja olmest.

Esmakordselt on Eestis ühes muuseumis välja pandud tavatult laia diapasooniga kogu vene kultuuri Eestis puudutavaid muuseumieksponaate, mis kuulusid vene inimestele ja on valmistatud Venemaal või Revalis. Muuhulgas saab näha vene kindral-adjutandi mundrit ja ohvitseri paraadmütsi 19. saj. lõpust, Nikolai Gümnaasiumi vormimütsi aastast 1915, Aleksandri Gümnaasiumi vihikuid ja päevikuid aastaist 1913-1914, nahast kindaid, Revalis elanud Maria Sapožninale kuulunud prosse ja binoklit perioodist 1900-1910, Revalis asunud Grigori Beljagini ja Vladimir Grigorjevi kondiitriäride plekist maiustuste- ja teekarpe.

Erilist huvi võivad pakkuda kubermangulinna Revali taastatud elanikud – kaupmehed turul ja tavalised linnakodanikud, intelligentsi esindajad ja kõrgklass, riietatud ajastutruudesse kostüümidesse. Näitusel on näha riideesemeid ja aksessuaare: pluuse ja peleriine, seelikuid ja pükse, jalanõusid ja kindaid, silinder- ja õlgkübaraid, lehvikuid, vihmavarje, raha- ja käekotte, ehteid, samuti tänaseks päevaks unustuste hõlma vajunud majapidamistarbeid – söetriikraudu ja petroolilampe, messingust samovare ja õmblusmasinaid. 

Ekspositsiooni väärikaks taustaks on Tallinna Vene Muuseumi poolt restaureeritud ja suurelt väljatrükitud panoraamfotod vaadetega vanaaegsetele väljakutele või tänavatele, kuid ka portreed linnaelanikest, taastades pildi sajanditagusest Tallinnast, seeria paarisfotodest, kus ühesuguse rakursi alt on jäädvustatud ühed ja samad kohad, piltide tegemise ajavahemikuks umbes sada aastat, mis annab üksikasjaliku ülevaate pealinna peadpööritavast arengust. Seda elamust rõhutab spetsiaalselt näituse tarbeks loodud 40-minutiline vaatefilm, kus pakutakse vaheldumisi vaatamiseks pilte Revalist ja Tallinnast, filmi demonstreeritakse muuseumihoone keskaegsesse külalistetuppa paigutatud kinosaalis.

Ekspositsioon hõlmab nelja saali ja on üles ehitatud nii, et igaüks leiaks midagi talle omast ja huvipakkuvat. Külastaja saab kulgeda läbi kärarikka Vene turu, osaleda õppetunnis Aleksandri Gümnaasiumis või kontserdil Revali Vene Seltskondliku Kogu hoones, piiluda õmblustöökotta, imetleda Revali moodsaid daame ning võtta osa ajastutruu interjööriga perekondlikust teejoomisest. 

 

Näituse ettevalmistamisest võtsid osa:

Näituse idee autor, kuraator, kujundaja ja projektijuht: Larissa Ušnitškova

Kaasaegsed fotod ja vanaaegsete fotode retušeerimine: Tatjana Novikova-Pidvõsotskaja

Keeletoimetaja: Emma Darvis

Tekstide tõlked: eesti keelde – Virge Harak, inglise keelde – Julia Nikitina

Plakatite disain: Juri Horev

"Kubermangulinn Reval 1913. aastal" foto ja arvutitöötlus: Sergei Didõk

Tehniline teostus ja ekspositsiooni monteerimine: Juri Klimuškin

Infojuht: Kirill Klaus

Vaatefilm: idee autor ja režissöör – Larissa Ušnitškova, helirežissöör  – Kerit Ilves, montaaži operaator – Martin Darvis

 

Tallinna Vene Muuseum tänab:

  • ·         kolleege Eesti Ajaloomuuseumist ja Tallinna Linnamuuseumist hindamatu toetuse ning väga professionaalse abi eest eksponaatide komplekteerimisel ja nende transpordil, samuti ekspositsiooni monteerimisel;
  • ·         metseene ja annetajaid, tänu kellele sai Tallinna Vene Muuseum endale hinnalisi esemeid ja kunstiteoseid; 
  • ·         Eesti Ajaloomuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Tallinna Linnaarhiivi, Eesti Riigiarhiivi, Eesti Filmiarhiivi, Tallinna Keskraamatukogu ja Tallinna Ülikooli akadeemilist raamatukogu võimaluse eest eksponeerida Tallinna Vene Muuseumis neile kuuluvaid esemeid, fotosid ja dokumente.

 

Näituse "Mööda Revali tänavaid" pidulik avamine toimub reedel, 3. juulil 2015, kell 16.00. Avamisele on kutsutud Eesti muuseumitöötajad, kultuuritegelased, kunstnikud, õpetajad, pensionärid, pressiesindajad ja linnavalitsuse esindajad.

 

Tallinna Vene Muuseumi aadress: Pikk 29a, 10133 Tallinn, Eesti

Muuseum on avatud: 10.30–18:00

Muuseum ei tööta esmaspäeviti ja teisipäeviti

Täiendav info: (+372) 608 0016(+372) 608 0017

info@vemu.ee

www.vemu.ee

Laadimine...Laadimine...