Tallinna võib tulla Euroopa ilmaennustuse keskus

"Loodav keskus tooks Eestisse juhtivad kaugseire spetsialistid ning avaks ka meie teadlastele uusi koostöövõimalusi," ütles keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

Pilt: Mats Õun
Keskkond

Tallinna võib tulla Euroopa ilmaennustuse keskus

Sirje Kiin

"Loodav keskus tooks Eestisse juhtivad kaugseire spetsialistid ning avaks ka meie teadlastele uusi koostöövõimalusi," ütles keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

Kuna kliimamuutuse tagajärjel sagenevad ka ekstreemsed ilmaolud – Tallinnatki kimbutasid suvel mitmed valingvihmad –, vajab Euroopa tipptasemelkeskust, et inimestele võimalikest ohtudest õigel ajal teada anda ning neid piisava
ajavaruga evakueerida.

Eesti kandideerib Euroopa keskpika ilmaennustuse keskuse asukohamaaks, plaanide kohaselt hakkaksid asutuse ruumid paiknema Tallinnas Lennusadama ning eu-LISA agentuuri naabruses. Praegu tegutseb see superarvutite, kõrgetasemelise tehnikapargi ja rahvusvahelise töötajaskonnaga tippkeskus Suurbritannias ning andmekeskus Itaalias. Brexiti pärast on vaja uut asukohta harukeskusele, mis hakkab tegelema Euroopa Liidu kliima, õhu puhtuse ja
hädaolukordade prognoosimisega.

"Õigel ajal välja saadetud hoiatused aitavad inimesi piisava ajavaruga evakueerida ning päästavad seega ka elusid," märkis linnapea Mihhail Kõlvart. "Seda vajatakse maailmas üha enam, sest kliimamuutuse tagajärjel sagenevad paraku ka ekstreemsed ilmaolud."

Tooks uusi spetsialiste

Keskuse Tallinna kolimine looks linnapea sõnul ka uusi töökohti, võimaldaks korraldada eri üritusi ning tooks meile nii tähelepanu kui ka investeeringuid, mis on vajalik muu hulgas Euroopa roheliseks pealinnaks saamiseks. "Loodav keskus tooks Eestisse juhtivad kaugseire spetsialistid ning avaks ka meie teadlastele uusi koostöövõimalusi," ütles keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. "Lisaks aitaks keskus elavdada kriisist räsitud turismi-, majutus- ja konverentsiteenuseid."

Keskuses töötab ühtekokku 350 inimest 30 eri riigist.

Võimalus end tutvustada

Kuigi keskuse asukohamaaks kandideerivad Eesti kõrval Euroopa suuremad ja tugevaimad riigid, on keskkonnaagentuur
optimistlik. "Minu käest on küsitud, mis saab, kui Eesti edukaks ei osutu," lausus Ala. "Me saame näidata, kui hea on Eestis elada ning kui roheline võib olla Tallinna elukeskkond. Ainuüksi antud projekti asjaajamise käigus on tekkinud plaane edasiseks. Ka keskkonnaagentuur kogub keskkonnaandmeid, ning mul on hea meel, et riik soovib nii kogu ühiskonnale kui ka linnainimestele abiks olla keskkonnaandmete ja tulevikuprognoosidega."

Keskkonnaagentuur vastutab Eestis riiklikult keskkonnaandmete ja keskkonnaseisundi, sh ilmaprognooside eest. Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus (ECMWF) tegutseb nii teaduskeskuse kui ka 24/7 toimiva operatiivteenistusena,
mille põhiülesandeks on liikmesriikidele kuni kümne päeva ilma prognoosimine.

Laadimine...Laadimine...