Talts: Eesti spordi rahastamine vajab suuri ja kiireid muudatusi

Eesti Olümpiakomitee (EOK) tippspordi nõukogu esimehe Jaan Taltsi sõnul vajab Eesti spordi rahastamise süsteem suuri ja kiireid muudatusi.

Pilt: Scanpix

Talts: Eesti spordi rahastamine vajab suuri ja kiireid muudatusi

Eesti Olümpiakomitee (EOK) tippspordi nõukogu esimehe Jaan Taltsi sõnul vajab Eesti spordi rahastamise süsteem suuri ja kiireid muudatusi.

Neljapäeval toimus EOK tippspordi nõukogu koosolek, kus teiste teemade seas oli päevakorral ka viimasel ajal palju tähelepanu pälvinud Eesti spordi rahastamine, teatas EOK BNS-ile. Ülevaate Eesti spordi rahastamisest ja ka valitsusele tehtud ettepanekust hasartmängumaksu nõukogu vahendite ümberjaotamiseks andis EOK president Neinar Seli.

Seli sõnul on muudatused Eesti spordi rahastamises hädavajalikud. Ta tõi välja, et praeguse süsteemi suurim puudus on ühelt poolt vahendite vähesus, teisalt ka süsteemi killustatus ja ebamäärasus. "Näiteks aasta eelarveplaanide osas sõltub liiga palju otseselt mõne maksu laekumisest, erinevate projektikomisjonide otsustest ja nii edasi. Vajame tugevat ja strateegiliselt läbimõeldut spordi rahastamise süsteemi, mille alustalaks oleks sportlasi väärtustav, selge ja stabiilne toetus," lisas Seli.

EOK tippspordi nõukogu esimehe olümpiavõitja Jaan Talts oli päri EOK tegevuste ja püüdluste osas reformida Eesti spordi rahastamist. " Praeguses formaadis enam edasi minna ei saa. Muu maailma võrdluses me mitte ei seisa paigal, vaid jääme pikkade sammudega aina enam maha. Süsteem vajab suuri ja kiireid muudatusi," sõnas Talts. "Eesti sportlastel on potentsiaali jõuda olümpiamängudel kõrgete kohtadeni. Töö kõrvalt ja põlve otsas tippsporti ei tee. Suur probleem on tippspordi toetamise projektipõhisus," nentis ta.

"Projektikorras võib edukalt muuta kindlasti spordisaali ukse värvi või esindusdressi disaini, kuid olukorras, kus liiga suur osa spordi toetustest on projektipõhine, me sporti laiemalt arendada ei suuda. Me ei ole nii rikkad. Sportlike eesmärkide nimel treenitakse aastaid ja sealjuures on oluline, et sportlaste püüdlusi toetaks stabiilne ja tugev süsteem," selgitas Talts spordi rahastamise põhimõtete ümbervaatamise vajalikkust.

EOK saatis septembris valitsusele kirja, milles soovitatakse kaotada hasartmängumaksu nõukogu vahelülina spordi rahastamises. EOK soovitab muuta hasartmängumaksu seadust nii, et varasemalt nõukogule laekunud spordiprojektidele mõeldud summad eraldataks otse EOK-le olümpiaettevalmistuskulude ning teiste spordiprojektide toetuseks.

EOK tippspordi nõukogu ülesandeks on käsitleda tippspordiga seonduvaid küsimusi ja probleeme, teha ettepanekuid ja anda eksperthinnanguid, mis toetavad Eesti tippspordi arengut.

Laadimine...Laadimine...