Taluliit: ühisturustamine aitaks maasikakasvatajatel vältida pettusi

"Tarbijate eksitamine toorainega ei ole siinkohal mitte ainult tõrvatilgaks meepotis, vaid rikub kogu talutoidu mainet," ütles Taluliidu juht Kerli Ats.

Pilt: Scanpix

Taluliit: ühisturustamine aitaks maasikakasvatajatel vältida pettusi

Toimetaja: Toomas Raag

"Tarbijate eksitamine toorainega ei ole siinkohal mitte ainult tõrvatilgaks meepotis, vaid rikub kogu talutoidu mainet," ütles Taluliidu juht Kerli Ats.

Eestimaa Talupidajate Keskliit soovitab kohalikel maasikakasvatajatel hakata arendama ühisturustamist, et vältida võimalikke toorainega seotud pettusi ja leida oma saagi müümiseks kontrollitud vahendajaid.

Taluliidu juht Kerli Ats ütles BNS-le, et tarbijad eelistavad üha enam kodumaist toodangut. Kuid seejuures varjutavad tema sõnul kohaliku tooraine mainet viimastel nädalatel toimunud sündmused. 

Eesti turgudel ja avatud müügilettidel on värskete puu- ning köögiviljade müüjaid hinnanguliselt 2000–3000. "Välimuse ega muude näitajate järgi aga ei saa tuvastada, millisest riigist maasikad, herned, õunad või muud aiasaadused pärit on. Tekkinud olukorra lahendamiseks peaksid talunikud ühistegevuse arendamiseks koostööd tegema, et oma toodangut ühiselt otse tarbijatele turustada," märkis taluliidu juht. 

Lääne-Euroopa põllumajandusriikide, näiteks Saksamaal, Taanis, Rootsis ja Soomes on ühistegevus põllumajandustoodangu töötlemisel ja turustamisel enim kasutatav ettevõtlusvorm. Ka Eestis tegutseb piimanduses ja teraviljasektoris mitu edukat ühistut.

Atsi hinnangul võiks sarnast ühistegevust laiemalt kasutada ka teistes põllumajandussektorites, võimaldades põllumeestel oma kogemusi vahetada, kuluefektiivsemalt majandada, oma toodangut paremini turustada ja seeläbi tagada tarbijate usalduse. "Vahendajate kasutamine on vahel möödapääsmatu, aga sellisel juhul oleks mõistlik lubada oma talu nime reklaami eesmärgil kasutada vaid sellistel vahendajatel, kes on kontrollitud ja usaldusväärsed,"rääkis ta. 

Ühtlasi kutsub taluliit üles kõiki toidutootjaid pöörduma põllumajandusameti poole kui tekivad kahtlused, et nende kaubamärki või nime on kuritarvitatud mitte nende poolt toodetud saaduste turustamisel.

Selleks, et ei tekiks teadmatusest taimekaitsevahendite väärkasutamist, kutsub liit talunikke üles eelnevalt konsulteerima põllumajanduskonsulentidega. Taimekaitsevahendite kasutusotstarvet erinevate kultuuridele ja kasutustingimusi muudetakse pid

Laadimine...Laadimine...