Talvik: kas politsei juht kuritarvitas võimu ja riigi raha?

Artur Talviku käes on kuludokumendid, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast mitmesaja euro eest kõrvaklapid ja matkasaapad. Detsembri algul politseis päevapealt vallandatud töötaja pidi kinnitama selle kuluaruande, kuid keeldus seda tegemast, lisas Talvik. Lisatud Vaheri selgitus!

Pilt: Scanpix

Talvik: kas politsei juht kuritarvitas võimu ja riigi raha? (3)

Artur Talviku käes on kuludokumendid, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast mitmesaja euro eest kõrvaklapid ja matkasaapad. Detsembri algul politseis päevapealt vallandatud töötaja pidi kinnitama selle kuluaruande, kuid keeldus seda tegemast, lisas Talvik. Lisatud Vaheri selgitus!

Vabaerakonna saadik ja korruptsioonivastase erikomisjoni juht Artur Talvik esitas täna siseminister Hanno Pevkurile arupärimise seoses võimalikke Politsei- ja Piirivalveametis toimunud avaliku raha kuritarvituste ning võimu kuritarvitamistega töötajate põhjendamatuks vallandamiseks.

Artur Talvik nõuab PPA peadirektor Elmar Vaherilt koheseid ja ammendavaid selgitusi ning siseministrilt järelevalve alustamist asutuses ja samuti selgitusi. "Meie käsutusse on antud kuludokumendid, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast 299 eurot maksvaid kõrvaklappe ning matkasaapaid 139,41 euro eest, väidetavalt vormi juurde, kuigi vormielementide ostmine käib ainult läbi riigihanke. Kui dokumendid on tõesed, siis tegemist on ametialase kuritarvitamise ning läbipaistva ja ausa juhtimise põhimõtete rämeda eiramisega eetilise kitumise etaloniks olevas riigiasutuses," lausu Artur Talvik.

"Kui meie julgeolekuasutustes on selline asi kombeks, siis üks kõik mis riigi luureasutus saab manipuleerida meie julgeoleku juhtidega nii palju kui hing soovib. Tahan uskuda, et politseijuhil on sellele kõigile mingi asjalik vastus, mis võimaldaks kahtlusi hajutada."

Vallandati päevapealt

Talviku sõnul teeb olukorra eriti kahtlaseks see, et mullu detsembri algul politseis päevapealt vallandatud töötaja pidi kinnitama selle kuluaruande, kuid keeldus seda tegemast. Sama töötaja on tegelenud logistikabüroos uute politseivormide hankega, mis kukkus läbi väidetavalt sel põhjusel, et hange ei olnud korraldatud lõpuni korrektselt.

"Töötajast tehti koheselt ainusüüdlane ning vallandati. PPA personalipoliitika on ka ennem paistnud silma ebainimlikkuse ja seaduse serval kõndimisega. Tuletame meelde kasvõi politseist vallandatud Heldur-Valdek Seedri juhtumit, kes oli mitte politseiametnik, vaid teenistuja. Enne vallandamist teda survestati rämedalt mitte kasutama oma kodanikuõigusi, et kandideerida valimistel, kuid see ei ole tema puhul seadusega keelatud. See on õigusriigile lubamatu stiil, seda tuleb välja juurida," ütles Talvik.

"Hetkel on tekkinud olukord, kus politsei läheb vastu Euroopa Liidu eesistumisele ja Eesti Vabariigi sajandale aastapäevale 2018. aastal sisuliselt vormitult, sest uut vormi niipea ei tule," lisas ta.

"Tavatöötaja oleks sellisel juhul kohe lahti lastud vääritu teoga politsei maine kahjustamise eest. Peadirektor aga õigustab ennast ja käitub intervjuu ajal demagoogina. Loodan, et Pevkur ei paku talle katust. Kui minister seisab kodanike suhtes aruandekohustusliku õigusriigi eest, kus valitsetakse ausalt, siis peab ta kiiresti otsuse langetama," sõnas Talvik.

Vaher: lasin saabastele kulunud summa oma palgast maha arvata

Kui Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik heidab politsei- ja piirivalveameti (PPA) juhile Elmar Vaherile ette asutuse raha kuritarvitamist, siis Vaheri sõnul läksid soetatud kõrvaklapid PPA juhtkonna kasutusse, ostetud saabaste summa lasi aga Vaher juba detsembris oma palgast maha arvata.

Vaheri sõnul mõistab ta, need ostud võivad riivata inimeste õiglustunnet ning usaldust PPA. "Pean riigiasutuse rahakasutuse läbipaistvust väga tähtsaks ja palun vabandust, kui minu käitumine on heitnud varju mu kolleegidele," märkis Vaher.  

Ta selgitas, et ostis 30. septembril asutuse krediitkaardiga samasugused saapad, nagu on politsei eesliinitöötajatel, et minna välivormiga varahommikul piirile, kuna laos polnud talle sobivas suuruses saapaid. "Mõistes, et selline ost ei ole kooskõlas PPA üldise ostukorraldusega, palusin selle kulu minu palgast maha arvata ning summa peeti kinni detsembrikuu palgast," lisas Vaher.  

20. oktoobril ostis Vaher puhkusele suundudes lennujaamast mürasummutavad kõrvaklapid hinnaga 299 eurot, mis on praeguseni PPA juhtkonnaliikmete kasutuses.

Talvik nõuab Vaheri kohest tagasiastumist

"Kui politsei reatöötaja saapad on auklikud, siis allub ta varustuse erikorrale ja ootab oma saapaid vahest isegi mitu kuud. Keegi ei andnud peadirektorile õigust rikkuda asutusesisest varustamise korda. Eestis ei tohi kehti põhimõte, et see, mis on lubatud Jupiterile, ei ole lubatud härjale," rääkis Talvik.

Talviku rõhutas momenti, et töötaja ei tahtnud peadirektori kuludokumente kinnitada. Ta lisas, et jutuks olev töötaja vallandati detsembris, kui Vaher lasi palgast summad kinni pidada. "Seega ootas Vaher saabaste osas kolm kuud ja kõrvaklappide osas kaks kuud enne, kui hüvitas selle oma detsembri palgast. Ilmselt sai ta aru, et asi võib päevavalgele tulla ja hakkas oma seljatagust kindlustama," ütles Talvik.

"Vaher kinnitas oma intervjuus, et ostis riigi raha eest kallid muusikakuulamise kõrvaklapid enne perega puhkusele minekut. Mida veel peaks juhtuma, et Eesti tippametnik vastutuse võtab? Kui ta ei astu tagasi, siis see on märk, et nii saabki toimetada. Vabaerakond on kategooriliselt selle vastu, et Eesti võtmeasutusi juhivad vastutustundetud inimesed," ütles Talvik.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...